Azért győzött az egész ország, mert a választás végeredménye és következménye egy sohasem tapasztalt méretű összefogás, együttműködés és egység, márpedig az európai politika elmúlt hatvan évéből tudható, hogy egy ország akkor emelkedhet fel, ha egységes – fogalmazott beszédében a kormányfő a helyhatósági szavazás másnapján. Az egység erejét jól kell felhasználni – folytatta –, ami a kabinet és a kormánytöbbség felelőssége, és e felelősség elől „nem bújunk el”.
Orbán Viktor szerint ha jól használják fel az egység erejét, ha kitartanak „a valamit valamiért politikája” mellett, ha nem engednek „a valamit semmiért politikájának”, akkor eljuthatnak a teljes foglalkoztatáshoz.
Ezzel kapcsolatban ismertette: míg 2010-ben 3,6 millióan dolgoztak, és 1,8 millióan fizettek adót, addig ma 4 millióan dolgoznak, 4 millióan fizetnek adót, a gazdasági növekedés 3 százalék felett van, a munkanélküliség pedig 8 százalék alatt. Külön megjegyezte, hogy – csak a roma közösség saját kimutatása szerint – 57 ezer olyan roma család van, amely most először vállalt munkát.
Az önkormányzati választás eredménye is igazolja, hogy „Magyarország munkába állt, Magyarország dolgozik” – értékelt a miniszterelnök, hozzátéve: „ideje, hogy magunk mögött hagyjuk az ideológiák és az izmusok korszakát”, mert „ha az ideológiát majmolod, orra buksz az első buckában”, ahogyan ez néhányakkal meg is történt.
Orbán Viktor szerint az önkormányzati választás megerősítette a kormánytöbbséget abban is, hogy nemzeti alapon álló, néppárti politikát kell folytatnia a következő években is. Szavai szerint olyan „kegyelmi pillanatban” van az ország, amikor nem újrakezdeni kell valamit, hanem megerősíteni, folytatni, végigvinni a megkezdett munkát. A javuló adatok biztatóak, még a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint is jobban teljesít Magyarország – mondta, hangsúlyozva ugyanakkor, hogy a kormánypártoknak nem a statisztikákra, hanem a valóságos magyar életre kell figyelniük.
A helyzet javul, „Európa pincéjéből följöttünk a földszintre, és most kell, most kellene nekivágni az emeleteknek” – fogalmazott a kormányfő, aki szerint a vasárnapi választás azt mutatja, „van még szufla az országban”, van lehetőség újabb munkahelyeket teremteni, újabb lépéseket tenni a munkaalapú társadalom felé.
Orbán Viktort abban is megerősítette az előző napi voksolás – mondta –, hogy a jóléti társadalmak valószínűleg azért rendülhettek meg Európában, mert kiderült, a jólét nem alapja semminek sem, legfeljebb és jó esetben a következménye, méghozzá a munkának.
Úgy látja, az emberek újból igent mondtak arra a politikára is, amely középpontba állítja és támogatja a családokat, így a következő időszak egyik legfontosabb feladatának annak elkerülését tartja, hogy a munkahely és a család közötti választás csapdájába essenek az emberek.
Felszólalásában kijelentette továbbá, hogy a Fidesz–KDNP és a kabinet ahogyan eddig, úgy ezután is a háromharmadot fogja szolgálni, és meghallja azok hangját is, akik a vasárnapi önkormányzati választáson nem a kormánypártokra szavaztak.
Orbán Viktor végül arra kérte a képviselőket, hogy az elkövetkező három és fél évben használják ki a mostani „kegyelmi pillanatot”, és erősítsék az egységet, az összefogást az országban.
Rogán Antal a miniszterelnök napirend előtti felszólalására válaszolva azt mondta, a siker egyértelmű, a Fidesz–KDNP jelöltjeinek nagy többsége győzött: a megyei közgyűlések mindegyikében a Fidesz–KDNP végzett az első helyen, 23 megyei jogú város közül 20-ban a kormánypártok jelöltjei nyertek, a budapesti főpolgármesteri posztot Tarlós István nagy fölénnyel nyerte meg, míg a kerületek több mint kétharmadában szintén a Fidesz–KDNP jelöltjei győztek.
A kormánypárti frakcióvezető a rezsicsökkentéssel és a bankok elszámoltatásával indokolta, hogy a kormánypártok sikeresen szerepeltek a választáson, valamint elmondta, az ellenzéki pártok harmadszor kaptak intőt a választóktól idén.
Harrach Péter Orbán Viktor felszólalására reagálva többek között arról beszélt, hogy a szétesés – ami szervezeti probléma – mellett identitásválság is gyötri a baloldalt. A neoliberalizmus társadalmi modelljét képviselők ideológiai alapon állnak, a tabuk rendszerében gondolkodnak – sorolta a kereszténydemokrata politikus. „A radikális jobboldal” szerinte politikai tevékenységének csúcsára ért, néhány hellyel többet tudtak szerezni, de nem lesz könnyű megőrizni ezt a pozíciót a következő időszakban.
A Kereszténydemokrata Néppárt frakcióvezetője köszönetet mondott azoknak, akik helytálltak a küzdelemben, köztük a KDNP-s jelölteknek. Szavai szerint a helyi teljesítmény meghozta eredményét, és arra is kitért, hogy a jelöltek nagy része nem először szállt ringbe a választók bizalmáért.
Tóbiás József, az MSZP frakcióvezetője Orbán Viktor napirend előtti felszólalására reagálva azt mondta, a kabinet az elmúlt négy évben kiüresítette az önkormányzatiság eszméjét, elvonta hatásköreit, „otthagyva” a legfontosabbat, a szociális rendszert. Azt követelte a kormányfőtől és a kormánypárti képviselőktől, biztosítsanak minden feltételt az önkormányzatoknak, hogy képesek legyenek a Magyarországon meglévő társadalmi krízist kezelni. Kitért arra is, hogy ma minden harmadik gyermek nélkülöz és 3,4 millióan nem keresnek többet 65 ezer forintnál.
Vona Gábor a miniszterelnök felszólalására reagálva azt mondta: a kormány számos intézkedését a Jobbik programjából vette át. A Jobbik frakcióvezetője szerint a munkahelyteremtés területén sikerpropaganda zajlik, félmillió ember hagyta el az országot; az önkormányzati rendszer kudarcosan működik; a magyar–cigány együttélés területén pedig „humánus megoldást kell találni”, mert – ahogy fogalmazott – gazdasági, politikai, kulturális „bombán csücsülünk”.