Földi: A kémet tetten kell érni

A polgári hírszerzés volt műveleti igazgatója úgy látja, egy tengerentúlon letelepedett volt KGB-stől származhatnak a Kovács Bélára vonatkozó információk.

Swendt Pál
2014. 09. 26. 3:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Földi László úgy látja, a szakma alapvető szabályai szerint a kémet tetten kell érni, ami sokkal egyszerűbbé teszi a bizonyítást, és így elkerülhető az is, hogy az ügy politikai vitát robbantson ki. Ezt mondta lapunk érdeklődésére az Információs Hivatal egykori műveleti igazgatója. A szakember szerint abban a pillanatban, amikor dokumentálható az ügynök tartója, kapcsolata vagy iratok, információk cseréje, akkor le kell csapni, az azonban már nem szakmai, hanem politikai kérdés, hogy mindez nyilvánosságra is kerül-e. – Ha nem alakul ki olyan szituáció, amelyben az illetőt le lehet buktatni, akkor meg kell teremteni.

A tettenérés után pedig már nem a bizonyításról, hanem csak arról kell vitatkozni, a bíróság milyen mértékű szabadságvesztést szabjon ki a kémmel szemben – fogalmazott Földi László. Az ezredes úgy vélte: az Index által közöltek alapján az orosz titkosszolgálat fontos szerepet játszott a Kovács család életében, a feleséget „személyes postaládaként” használhatták, s szabadon mozogva láthatta el feladatait.

Ismeretes, az Index arról írt, Kovács Béla, a Jobbik európai parlamenti képviselője és orosz felesége, Szvetlana Isztosina életében az orosz titkosszolgálat volt az összekötő kapocs. A politikust nemcsak ismerte a KGB, de felesége révén be is hálózta. Feleségének pedig még két férje volt, egy japán és egy osztrák. Kovács tagadja a kémkedést.

Földi szerint a szovjet és orosz szolgálatokra is jellemző a hosszú távú gondolkodás, az általuk kiválasztott személyek sorsát már egészen fiatal koruktól irányítva termelik ki a későbbi együttműködőket. – Az így felépített egyéneket ellátják valamilyen feladattal. A feleség az Indexen megjelentek alapján mindenképp az egykori KGB-hez, s utódszervezetéhez köthető, ám Kováccsal úgy sem kellett feltétlenül tudatni, ki valójában a neje, hogy a férfi nyilvánvalóan irányított módon végezhetett Moszkvában a nemzetközi kapcsolatok egyetemén – jelentette ki Földi. Nem zárta ki, hogy Kovács Bélát beszervezték, ám a leírtak alapján a nő volt a főszereplő, akinek tevékenységéhez a férj csak a háttérrel, az identitás megteremtésével járult hozzá.

– Oroszországban a rendszerváltást követő pillanatnyi zavar után leporolták a régi aktákat, és így kerülhetett képbe ismét a feleség, s vele együtt a férj. Ha Kovácsot beszervezték, feladata szerint jött vissza Magyarországra, majd támogatta anyagilag is azt pártot – a Jobbikot –, amelynek európai delegáltjai közé be kellett kerülnie. Brüsszelben már sokkal könnyebb teljesíteni a feladatot, mert ott ezres nagyságrendben vannak olyan lobbisták, akik egy ország vagy cég érdekeit képviselik, amikor uniós döntéshozókkal keresnek kapcsolatot – hangsúlyozta a szakértő.

Földi szerint Kovács a róla közölt írás és korábbi nyilatkozatai alapján zavarodott ember benyomását kelti, ami arra utal, hogy nem kaphatott komoly képzést. Amikor a szerző a felesége párhuzamos házasságaival szembesíti, állítólag zavarba jön. – Ha valakit kiképeznek, az az első, hogy a fejébe verik: ha lebuksz, nem beszélsz, a képviselő pedig magyarázkodni kezdett, ami nem azt jelzi, hogy olyan személy lenne, akit komoly hírszerzési feladatokkal bíztak volna meg – vélekedett Földi.

Az Index kitért arra is, hogy az újságíróként Tokióban élő, de a KGB munkatársaként tevékenykedő Sztanyiszlav Levcsenko az Egyesült Államokba emigrált, és átadta az ottani szerveknek a Japánban dolgozó szovjet kémek névsorát, amelyben a politikus felesége is szerepelhetett. – Ebből kiindulva, a cikk elkészítéséhez használt adatok forrását is a tengerentúlon kell keresni. Amikor Kovács politikai tényezőként bukkant fel Magyarországon egy szélsőségesnek értékelt párt színeiben, az amerikaiak nyilván elkezdték feldolgozni a vele kapcsolatos információkat, s onnan érkezhetett az a tájékoztatás is, amelyre a sajtóban mint a Kovács tevékenységéről a külföldi titkosszolgálatoktól érkezett jelzésre hivatkoztak – mondta Földi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.