Fontosnak tartja a kormány, hogy legyenek kivezető utak a hajléktalanságból. Ezek nem újabb hajléktalanszállások, férőhelyek megnyitását jelentik, hanem olyan alternatív megoldásokat, amelyek a legjobban igazodnak az egyéni élethelyzetekhez, és minél tartósabb eredményt kínálnak – közölte lapunk kérdésére a Czibere Károly vezette szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkárság. Leszögezték, a már kialakult hajléktalanság hatékony kezeléséhez, valamint a hajléktalan emberek társadalmi integrációjához elengedhetetlen a jelenlegi intézményrendszer és szolgáltatási kör fejlesztése, átalakítása. Az ehhez kapcsolódó szakmai koncepció kialakítása – a szakmai szervezetekkel való konzultáció mellett – már megkezdődött – tették hozzá. Az államtitkárság kiemelte: az eddigi pályázati programok tapasztalatai alapján az utcán élők tartósabb és emberhez méltóbb lakhatásának megoldása továbbra is fontos cél, ezért már elkezdődött a kidolgozása olyan – uniós és hazai finanszírozásra épülő – programoknak, amelyek kivezető utat biztosítanak a hajléktalanságból.
Még jelenleg is fut több eleme annak a két nagyszabású programnak, amelyek a mintát jelenthetik az intézményrendszer átalakításához. A programok munkához és tartós lakhatáshoz segítik a hajléktalanokat oly módon, hogy képzik őket és lakhatási támogatást nyújtanak nekik, majd ezek megtartásában is támogatják őket. A Támop 5.3.3. program keretén belül az első években elsősorban a szállásokon élőkre fókuszáltak, de a projekt második felében már kifejezetten az utcán élők integrációját helyezik előtérbe. Az államtitkárság kiemelte: a tapasztalatok azt mutatják, hogy a hajléktalan emberek közül a legsérülékenyebbekre, az utcán élők segítésére kell nagyobb súlyt fektetni. A teljes projekt tervezett forrása 2,75 milliárd forint volt, eddig ebből 42 program keretében 2,24 milliárd forintot használtak fel. A megmaradt 521 millió forintra újabb pályázatot írtak ki vidéken, a beérkezett 16 pályázat elbírálása még folyamatban van.
Az uniós programban eddig közel 600 hajléktalan ember vett részt, háromnegyedük esetében sikerrel is zárult. A projektek befejezése után fél évvel, amikor a résztvevők már semmilyen támogatást nem kaptak, a sikeresen teljesítők 43 százaléka dolgozott, közel fele pedig rendezett lakhatási körülmények között (piaci bérletben, önkormányzati lakásban, családjánál, rokonainál, munkásszállón) élt. Sokan ugyanabban az albérletben laktak, ahová a programok támogatásával költöztek, vagyis fizetőképesek maradtak, és az életmódjuk is megfelelő volt a lakástulajdonosok számára.
A másik projekt, a hazai forrásból támogatott Vissza az utcáról program célja az életet veszélyeztető krízishelyzetek megelőzése és felszámolása, illetve az utcán élő hajléktalan emberek számának csökkentése volt. A program 104 millió forintos támogatással indult, és további 42 millió forint állt rendelkezésre az utógondozásra, az életmódbeli változások eredményeinek megszilárdítására. Tavaly a program keretében újabb, 64 millió forintos keretösszegű pályázatot írtak ki, ezek még jelenleg is zajlanak. A már lezárult pályázatok keretében 302 ember kapott támogatást, közülük a tartósan utcán élők 90 százaléka képes volt felszámolni a közterületi életmódot és tartósan változtatni lakhatási helyzetén.
Lapunk arról is érdeklődött, hogy megkezdték-e a már a téli felkészülést, és van-e elegendő férőhely, illetve forrás ezek biztosítására. Az államtitkárság közölte: a téli időszak ellátásához rendelkezésre áll az a többletférőhely-mennyiség, amely a megnövekedett igényeket el tudja látni. Országosan éves szinten összesen tizenegyezer szálláshely van: éjjeli menedékhelyen 5579, hajléktalanok átmeneti szállásán pedig 5599 ágy az időszakos férőhelyekkel együtt. Emellett a nappali melegedők országosan 7375 férőhellyel működnek.
Az államtitkárság leszögezte: a költségvetés kiegészítő forrást is biztosít a hajléktalan emberek ellátására, amelynek célja az állami normatívával nem fedezett, főként a téli időszakban jelentkező intézményi többletkiadások, valamint az ellátórendszer fejlesztését szolgáló egyedi programok támogatásának biztosítása. A rendelkezésre álló keretösszeg idén 372,9 millió forint. Kiegészítő program lehet például a nappali melegedők hét végi nyitva tartásának biztosítása, a kiegészítő étkeztetés és az egészségügyi ellátás megszervezése, valamint az utcai szociális munkát koordináló és a lakossági bejelentéseket kezelő diszpécserszolgálatok működtetése. Az utcai szolgálatok hatékonyabb működése érdekében egyébként a szaktárca még a nyáron tizenkét személygépjárművet adott át az érintett szervezeteknek.