Kovácsot májusban vádolták meg azzal, hogy az Európai Unió intézményei ellen kémkedik, és kezdeményezték mentelmi joga felfüggesztését. A 2009 óta több ország titkosszolgálata megfigyelése alatt álló Kovács a magyar titkosszolgálat szerint konspiratív módon bonyolított le titkos találkozókat orosz diplomatákkal; azzal gyanúsítják, hogy befolyásoló ügynökként segíthette az orosz érdekeket. Ismert, az ő hatására vált oroszbarát párttá a Jobbik, és ő próbálta meg frakcióba tömöríteni az európai szélsőjobboldali pártokat az általa alapított Európai Nemzeti Mozgalmak Szövetségében.
Kovács állítja, hogy ő sosem titkolta, hogy orosz diplomatákkal találkozgat és ezt kémkedésnek venni nonszensz. Tagadta, hogy titkosszolgálati munkát végzett volna, ahogy a felesége sem dolgozott soha a KGB-nek – állította, ugyanakkor az Index egy sor olyan eltitkolt információt hozott napvilágra, amelyek arra utalnak, hogy mindkettőjüknek bőven volt kapcsolata a KGB-vel.
Kovács Béla egy falusi lány és egy orosz katonatiszt eltitkolt kapcsolatából született; állami gondozásba került, ezután fogadta örökbe és vette nevére idősebb Kovács Béla családja. Ez azért érdekes, mert a KGB előszeretettel hálózta be az ilyen örökbe fogadott fiatalokat, akiket orosz származásukra apellálva használtak fel – a cikk szerint valószínűleg Kováccsal is ez történt.
Méghozzá Japánban, ahova Kovács Béla nevelőapja a tokiói magyar nagykövetség gondnokaként jutott ki, és vitte a családját is. Így Kovács egy ottani amerikai alapítású középiskolába, majd egy szintén tokiói egyetemre járt. Idősebb Kovács Béla szerint ekkor változott meg a fia identitása és a Szovjetunióhoz való viszonya, a cikk szerint kézenfekvőnek tűnik, hogy ekkor szerzett tudomást orosz származásáról, méghozzá a KGB-től.
Itt ismerkedett meg későbbi feleségével, Szvetlanával – vele 1986-ban házasodott össze, majd 1988-ban távoztak Ausztriába. Ugyanakkor – állítása szerint – nem tudott arról, hogy Szvetlanának több férje is volt.
A nő ugyanis 1975-ben hozzáment egy japán férfihoz, aki nukleáris ügyekben utazott, dolgozott Kazahsztánban is; ekkor került Szvetlana Japánba. „Most már nekem is lenne mit kérdeznem a feleségemtől, nemcsak magának” – így reagált a japán újságcikkre Kovács Béla, melyben fény derül felesége japán házasságára.
Szvetlanának azonban volt egy másik férje is; 1983-ban – amikor már négy éve együtt volt Kovács Bélával – névházasságot kötött egy bécsi bűnözővel. A névházasság bevett gyakorlat volt a KGB-nél, hiszen akkoriban feltűnt volna, ha szovjet állampolgárként utazik. Szvetlana pedig, aki az Index cikke alapján nagyon megbízható ügynök lehetett, sűrűn utazott a KGB finanszírozásában, a japán állami tévének viszont – Kovács Béla állításával ellentétben – sosem dolgozott. Japán az Index cikke szerint egyébként a KGB egyik kiemelt bázisa volt.
Azt, hogy Szvetlana a KGB futára volt, a portálnak Kovács nevelőapja árulta el, akit magyar hírszerzők tájékoztattak erről a tényről, ahogy arról is, hogy a fia jövőbeni pályafutása is a szovjetek kezében van, ők intézik el azt is, hogy Moszkvában tanulhasson.
1988 és 2003 között Kovács Béla azt mondta, Moszkvában és Tokióban különböző vállalkozásokat alapított és vezetett, Magyarországra meglehetősen jómódúan tért vissza 2003-ban.
Két évvel ezután belépett a Jobbikba, megalakította a párt külügyi bizottságát, amelynek azóta is az elnöke; a jobbikosok kapcsolatai és bőkezű adományai miatt szívesen fogadták, bár sokan gyanakodtak rá múltja miatt, a háta mögött sokan csak Kágébélának hívták a pártban.
Kovács ösztökélésére a Jobbik az oroszokhoz közeledett, 2008-ban az ő kezdeményezésére és vele utazott Moszkvába Vona Gábor pártelnök, és nagyjából ez az a pont, ahol a Jobbik külpolitikájában vállaltan is megjelent az azóta is tartó oroszbarátság, 2009-ben megalapították az európai szélsőjobboldali pártokat tömörítő Európai Nemzeti Mozgalmak Szövetségét, ennek Kovács eleinte a kincstárnoka volt, majd az elnöke; később a krími népszavazás egyik megfigyelőjeként is dolgozott.
Kovács Béla már az Index-cikk megjelenése előtt kifogásolta az Index újságírójának „családfakutatását”. „Megdöbbenve értesültem arról, hogy családtagjaimat nem csak a hivatalos szervek zaklatása, hanem alantas szándékú médiabohócok, pióca módjára rátelepedő firkászok támadása is érte” – írta, hozzátéve: „Ennek az egész folyamatnak az egyik legocsmányabb és számomra legvisszataszítóbb, legembertelenebb momentuma volt az a része ennek a nyomozósdis történetnek, ahogyan a firkász információim szerint „családfakutatásomba” kezdett.” Mint írta, „a magánéleti és a politikai támadások ellen egyformán felveszem a kesztyűt”.
Kovács hangoztatta, hogy soha, semmilyen titkosszolgálatnak nem dolgozott sem ő, sem a felesége, akit állítása szerint nagyon jól ismer; csak épp Szvetlana férjeiről nem tudott. Az Index több komoly kérdést is felvet a cikk végén: a volt jobbikos valóban nem tudott arról, vagy nem érdekelte, hogy a felesége hogyan és mikor lett osztrák állampolgár? Valóban elhitte, hogy egy szovjet nő a nyolcvanas években „könnyített eljárással\" osztrák állampolgársághoz juthat? Nem érdekelte, hogy a párja miért és milyen pénzből utazik ennyit a nagyvilágban? Puszta véletlen lenne, hogy Szvetlana másik, japán férje szintén orosz egyetemen végzett és fizikusként nukleáris témákkal foglalkozik?
A cikk levonja a konzekvenciát: ha több titkosszolgálat 2009 óta figyelte Kovács Bélát, és felvételekkel tudják bizonyítani, hogy a politikus olyan diplomatákkal találkozott konspiratív módon, akik valójában az orosz titkosszolgálat munkatársai, „akkor ezekre a kérdésekre pofonegyszerű válaszolni”.
Ez pedig azt is jelenti, hogy 2005-ben, két évvel azután, hogy Kovács Béla és felesége hazatért Oroszországból, a Jobbikba beépült az orosz titkosszolgálat.