L. Simon nekiment a hazai sajtónak

Míg a többi felszólaló a reklám- vagy internetadót, addig L. Simon László jórészt a hazai sajtót kritizálta.

Ruzsbaczky Zoltán
2014. 10. 30. 18:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Ha több tízezer ember utcára megy, akkor a kormány nem teheti meg, hogy nem foglalkozik vele – ezt mondta az internetadóval kapcsolatban L. Simon László a Magyar Újságíró Szövetség csütörtöki konferenciáján. A Miniszterelnökség parlamenti államtitkára ugyanakkor hozzátette: a lehetséges választ először belül kell megvitatnunk. Úgy vélekedett, hogy az internetadóval kapcsolatos vita másról szól, mint ami a döntéshozók szándéka volt, vagyis hogy a választópolgároknak ne kelljen többet fizetniük az internetért. Kijelentette: az általuk bevezetni kívánt új teher, mely kapcsán az internetszolgáltatóknak kell fizetniük az adatforgalom után, nem azonos a 2008-as szocialista internetadó-ötlettel, amikor a Gyurcsány-kormány a kulturális járulék rendszerét tervezte kiterjeszteni az internetre.

Az egyik nagy mobilszolgáltató cégé lehetett az internetadó alapötlete – értesült a Portfólió.hu. A lap szerint a társaságot alig érintené az új teher, versenytársait viszont üzletpolitikájuk teljes átgondolására sarkallhatná. Erről itt olvashat bővebben.

 

Az internetszolgáltatásra jövőre kiterjesztendő távközlési adóra előfizetésenként vezetik be a felső határt, amely magánszemély előfizetők esetében 700 forint, nem magánszemély előfizetők esetében 5000 forint lesz, hasonlóan a telefonszolgáltatásoknál már érvényben lévő szabályokhoz – derül ki az Országgyűlésnek csütörtökön beterjesztett 2015. évi költségvetési törvényjavaslatból.

 

Ismert, a kormány gigabyte-onként 150 forint internetadó kivetését tervezi. A közteher felső határa lakossági előfizetések esetén 700, míg céges szerződéseknél 5000 forint, amelyet a szolgáltatók lesznek kötelesek megfizetni – már ha nem hárítják át valamilyen formában az ügyfeleikre.

Felszólalása nagy részében L. Simon a magyar sajtó színvonalát kritizálta, mint mondta, a média a válság előtt a bevételeit nem arra használta fel, hogy annak segítségével felvegyék a versenyt az internet vagy a változó fogyasztói szokások támasztotta új kihívásokkal, hanem jobbára felélték, vagy kivitték az országból. Szerinte ennek köszönhető a mostani nehéz helyzet. Mint mondta, a sajtószabadságot nem a kormány intézkedései veszélyeztetik, hanem gyenge színvonal, valamint a médiumok tulajdonosainak érdekei.

Úgy vélekedett, hogy a hirdetési bevételek csökkenését nem a reklámadó eredményezte, és csak részben a válság hibája: szerinte emögött az is húzódik, hogy a hirdetési pénzek jókora része a nyomtatottól az internetes, majd a közösségi médiába vándorolt át. Szerinte amit a kormány megtehet, az az, hogy a reklámadó egy részét visszaforgatja a minőségi újságírás megsegítésére.

Felvetette, hogy számos médium áttette a hangsúlyt a bűnügyi vagy bulvárhírekre, és mára eltűnt a riport műfaja, ahogy eltűnőben van a valódi külpolitikai újságírás is. A „bulvárhíradók" külpolitikai hírei – mint mondta – kimerülnek a katasztrófákról szóló hírekben, vagy a magyar kormányt érő külföldi bírálatok bemutatásában. Beszélt arról is, hogy az online média korábban nem támogatta, sőt több esetben támadta a nemzeti protekcionizmust, a hazai termékek védelmét. Elismerte, hogy ezen a téren a reklámadó sem tökéletes, példaként hozta fel a hazai szálláshelyeket kínáló Szallas.hu-t, melynek adóznia kell majd, szemben a nemzetközi, hasonló szolgáltatást nyújtó Booking.com-mal.

Urbán Zsolt, a Reklámszövetség elnöke elismerte, hogy minden egyes iparágnak ki kell vennie a részét a közteherviselésből, de felhívta rá a figyelmet: a reklám a gazdaság egyik hajtómotorja, 10 befektetett forintból 47-tel járulnak hozzá a GDP-hez. Szerinte a reklámadó hosszútávú hatása lehet például a reklámköltések visszaesése, az innováció lassulása, elbocsátások, áremelkedés, valamint a kommunikációs iparág gazdaságélénkítő szerepének csökkenése.

Tófalvy Tamás, a Magyarországi Tartalomszolgáltatók Egyesületének főtitkára szerint a tervezett internetadó rossz hatással lenne az egész magyar társadalomra. Ha a szolgáltatók végül nem hárítják át a terhet a fogyasztókra, akkor nem marad pénzük fejleszteni, megáll a hálózat terjedése, romolhat a szolgáltatás minősége. Ezzel párhuzamosan, ahogy lapunk körképéből is látszik, a kisebb vidéki szolgáltatók nagyrészt be kellene, hogy zárjanak. Ha a szolgáltatók végül áthárítják az internetadót, azzal viszont a legszegényebbek járnának rosszul, mivel a pluszterhet ők tudnák legkevésbé kifizetni.

Szabó György médiamenedzser, a Sanoma Kiadó volt vezérigazgatója kiemelte, hogy a magyar médiapiac körülbelül 350 milliárd forintot tesz ki, ebből körülbelül 6-7 milliárd a haszon. A reklámadó azonban mindezt semmissé teszi, ezért várhatóan egyre kevesebb hírt állítanak majd elő. Mint mondta, a hírpiacot eddig is jelentős szerepe volt a külföldi cégeknek, ha ezek az új teher hatására kivonulnak, akkor nemcsak a mennyisége, hanem a minősége is megváltozik a médiapiacnak.

Vásárhelyi Mária médiaszociológus a véleményszabadság és a nyilvánosság korlátozásának nevezte az internetadót. Sérelmezte a kormány 2010 óta tartó médiapolitikáját, és kiemelte: nemzetközi viszonylatban példátlan az állami hirdetések elosztásának centralizálása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.