Kövér javaslatot tesz Antall Józseffel kapcsolatban

Henryk Slawik és idősebb Antall József II. világháborúban kifejtett hősiességét nem szabadna elfelejteni.

BuL
2014. 09. 12. 20:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Ház honlapján elérhető előterjesztésben a két politikust a magyar, a lengyel és a zsidó nép hőseinek nevezik és emlékeztetnek, a háború áldozatainak védelmében tanúsított hősiességük a lengyel–magyar testvériség jelképévé vált.

Az Országgyűlés a lengyel szenátussal közös határozatával Henryk Slawik halálának negyvenedik, idősebb Antall József halálának pedig hetvenedik évfordulójára kívánja felhívni a figyelmet.

A sziléziai lengyel származású, politikus és újságíró Slawik, valamint a magas rangú állami tisztviselő, a Független Kisgazda Párt egyik alapítójaként is tevékenykedő Antall 1939 és 1944 között kiálltak a Németország és Szovjetunió által lerohant Lengyelországból érkező menekültek ügye mellett, majd 1944-ig több mint 5 ezer lengyel zsidó életét mentették meg, Nyugatra menekülésüket segítve.

Kövér László és Csúcs Lászlóné az előterjesztésben kitér arra is, hogy a Gestapo Slawikot és Antallt is letartóztatta Magyarország 1944-es német megszállása után. Slawik a Gestapo kínzásai ellenére is tagadta Antall közreműködését a lengyel zsidók megmentésében, amivel megmentette a magyar politikus életét. Antall ezt megköszönte Slawiknak, aki ezzel az elhíresült mondattal válaszolt: „Így hálálja meg Lengyelország!” – olvasható az előterjesztésben.

Henryk Slawikot a német nácik 1944. március 23-án végezték ki a Mauthausen-Gusen koncentrációs táborban, míg idősebb Antall József 1974. július 24-én halt meg Budapesten, „teljesen elfeledve”.

A határozati javaslatban megemlítik, hogy a kilencvenes évek elején Henryk Slawikot és idősebb Antall Józsefet is a Világ Igaza elismerésben részesítette az izraeli Yad Vashem intézet, majd 2010 februárjában a lengyel államfő a legmagasabb lengyel kitüntetéseket adományozta nekik: Henryk Slawiknak a Fehér Sas Érdemrendet, idősebb Antall Józsefnek pedig a Lengyel Köztársasági Érdemrend nagykeresztjét.

Emlékeztetnek továbbá arra is, hogy Sziléziában a 2014-es év Henryk Slawik emlékév, a magyar–lengyel barátság napját pedig jövőre ünneplik, amelynek részeként a magyar és a lengyel államfő felavatja Henryk Slawik és idősebb Antall József emlékművét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.