Az Ökotárs tovább titkolózik

Az adatvédelmi hatóság felszólítására sem adta ki a vesztes pályázók nevét és elutasításuk okát az Ökotárs Alapítvány.

2014. 09. 23. 3:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hiába szólította fel az adatvédelmi hatóság a norvég civil alap pénzei felett diszponáló Ökotárs Alapítványt, hogy tizenöt napon belül adja ki a vesztes pályázók nevét és elutasításuk indokát az adatokat kérelmező Hír Televíziónak, a szervezet ezt a megadott határidőig és azóta sem teljesítette – értesült a Magyar Nemzet.
Megkerestük Péterfalvi Attilát, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnökét, aki rámutatott: a hatósági felszólításon túlmenően más jogkörük nincsen, amellyel kikényszeríthetnék a közérdekű adatok kiadását. Az adatigénylő ilyenkor egyet tehet: bírósághoz fordul, és közérdekű adat kiadása iránti pert indít – tette hozzá a hatóság vezetője. Péterfalvi Attila szerint elvárható lenne, hogy a civil szervezet legalább annak az okát, magyarázatát közölje az adatigénylővel, ami miatt nem tudja vagy nem akarja kiadni a kért információkat.
Lapunk még júliusban számolt be arról, hogy az adatvédelmi hatóság vizsgálatot indított, miután az Ökotárs Alapítvány megtagadta közérdekű adatok kiadását a Hír Televíziónak.

A televízió a 2004–2009-es és a 2009–2014-es norvég civil pályázaton induló, ám támogatást nem szerző szervezetek nevét, pályázataik címét kérte, továbbá az indoklást, hogy miért utasították el pályázataikat. Móra Veronika, az Ökotárs igazgatója a közérdekű adatok kiadását arra hivatkozva tagadta meg, hogy nem ők az adatkezelők, hanem a brüsszeli Finanszírozási Mechanizmus Iroda. Szerinte egyébként a nem támogatott pályázatokkal összefüggő adatok kiadására amúgy sincs jogi lehetőségük, mivel azoknál nem történt kifizetés.
Ezzel szemben – mint azt szeptember elején megírtuk – a hatóság vizsgálata megállapította: az Ökotárs közfeladatot ellátó szervnek minősül, hiszen a Magyarország és Norvégia közötti szerződésben jelölték ki a norvég civil pályázatok elbírálására és a támogatások odaítélésére. Vagyis egy becikkelyezett államközi szerződés szereplőjeként jogszabályban meghatározott feladat címzettjévé vált. A jelentés külön kiemelte: az államközi szerződés a támogatási rendszer alapelveként jelöli meg a „legmagasabb fokú átláthatóságot”, ezért az Ökotárs köteles a nem nyertes pályázatok adatait is közzétenni. – Ahogy egy közhatalmi tevékenységet folytató szervezetnél, úgy jelen ügyben is a nem nyertes pályázatok elutasításának oka is legalább annyira fontos lehet a nyilvánosság általi kontroll szempontjából, mint a nyertes pályázatok, támogatási szerződések nyilvánosságra hozatala – fogalmazott jelentésében az adatvédelmi hatóság elnöke, Péterfalvi Attila, aki tizenöt napot adott az alapítványnak, hogy kiadja a Hír TV-nek legalább az eredménytelenül pályázó szervezetek nevét és az elutasítás indokát.

A lapunk által megkérdezett jogi szakértő rámutatott: a közérdekű adat eltitkolása bűncselekménynek minősül. Nem ez az első eset, hogy az Ökotárs titkolózik: a norvég pénzek kapcsán vizsgálódó Kormányzati Ellenőrzési Hivatalnak (Kehi) sem adták át a bekért iratok többségét.

Ismert, a Norvég Alaptól több száz millió forint áramlott a balliberális kötődésű, Soros György amerikai spekuláns által is pénzelt szervezetekhez, amiben kulcsszerepe volt a pályázatok elosztását vezető, balliberális kötődésű Ökotársnak. Megírtuk, az egykori SZDSZ-es John Emese által életre hívott Liberális Fiatalok Egyesülete például sörre, cigarettára és hamburgerre költötte a kapott támogatásokat. A Krétakör vezetője, Gulyás Márton pedig beismerte: a norvég pénzekből szerveztek tüntetést Lázár János ellen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.