A magyar tisztségviselők mindenfajta nyomásgyakorlástól függetlenül végzik munkájukat – közölte a Külgazdasági és Külügyminisztérium tegnap az MTI-vel a cikkre reagálva. A Napi Gazdaság értesülései szerint több amerikai érdekeltségbe tartozó intézménnyel és céggel szemben is adóhatósági vizsgálat folyik Magyarországon. A médium arról számolt be, hogy az amerikai fél erre adott reakcióként arra készül, hogy megnehezítse a vizsgálatokban érintett hatóságok vezetőinek beutazását az Egyesült Államokba. A tárca álláspontja szerint mind Magyarországnak, mind az Egyesült Államoknak az az érdeke, hogy a hatósági vizsgálatokat alaposan, átláthatóan és a törvényeknek megfelelően folytassák le.
A Fidesz parlamenti frakciója a cikkre hivatkozva ugyanakkor elfogadhatatlannak nevezte, hogy külföldi kormányok nyomást kívánnak gyakorolni a magyar hatóságokra és megpróbálják befolyásolni a folyamatban lévő vizsgálatokat.
Az amerikai nagykövetség azonban azt állítja, hogy nincs tudomása semmilyen Magyarországon működő amerikai cég vagy intézmény ellen folytatott NAV-vizsgálatról.
Hozzátették: semmilyen amerikai lépés nem történt ilyen vizsgálat következményeként. Megkeresésünkre tegnap este azonban arról is tájékoztattak, hogy bizonyos magyar magánszemélyekről úgy találták, nem jogosultak az Egyesült Államokba való belépésre, ugyanis hiteles információ áll rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy ezek a személyek korrupciós cselekményekben vesznek részt vagy azokból hasznot húznak. Jelezték, hogy ezt a döntést az amerikai külügyminisztérium hozta a 7750-es számú elnöki proklamáció, valamint a 2004. január 12-i kleptokráciaellenes klauzulájának megfelelően. A büntetőjogi eljárás lefolytatása kérdésében az illető ország dönt. A személyek kilétéről ugyanakkor nem nyilatkoznak, mert „a magánélet védelmét célzó amerikai törvények megtiltják”.
Hozzátették, hogy álláspontjuk szerint senki sem áll a törvény felett, s az Egyesült Államok osztja Magyarország véleményét a korrupcióra vonatkozó zéró toleranciát illetően. A korrupció kezeléséhez a fékek és ellensúlyok egészséges rendszerére, valamint átláthatóságra van szükség. Nyomatékosították, hogy az amerikai kormányzati akció nem Magyarország-specifikus, hanem része annak a fokozódó amerikai erőfeszítésnek, amellyel a jó kormányzást, az átláthatóságot és a demokratikus értékeket alapjaiban veszélyeztető akadályok ellen harcolnak.
Felvettük a kapcsolatot az ügyben a NAV-val is, hogy megkérdezzük, valóban vannak-e folyamatban vizsgálatok amerikai érdekeltségbe tartozó intézményekkel és cégekkel szemben. A hatóság azonban adótitokra hivatkozva nem nyújtott tájékoztatást.