Terézvárosi ingatlanpanama: vádemelési javaslattal zárult a nyomozás

Újabb milliárdos ingatlanügyek kerültek az ügyészség elé.

KG
2014. 09. 30. 15:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) gazdaságvédelmi főosztálya újabb közel 1,9 milliárd forint vagyoni hátrány okozásával gyanúsítja a volt szocialista-szabad demokrata városvezetést, és vádemelési javaslattal továbbította a Fővárosi Főügyészségnek a közel 12 ezer oldalas iratanyagot. Tíz ingatlan tartozik ebbe a körbe, és huszonnégyen szerepelnek a gyanúsítottak között. A következő néhány hónapban dönt az ügyészség a vádemelésről – közölte az önkormányzat.

Júliusban megkezdődött a Fővárosi Törvényszéken a budapesti Andrássy út 47. és Andrássy út 3. szám alatti épület 2004-es elidegenítése miatt akkori terézvárosi MSZP-s és SZDSZ-es képviselők és a korábbi aljegyző ellen hűtlen kezelés vádjával indított büntetőper.

 

Fürst: Jogilag nem tartozom felelősséggel

 

Állítólagos diplomáciai mentességére hivatkozott Fürst György a terézvárosi ingatlanpanama júliusi tárgyalásán. A volt szocialista alpolgármester szerint jogi felelősséggel nem, csak politikaival tartozik korábbi döntéseiért.

Szeptember 9-én ismertették a tíz ingatlant tartalmazó (Andrássy út 2., 21., 23., 35., 45., Munkácsy–Podmaniczky-háztömb, Liszt Ferenc tér 7., Anker köz 1-3., Oktogon tér 4., Dalszínház utca 2.) harmadik ügycsoport terjedelmes nyomozati iratanyagát, amelyből kiderült, hogy a nyomozóhatóság összesen további közel 1,9 milliárd forint összegű vagyoni hátrány okozásával vádolhat 24 gyanúsítottat, többek között Tóth György egykori és jelenlegi MSZP-s önkormányzati képviselőt, továbbá Hegedűs Károly és Lázi Ferenc egykori képviselőket, akik a szintén gyanúsított – jelenleg is képviselő – Hatvani Csabával (MSZP) együtt jelöltként indulnak az októberi önkormányzati választáson – áll a terézvárosi önkormányzat közleményében.

A volt szocialista városvezetésen kívül a gyanúsítottak között van három volt jegyző, valamint újabb gyanúsítottak az egykori képviselő-testület tagjai közül. Közülük 16 fő cselekménye a legsúlyosabban, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelésnek minősül a gyanúsítás szerint. A BRFK gazdaságvédelmi főosztálya a nyomozás lezárása után a fentiek alapján vádemelési javaslatot tett a Fővárosi Főügyészségnek. Terézváros önkormányzata polgári jogi igényt jelentett be a büntetőeljárásban 1,9 milliárd forint értékre – tették hozzá.

Az önkormányzat kiemeli, hogy az Andrássy úti paloták 2000-es évek eleji eladását vizsgáló három ügycsoportból az elsőbe tartozik az Andrássy út 47., ezt az ügyet 2011 decembere óta tárgyalja a bíróság. Itt a vád 128 millió forint összegű vagyoni hátrány okozása. A második csomagba tartozott az Andrássy út 3., amelyet a bíróság júliusban a korábbi üggyel egyesített, valamint az Andrássy út 8., Andrássy út 52. cseréje és tetőtéri ingatlanok. Előbbi esetében több mint félmilliárd forint összegű vagyoni hátrány okozása a vád, utóbbiak esetében nem történt vádemelés, amely ellen az önkormányzat jogi képviselője panasszal élt. A panaszt a Legfőbb Ügyészség elutasította, de az önkormányzat jogi képviselői pótmagánvád benyújtásán dolgoznak.

A Fővárosi Főügyészség tájékoztatása szerint a harmadik ügycsoportot legkevesebb 30 napig vizsgálják, azzal, hogy az eljárási törvény szerint ezt a határidőt az ügyészség vezetője további 30 nappal meghosszabbíthatja. Nagy terjedelmű ügyben pedig a felettes ügyész kivételesen legfeljebb 90 napos határidőt is engedélyezhet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.