Újabb bombát robbantottak Falusék

Falus Ferenc visszalépett a főpolgármester-jelöltségtől, és Bokros Lajos támogatását kérte a választóktól. A Fidesz a bankelszámoltatást sürgeti, az ELTE-n hullanak a fejek.

2014. 10. 05. 4:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Falus Ferenc hétfőn jelentette be, hogy visszalép a főpolgármester-jelöltségtől, és Bokros Lajos támogatását kérte a választóktól. Magyar György sztárügyvéd, független jelölt ugyanitt azt közölte: írásba is adja, hogy visszalép Bokros Lajos javára, és erre biztat minden más főpolgármester-jelöltet is. A sajtótájékoztatón Szigetvári Viktor, az Együtt–PM Szövetség társelnöke és Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke is a Modern Magyarország Mozgalom (Moma) jelöltjének támogatására kérte párja szavazóit.

Hétfő este Bokros Lajos az ATV Egyenes beszéd című műsorában arról beszélt, hogy még pénteken felhívta őt Szigetvári Viktor, hogy beszélni szeretnének vele. Bokros állítása szerint rákérdezett Szigetvárinál, hogy kiknek a nevében tárgyalna, és ő azt válaszolta neki, hogy mind a négy párt – tehát az MSZP, a Demokratikus Koalíció és az Együtt–PM Szövetség – megbízásából. Ehhez képest a tárgyalás során a Moma irodájában csak Gyurcsány és Szigetvári jelent meg, Bokros kérésére odahívták Falus Ferencet is. Szigetvári állítólag itt is megerősítette, hogy a Falust jelölő pártok mindegyike nevében beszél. Bokros ezért igencsak meglepődött, amikor a Párbeszéd Magyarországért közleményt adott ki, amelynek lényege az volt, hogy a párt nem támogatja őt.

Bokros nemcsak az Együtt–PM Szövetséget osztotta meg, hanem a szocialistákat is, akiket Szigetvári szintén „beígért” a támogatói közé. Az MSZP fővárosi párttanácsa beállt Bokros mögé: elnökük, Kunhalmi Ágnes sajtónyilatkozatában azzal érvelt, hogy „a kialakult helyzetben akkor van a legnagyobb esély a változásra Budapesten, ha a Liberálisok, az LMP és a PM is egy demokrata jelöltet támogat”. Tóbiás József MSZP-elnök viszont – néhány perccel Kunhalmi Ágnes nyilatkozata után – a Jókai utcai pártszékház előtt újságíróknak azt mondta, az országos elnökség nagyon sajnálja, hogy a budapestiek nem szavazhatnak a szocialisták főpolgármester-jelöltjére. Ezért a felelősség a jelölő szervezetet és a Demokratikus Koalíciót terheli – jelentette ki.

Bodnár Zoltán, a Liberálisok főpolgármester-jelöltje azt állítja, hogy Gyurcsány Ferenc léptette vissza Falus Ferencet. A Nol.hu cikke szerint Gyurcsány vasárnap este Fodor Gáborral, a Liberálisok elnökével beszélt telefonon, és nyomatékosan hozzátette: „most már nektek is vissza kell lépni”. Gyurcsány Ferenc a lapnak megerősítette, valóban beszélt Fodor Gáborral vasárnap este, és arról tájékoztatta, hogy az Együtt és Falus Ferenc meghozta a döntést, visszalép a jelöltségtől, és ebben a helyzetben a Liberálisoknak is végig kell gondolniuk, mit tehetnek.

Közben újabb törésvonal rajzolódott ki az MSZP fővárosi és országos vezetése között azon hír kapcsán, hogy Kunhalmi Ágnes átigazolhat a Demokratikus Koalícióba. A Magyar Nemzet szocialista forrásai szerint a fő ellentét hetek óta fennáll: Budapesten elégedetlenek azzal, hogy Tóbiás József kivonult az önkormányzati kampányból. A pártelnök sokak szerint hibát hibára halmoz, nem kizárt, hogy a székére pályázók között Mesterházy Attila is felbukkanhat.

Felmondhatják a lakáshitel-szerződéseket a bankok az elszámoltatási törvény hatálybalépéséig, s így a fizetési gondokkal küszködő családok tömegei kerülhetnek bajba – számolt be a héten a Magyar Nemzet. Ennek megakadályozására a Fidesz-frakció sürgeti a törvény aláírását a köztársasági elnöknél. Rogán Antal, a párt frakcióvezetője csütörtökön közölte újságírókkal, hogy képviselőcsoportja nevében levélben fordul az államfőhöz, kérve: ne engedjen a bankok nyomásgyakorlásának, és írja alá az elszámolási törvényt.

Áder János válaszlevelében azt írta: „eleget téve az alaptörvényben rám rótt jogoknak és kötelezettségeknek, a devizahiteleket érintő törvény aláírásáról is a rendelkezésemre álló alkotmányos határidőn belül, alapos vizsgálatot követően hozom meg a döntésemet”.

Feljelentést tett pénteken az ELTE jogi karának dékánja a tavalyi kari gólyatáborban történtek kapcsán szexuális erőszak és kábítószer birtoklása bűntett gyanúja miatt. Király Miklós a jövőben nem járul hozzá gólyatábor szervezéséhez, és fegyelmi eljárást kezdeményezett a hallgatói önkormányzat érintett vezetői ellen. Az Index szerdán számolt be egy fővárosi jogi kar gólyatáborában 2013-ban elkövetett és eddig jogi következmények nélkül maradt nemi erőszakról.

Az ELTE rektora szeptember közepén kari szinten már fegyelmi eljárásokat indított az intézmény idei fonyódligeti és jogászgólyatáboraiban idén történtek miatt; több esetben a legsúlyosabb büntetés, azaz a hallgatói jogviszony megszűnése sem kizárt. Ezek az eljárások még zajlanak.

A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) elnöke pénteki levelében azonnali hatállyal lemondásra szólított fel minden olyan ELTE-kari hallgatói tisztségviselőt, aki a gólyatáborokban történt erőszakos bűncselekmények idején hivatalban volt, és a szervezéshez bármilyen köze lehetett.

Ugyanezen a napon az ELTE Tanító- és Óvóképző Kar (TÓK) Hallgatói Önkormányzatának elnöke lemondott, és visszahívta elnökségének tagjait, az Állam- és Jogtudományi Kar Hallgatói Önkormányzatának elnöksége pedig benyújtotta lemondását az egyetem gólyatáboraiban történt erőszakos bűncselekmények miatt.

A kormány legfontosabb teendői közé sorolta a nyugdíjak értékének megőrzését Orbán Viktor. A kormányfő szerint biztosan állítható, hogy ez a jövőben is lehetséges lesz Magyarországon. A miniszterelnök erről szerdán az Országházban, az Idősügyi Tanács alakuló ülésén beszélt.

Orbán Viktor – aki egyben az Idősügyi Tanács elnöke – az elmúlt másfél-két év egyik legfontosabb kormányzati intézkedésének a munkahelyvédelmi akciótervet nevezte, amelynek részeként járulékkedvezményt kap az 55 év feletti munkavállalót alkalmazó foglalkoztató. Közölte, hogy 370 ezer 55 évnél idősebb embert segített álláshoz ez a kedvezményrendszer. Jelezte továbbá, hogy a Nők 40 nevű program szintén támogatásra talált az országban, és azt is megemlítette, hogy szerdától több száz, elsősorban népbetegségek kezelésére szolgáló gyógyszer ára csökken.

„Végleg és visszafordíthatatlanul lerakjuk az új magyar külpolitika alapjait, amelynek feladata Magyarország gazdasági érdekeinek a lehető legjobb érvényesítése a kialakult új világrendben” – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdai sajtótájékoztatóján, ahol ismertette a minisztériumban végrehajtandó változtatásokat.

Navracsics Tibor uniós biztosi jelölését illetően közölte: a kormány a lehető legjobb jelöltet delegálta, az más kérdés, hogy milyen politikai támadásoknak teszik ki az Európai Parlamentben, ez azonban nem az ő személyes kvalitásainak, elképzeléseinek szól.

Fél tucat kiemelt célt nevezett meg Navracsics Tibor szerda este az Európai Parlament brüsszeli székházában. A biztosjelölt meghallgatásán hitet tett a véleménynyilvánítás szabadsága mellett, emellett visszautasította, hogy ne lenne elkötelezett európai.

Navracsics pénteken hat újabb kérdést kapott az EP oktatási és kulturális bizottságától, kettőt-kettőt a jobbközép néppárti, a liberális, valamint az euroszkeptikus frakció tagjaitól. A magyar jelöltnek vasárnap este kilenc óráig el kell juttatnia írásbeli válaszait a pótlólag feltett kérdésekre. Ezeket az EP oktatási és kulturális bizottsága hétfő délután megvitatja, majd szavazással dönt arról, hogy támogatja-e a jelöltet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.