– Csatlakozva a napokban megjelent ágazati szakmai szervezetek álláspontjához, az internetadó tervének visszavonását kérjük – ezt írták a kormánynak címzett közös levelükben a nagy hazai szolgáltatók, köztük a Magyar Telekom, a Telenor, a Vodafone vagy épp a UPC vezetői a Népszabadság birtokába került dokumentum szerint. Kifejtették, hogy „az iparág szereplőit is hideg zuhanyként érte a bejelentés”, amelynek hatása hátrányos mind a magyar gazdasággal szembeni általános bizalomra, mind pedig a befektetési hajlandóságra. Kifogásolják, hogy nem volt előzetes szakmai egyeztetés, és nem készült hatástanulmány sem „egy olyan adófajtáról, amely példa nélküli a nagyvilágban”.
Hasonlóan közös fellépésre szánták el magukat olyan hazai cégek, amelyek világszerte sikereket értek el. Az NNG, a Ustream és a Prezi is arról írt: sikerükben szerepet játszott, hogy alapítóik szabadon hozzáférhettek a széles sávú internethez, versenyképes áron.
Az internetadó az egészségügyet is sújthatja: a Népszabadság beszámolója alapján akár a tízmilliárd forintot is elérheti az ágazat internetes adóterhe. Drágábbak lehetnek a diagnosztikai szolgáltatások, emellett az intézkedés érinti a háziorvosok, a gyógyszertárak, a mentők és a kórházak tevékenységét.
A lap kitért arra is, hogy az új közteher forrása nincs benne az egészségügy költségvetésében.
Ahogy arról már beszámoltunk, a Fideszen belül is vannak ellenvélemények, így például továbbra is ellenzi az internetadó bevezetését Deutsch Tamás. A Fidesz európai parlamenti képviselője a Hír TV-ben megismételte, hogy szakmai és politikai értelemben is a 2008-as álláspontjukhoz kellene visszatérni, amikor még a Fidesz is ellenezte ilyen adónem bevezetését.
Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára arról beszélt, hogy a Fidesz további törvénymódosításokkal akadályozhatja meg, hogy a szolgáltatók áthárítsák az internetadót a fogyasztókra. Mint mondta, a már meglévő előfizetéseknél az egyoldalú szerződésmódosítás tiltása akadályozza meg a díjak emelkedését. L. Simon László, a Miniszterelnökség államtitkára egy tegnapi konferencián fejtette ki, hogy ha „több tízezer ember utcára megy, akkor a kormány nem teheti meg, hogy nem foglalkozik vele”. Hozzátette, hogy a lehetséges választ először a kabineten belül kell megvitatni. Tegnap Szombathelyen és Békéscsabán tüntettek az adó ellen.
A napokban egyébként közvélemény-kutatás zajlik többek között az internetadó megítéléséről. A 444.hu szerint a kormányközeli Nézőpont Intézet alá tartozó Kutatópont Kft. végzi a felmérést.
Vezető helyen foglalkozik a nemzetközi sajtó is a témával. Ismét bekerültünk például a német közszolgálati televízió, a ZDF gyermekeknek szóló híradójába, ahol azt mutatták be, hogy az internetezés korlátozásával a szólásszabadság is csorbul. A Die Presse osztrák napilap azt írja, hogy Orbán Viktor túlfeszítette a húrt. A cikk szerzője nem zárja ki, hogy a tervezett új adó okozta felháborodás a kormány politikájának elutasításába csap majd át, és elsodorja Orbán Viktor kabinetjét. A ZDF Heute Journal című esti híradójában kifejtették, hogy az adó szűkíti a tájékozódás lehetőségét, valamint a véleménynyilvánítás és a sajtó szabadságát. A kormány nemzetközi szóvivője, Kovács Zoltán a ZDF-nek kijelentette, a kormány azért akarja bevezetni az adót, hogy be tudja tartani az EU által elvárt három százalék alatti költségvetési hiányt.
Reding üzenete
Először az igazságszolgáltatást, a médiaszabadságot és a civil szervezeteket támadták Magyarországon. Most Orbán az internethasználókat veszi célba. Mikor lesz ennek a tűrhetetlen történetnek vége? – írta tegnap Twitter-falára Viviane Reding uniós igazságügyi biztos.