A Ház honlapján elérhető előterjesztésben a két politikust a magyar, a lengyel és a zsidó nép hőseinek nevezik és emlékeztetnek, a háború áldozatainak védelmében tanúsított hősiességük a lengyel–magyar testvériség jelképévé vált.
Az Országgyűlés a lengyel szenátussal közös határozatával Henryk Slawik halálának negyvenedik, idősebb Antall József halálának pedig hetvenedik évfordulójára kívánja felhívni a figyelmet.
A sziléziai lengyel származású, politikus és újságíró Slawik, valamint a magas rangú állami tisztviselő, a Független Kisgazda Párt egyik alapítójaként is tevékenykedő Antall 1939 és 1944 között kiálltak a Németország és Szovjetunió által lerohant Lengyelországból érkező menekültek ügye mellett, majd 1944-ig több mint 5 ezer lengyel zsidó életét mentették meg, Nyugatra menekülésüket segítve.
Kövér László és Csúcs Lászlóné az előterjesztésben kitér arra is, hogy a Gestapo Slawikot és Antallt is letartóztatta Magyarország 1944-es német megszállása után. Slawik a Gestapo kínzásai ellenére is tagadta Antall közreműködését a lengyel zsidók megmentésében, amivel megmentette a magyar politikus életét. Antall ezt megköszönte Slawiknak, aki ezzel az elhíresült mondattal válaszolt: „Így hálálja meg Lengyelország!” – olvasható az előterjesztésben.
Henryk Slawikot a német nácik 1944. március 23-án végezték ki a Mauthausen-Gusen koncentrációs táborban, míg idősebb Antall József 1974. július 24-én halt meg Budapesten, „teljesen elfeledve”.
A határozati javaslatban megemlítik, hogy a kilencvenes évek elején Henryk Slawikot és idősebb Antall Józsefet is a Világ Igaza elismerésben részesítette az izraeli Yad Vashem intézet, majd 2010 februárjában a lengyel államfő a legmagasabb lengyel kitüntetéseket adományozta nekik: Henryk Slawiknak a Fehér Sas Érdemrendet, idősebb Antall Józsefnek pedig a Lengyel Köztársasági Érdemrend nagykeresztjét.
Emlékeztetnek továbbá arra is, hogy Sziléziában a 2014-es év Henryk Slawik emlékév, a magyar–lengyel barátság napját pedig jövőre ünneplik, amelynek részeként a magyar és a lengyel államfő felavatja Henryk Slawik és idősebb Antall József emlékművét.