A politikus úgy fogalmazott: száz esztendővel ezelőtt, mint Magyarország oly sok falujába, Szentgálra is belépett a világ, „az ajtót pedig lábbal rúgta be”. Azt kellett megtapasztalni – tette hozzá –, hogy szétesett a hétköznapokat jellemző keret, a háborúban a gyilkolás és a pusztítás volt a legfőbb parancs.
Akiket 1914 nyarán elvittek katonának, Galíciába, Szerbiába, Észak-Olaszországba kerültek, megtapasztalták azt a példátlan borzalmat, amelyet az első világháború okozott – mondta Navracsics Tibor. A politikus hozzátette, akik elmentek, még ha visszatértek is, többé nem voltak ugyanazok az emberek.
A kommunizmus időszakában ezeket a katonákat elfeledték, ezért is van különös jelentősége a most megújult emlékműnek – hangsúlyozta Navracsics Tibor.
Istvánfalvi Sándor (független), Szentgál polgármestere hangsúlyozta, hogy a település lakói a szobor megújulását segítő önzetlen munkájukkal, anyagi áldozatukkal teljesítették az elődökkel szembeni kötelezettségüket. Az első világháborús ismeretlen hős eredeti szobrát Kallós Ede készítette, közadakozásból valósult meg 1927-ben, az alkotás azonban az idők folyamán nagyon megrongálódott – emlékeztetett a polgármester. Hozzátette: a megújítás is közadakozásból történt, több mint 1 millió forint gyűlt össze, ezt csaknem 4 és félmillió forint pályázati forrásból származó támogatással egészítettek ki.
A két és fél méter magas, műkőből készült, első világháborús hőst mintázó alkotás Deák Jenő Budapesten élő kőszobrász keze nyomán újult meg, aki az eredeti alapján öntötte újra az alkotást – mondta a község vezetője.
Az ünnepségen a történelmi egyházak képviselői megáldották az emlékművet.