Megkezdődött a citromsavgyári beruházás előkészítése

Az épületeket magyar, míg a technológiát kínai szakemberek tervezik.

MNO
2014. 09. 03. 19:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elöljáró emlékeztetett arra, hogy egy keddi közlés nyomán Szolnokon kívül immár Kazincbarcikán is épülhet citromsavgyár az elkövetkező években. Tájékoztatása szerint a 440 új munkahelyet teremtő és több száz beszállítónak munkát adó szolnoki gyár alapkövét szeptember 9-én helyezik el a Szolnoki Ipari Parkban Szijjártó Péter, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára és Li Rongjie, a kínai vállalatcsoport elnöke részvételével.

Az épületeket magyar, míg a technológiát kínai szakemberek tervezik. Az előzetes környezetvédelmi engedélyeket már beszerezték, így a finanszírozással kapcsolatos megállapodások megkötését és a végleges engedélyek beszerzését követően, már 2015 elején elindulhat az ipari park területéből 20 hektáron megvalósuló fejlesztés kivitelezése. Az előzetes becslések alapján másfél év alatt felépülő citromsavgyár évente mintegy 60 ezer tonna citromsav előállítására lesz alkalmas, amelyhez 106 ezer tonna kukoricát kell feldolgoznia. Az alapanyagot Szolnok 100 kilométeres körzetéből szállítják majd a létesítménybe.

A beruházás megvalósítására korábban kínai–magyar vegyes vállalatot hoztak létre. A kormány 2012-ben kiemelt jelentőségűvé nyilvánította a BBCA Szolnok Biokémia Zrt. citromsavat előállító üzemének beruházásával összefüggő közigazgatási hatósági ügyeket, tavaly szeptemberben pedig jóváhagyta, hogy a beruházás állami kontrollja és a beruházáshoz szükséges önrész biztosítása érdekében az állam tulajdonrészt szerezzen a BBCA Szolnok Biokémiai Zrt.-ben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.