A svéd származású Daniel Friberg döbbenetesnek nevezte, hogy Orbán Viktor miniszterelnököt „annyira izgatja egy békés szándékú írók és gondolkodók részvételével zajló kis létszámú gyűlés”, hogy még a beutazási tilalmat is képes elrendelni. André Goodfriend, az amerikai nagykövetség ideiglenes ügyvivője a Hír TV-nek nyilatkozva tegnap üdvözölte, hogy a magyar kormány nem támogatja azokat, akik faji vagy etnikai intoleranciát hirdetnek. Hozzátette ugyanakkor, ezek a csoportok az Egyesült Államokban kifejthetik a nézeteiket, az ehhez való jogukat ugyanis biztosítja az amerikai alkotmány első kiegészítése.
Kerestük tegnap a Belügyminisztériumot, hogy megtudjuk, hatályba lépett-e már az érintettekkel szembeni beutazási és itt-tartózkodási tilalom, és amennyiben igen, akkor meddig marad érvényben. Azt is szerettük volna megtudni, mi történik azokkal, akik az előadók közül már Magyarországon tartózkodnak vagy élnek. Kérdéseinkre azonban konkrét válaszok helyett a minisztérium csak a hétfőn kiadott közleményét küldte ismét el. Richard Spencer, a Montana állambeli Whitefishben székelő NPI elnöke közben a kongresszus honlapján reagált az ügyre.
Arról számolt be, hogy a magyar kormány tiltása ellenére is megtartják az október eleji budapesti konferenciát, amely zártkörű magánrendezvény lesz, így azon a sajtó sem vehet részt.
Ismeretes, Pintér Sándor belügyminiszter hétfőn tiltotta be az NPI október 3. és 5. közötti, Budapestre tervezett konferenciáját, és utasította az országos rendőrfőkapitányt, hogy kezdeményezze beutazási és tartózkodási tilalom elrendelését a tanácskozás előadóival szemben. Erre az után került sor, hogy Orbán Viktor vasárnap utasította a belügyminisztert, hogy minden rendelkezésére álló törvényes eszközzel akadályozza meg a konferenciát. Bár a kongresszus ellen többen is tiltakoztak az elmúlt hetekben, a rendezvény belügyminisztériumi betiltása ellen a Jobbik és a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) is felemelte a szavát, mondván: a kormány megsérti a véleménynyilvánítás szabadságát és a résztvevők szabad mozgáshoz való jogát. A belügyminiszter álláspontja szerint azonban a nyíltan rasszista ideológiai alapokon álló szervezet tervezett konferenciájának előadói a fajelmélet hirdetői, véleménynyilvánításuk az alaptörvénybe ütközik.