Hack Péter, a kari hallgatói fegyelmi bizottságának elnöke szerdán az MTI-hez eljuttatott közleményben azt írta: az érintett hallgatók közül hárman az ELTE ÁJK Instruktori Kör Majomház nevű csoportjának a tagjai, illetve vezetői, akik trágár, az emberi méltóságot sértő szövegű dalok kiosztásával követtek el olyan vétséget, amely a hallgatói kötelezettségek vétkes és súlyos megsértését valósítja meg. Egy további hallgató az Instruktori Kör nevű hallgatói csoport vezetőjeként felelős ezekért a cselekményekért – olvasható a közleményben.
A fegyelmi bizottság álláspontja szerint egy joghallgatónak, a jövő jogászainak, leendő bíráknak, ügyészeknek, ügyvédeknek minden körülmények között tartózkodniuk kell az emberi méltóságot sértő, szexista és rasszista szövegek pozitív színben való feltüntetésétől. Különösen nagy a felelősségük azoknak a hallgatóknak, akik a karra éppen beiratkozó első évesek számára kívánnak követendő magatartási mintákat nyújtani – fogalmazta meg az elvárásokat Hack Péter.
A bizottság enyhítő körülményként értékelte, hogy az instruktorok a gólyatáboron kívül és részben a táborban is az egyetemre felvett joghallgatók beilleszkedését segítő, hasznos programokat, valamint éveken keresztül folytatott, a közösségen belüli szolidaritást és pozitív értékeket támogató karitatív tevékenységet és szervezői munkát végeztek.
Egy hallgató felelősségét a bizottság annyiban értékelte enyhébbnek, hogy ő először vett részt programszervező instruktorként a táborban, és szemben a többi eljárás alá vonttal, nem töltött be vezető tisztséget – áll a dokumentumban.
Az ELTE rektora szeptember közepén kari szinten fegyelmi eljárásokat indított az intézmény két idei – köztük a jogászok – gólyatáborában történtek miatt.
Rónay Zoltán, a felsőoktatási intézmény főtitkára a jogászgólyatáborban történtekről akkor azt mondta: a vizsgálatba bevont szervezők, a rendező cég és az érintett első évesek visszajelzései – összesen közel kétszáz diák – egyöntetűen cáfolták, hogy a gólyatábor területén széles körben megtörtént volna az obszcén dalok „énekeltetése”.
Az Index azt írja, hogy a fent említett dalokat az idei, siófoki gólyatáborban is énekeltették az elsősökkel az instruktorok. Az Atv.hun pedig az olvasható, az Instruktori Kör a hallgatói önkormányzattal együttműködő öntevékeny csoport, melynek feladatai egyebek között a frissen felvett hallgatók beilleszkedésének segítése, a közösségi élet fejlesztése, a gólyatáborok szervezésének és lebonyolításának segítsége és különböző kulturális és szórakoztató rendezvények szervezése az egyetemi hallgatók számára.
A gólyatábori dal – amelynek szövegén azóta változtattak – miatt még szeptember elején felfüggesztették az ÁJK hallgatói önkormányzatát, és az instruktori köröket is betiltották.
Közben jelenleg is folyik a vizsgálat az Index által kirobbantott üggyel kapcsolatban, ami szerint az ELTE ÁJK tavalyi gólyatáborában szexuális erőszakot követtek el. Király Miklós, a kar dékánja korábban azt közölte: még vizsgálják, hogy az erőszakoló ellen tudnak-e eljárást indítani, de öt szervezővel szemben, akik biztosan tudtak a bűncselekményről és a kari vezetés elől elhallgatták, méltatlan magatartásuk miatt már megindították a fegyelmi eljárást. Mivel a gólyatábori erőszakokért a felelősség nem az egyetem vezetését, hanem a táborokat szervező, autonóm módon működő hököket terheli, Király azt mondta, nem fontolgatta a lemondását.
A gólyatáborok betiltására pedig azért került sor, mert a dékán számára „a meghallgatások során nyilvánvalóvá lett”, hogy az ott zajló programok „hozzájárulhattak a cselekmény elkövetéséhez”. Mint mondta, „az alkoholfogyasztás és a szexualitás furcsa rítusokban keveredett egymással, ami alkalmas volt a gátlások jelentős feloldására”.
A dékán vállalhatatlannak titulálta a cikk elején említett gólyatábori dalokat is.