Juhász Pétert nem találta a bíróság

Több végrehajtási, felszámolási és végelszámolási eljárás alá került vállalkozás kötődik az Együtt–PM V. kerületi polgármesterjelöltjéhez.

Nagy Áron
2014. 09. 12. 12:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A cégbíróság a rendelkezésére álló adatok szerint megállapítja, hogy a cég székhelyén, telephelyén, fióktelepén nem található, a cég képviseletére jogosult személyek lakóhelye, tartózkodási helye is ismeretlen, illetve a cég képviseletére jogosult lakóhelye is ismeretlennek minősül. Juhász Péter öt korábbi vállalkozásának törlését is ezzel a végzéssel indította meg a bíróság a közhiteles cégadatbázis adatai szerint. Ez azt jelenti, hogy a Bajnai-párt színeiben a polgármesteri székért induló politikus félrevezethette a hatóságokat. Az adatokból az is kiderül, hogy a legtöbbször Juhász vezetése alatt – illetve tulajdonában is – álló cégeknek az adóhivatallal is meggyűlt a bajuk, ugyanis a politikus öt, már törölt cége közül mindegyik esetében indult végrehajtási eljárás. Ezek közül pedig négy céggel szemben a korábbi Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH), mai nevén Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) kezdeményezte az eljárást.

A törölt vállalkozásokon kívül további öt cég köthető Juhászhoz, az adatok szerint ezek közül négy esetében regisztráltak már valamilyen negatív információt. Egyik végelszámolás alatt áll, egy másik megszüntetését pedig idén áprilisban kezdeményezte a cégbíróság. Az indok már ismert: a cég székhelye és a cég képviseletére jogosult személy lakóhelye is ismeretlen, vagyis nem találják Juhász Pétert.

A cégadatok szerint a politikus rendesen megválogatta partnereit is. Különböző cégtársaihoz ugyanis további felszámolási, végrehajtási, illetve végelszámolási eljárás alatt álló cégek tartoznak, összesen közel húsz ilyen vállalkozás kapcsolható partnereihez.

Juhász Péter sosem rejtette véka alá, hogy a „könnyű drogok” legalizálásáért is küzd. 2002-ben megalapította a Kendermag Egyesületet, ami a törvényes fogyasztás mellett egyéb drogok dekriminalizálását is célul tűzte ki. A polgármesterjelölt 2009-ig az egyesület szóvivője volt, majd elnöke, később alelnöke lett. A 2011-ben megszűnt nonprofit civil szervezet egyik felkapott szlogenje az „Együtt szívunk, együtt nevetünk” volt.

Az Index írt arról, hogy csekély mennyiségű kábítószerrel való visszaélés miatt pénzbüntetésre ítélték Juhászt. Az Együtt–PM V. kerületi polgármesterjelöltje erről egy bizalmas belső dokumentumban vallott, ami a párt és az ellenzéki aktivisták számára készült. Eszerint a visszaélést közel 20 éve, még főiskolai hallgatóként követte el. Erről a büntetőügyről korábban az Origónak azt mondta, éppen amiatt hozta létre a Kendermag Egyesületet, mert 1996-ban kezdődött büntetőügye hét évig elhúzódott, és ez nagyon felháborította őt. Ez – mint mondta – azért indult, mert Hollandiából akart behozni füvet. Arra már nem emlékezett pontosan, hogy mekkora mennyiségű drogról volt szó, csak arra, hogy annyi, amennyi az akkori büntető törvénykönyv szerint a csekély mennyiség felső határa volt: 10 gramm hatóanyagot, THC-t tartalmazott. Ez az átlagos 8-10 százalékos THC-tartalommal számolva körülbelül 100-120 gramm füvet jelent.

A dokumentum szerint Juhásznak voltak más marihuánás ügyei is, viszont állítása szerint a többi „drogos ügy”, amelyet kapcsolatba hoztak vele, „önként vállalt drogpolitikai próbaperek voltak”. A felsorolt esetek között volt olyan, amikor a Kendermag Egyesület aktivistájaként bement a rendőrségre, és feladta magát drogfogyasztásért. Máskor pedig a bíróságra vitt be egy élő kendernövényt, valamint ipari kendert is termesztett otthon, hogy azt használhassák dekorációként az egyesület demonstrációján.

A kampányaktivisták számára megfogalmazott szöveg szerint Juhász „gyermekeit szerető és felelősen nevelő családapaként is egy ésszerű drogpolitika kidolgozásán” dolgozik. Emellett „Barack Obamával és más vezető nyugat-európai politikusokkal egyetértve azt gondolja, hogy nem az alkalmi droghasználó gimnazisták jelentik a legnagyobb veszélyt a társadalomra, hanem az olyan intézkedések, amelyek indokolatlanul bűnözővé teszik őket, és ezzel ellehetetlenítik a jövőjüket”.

Noha a politikus „kampányvallomásában” fiatalkori csínyként, valamint önként vállalt próbaperek bátor vállalásaként írja le korábbi kapcsolatát a kábítószerrel, valójában ennél jóval több lehetett a háttérben.

A Bajnai-párt egyik frontemberének cégügyeiből ugyanis arra lehet következtetni, hogy nem az egyszerű fogyasztókért vívott harcról lehetett szó, hanem annak álcája mögé bújtatott üzleti vállalkozásról. Juhász Péter egy olyan cégnek volt ugyanis a vezetője 2005-ben, amelynek fő profilja a kender termesztéshez szükséges eszközök forgalmazása volt. A cég szaküzletet üzemeltetett a VI. kerületi Jókai utcában, ezentúl még kendertermesztési kiskátét is biztosított a vásárlók számára, amely „hasznos tanácsokkal” látta el a termesztőket.

A magyar üzlethez tartozó webshopot a Bushdoctor Kft. osztrák anyavállalkozása biztosította. A cégben Juhász üzlettársa volt Harald Schubert, aki a Bécsben ma is működő Bushdoctor vállalkozást vezeti. Ausztriában ez a vállalkozás úttörő szerepet vállal a marihuánafogyasztás támogatásában. Harald Schubert több mint 15 éve nyitotta meg bécsi boltját, amelyben az úgynevezett Head Shopok mintájára minden, a cannabis termesztéséhez és fogyasztásához szükséges eszköz mellett a füves szubkultúra népszerű divatcikkei (ruhanemű, dísztárgyak, stb.) is beszerezhetőek.

Schubert az évek során kiváló együttműködést alakított ki holland és tengerentúli „magbankokkal”. Ezekből érkeznek üzletébe a különféle nemesített fajták magjai, amelyeket kiskereskedőként ad tovább a „hobbikertészeknek”.

Mindez természetesen felkeltette az osztrák sajtó figyelmét is – tavaly például a Die Presse foglalkozott vele. A lapnak büszkén nyilatkozó boltos elmondta: a törvény a drog előállítását és terjesztését bünteti, a növény otthoni termesztését nem. Az üzletfilozófia tehát egyszerű: amiről nem tudunk, ahhoz közünk sem lehet.

A Bushdoctor a 2000-es években terjeszkedett Magyarország felé, budapesti trafikjukban azonban magot nem árultak, csak a növény neveléséhez szükséges kellékeket. A cég magyar nyelvű honlapjáról viszont letölthető volt egy termesztési útmutató, illetve a bécsi központból zokszó nélkül postázták a kívánt fajta magjait. Ez a magyar szabályozás szerint törvénybe ütközik. Habár a belvárosi lerakat időközben bezárt, az osztrák anyacég továbbra sem fordult el a magyar ügyfelektől. Megkeresésünkre egyebek mellett elmondták: tisztában vannak vele, hogy Magyarországon illegális a cannabis tartása, de nem kell aggódnunk, ahogy Németországba – ahol hasonló a jogi környezet –, úgy hazánkba is diszkrét, lebukásmentes csomagban küldik a magokat. Ezt különböző füves fórumokon is megerősítették a Bushdoctor tapasztalt vásárlói.

Juhász Péter egy közel tíz évvel ezelőtti interjúban, még a Kendermag Egyesület szóvivőjeként elmondta, hogy kemény drogokat is kipróbált, és akkor már 12 éve számított drogfogyasztónak. Nyíltan beszélt 1996-os büntetőügyéről is, ami – mint mondta – azért történt, mert egy munkahelyváltás kapcsán félmillió forintot kapott végkielégítésként. Kifejtette azt is, hogy Magyarországon akkoriban kétezer forint volt a kábítószer grammja, míg Hollandiában csak nyolcszáz, ezért kintről hozott be akkora mennyiséget, amit fél évig tudott fogyasztani a barátaival. Hozzátette, jó bulik voltak nála.

Noha a politikus múltja, a droggal kapcsolatos büntetőügyei ismertek, most becsületsértés, valótlan állítások és híresztelések miatt mégis pert indít a Fidesz ellen. A politikus ugyanis sérelmezi a nagyobbik kormánypárt szerdán kiadott sajtóközleményét, amelyben ez áll: „azt régóta tudjuk, hogy az Együtt–PM egyes vezetőinek drogkereskedelemben van tapasztalatuk, hiszen Juhász Pétert, az Együtt–PM társelnökét kábítószer-csempészet miatt ítélte el jogerősen a magyar bíróság”. Juhász büntetőjogi felelősség megállapítása helyett polgári jogi keresetet nyújt be a Fidesszel szemben. Szerinte megsértették a jó hírnévhez való jogát. Az Együtt–PM politikusa 3 millió forint kártérítést követel, amelyet jótékony célra tervez felajánlani. Emellett Juhász Péter felszólítja a Fideszt, hogy vonja vissza az említett közlemény állításait, és nyilvánosan kérjen tőle bocsánatot.

Továbbiak a szombati Magyar Nemzetben!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.