Végleges a Fővárosi Közgyűlés összetétele

A Fővárosi Választási Bizottság véglegesítette a Fővárosi Közgyűlés kompenzációs mandátumait.

2014. 10. 30. 19:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megállapította a fővárosi kompenzációs listás eredményt csütörtöki ülésén a Fővárosi Választási Bizottság (FVB), s amennyiben három napon belül a döntés jogerőre emelkedik, Tarlós István (Fidesz–KDNP) összehívhatja a Fővárosi Közgyűlés alakuló ülését a Magyar Nemzet által jelzett november 7-i időpontra. Az FVB a jogorvoslatok miatt nem tudta eddig kihirdetni az eredményt, amely nem változott: a 33 tagú testületben a kormánypártoknak 20 fős többsége van, a baloldali kis pártoknak feleannyi, a Jobbiknak, az LMP-nek pedig egy-egy képviselője. Az új választási rendszer nyomán a közgyűlés tagja mind a huszonhárom kerületi polgármester. Közülük 17 a kormánypártok, öt a baloldaliak, egy pedig civil szervezetek jelöltje volt.

Ugyanakkor egy pesti városrészben, a XVIII. kerületben súlyos választási visszaélések miatt november 9-én egy szavazókörben megismételt választást kell tartani. Október 12-én a választók többsége a fideszes polgármesterre és a kormánypárti képviselőkre szavazott, az adott választókerületben egy DK-s jelölt nyert, így a képviselő-testület meg sem alakulhatott.

– Legkorábban november végén alakulhat meg Pestszentlőrinc–Pestszentimre képviselő-testülete – nyilatkozta kérdésünkre Ughy Attila (Fidesz–KDNP). A polgármester, aki csaknem három hete több mint háromezer szavazattal utasította maga mögé a baloldali kis pártok jelöltjét, elmondta: a XVIII. kerület 12. számú egyéni választókerületének 63. számú szavazókörében a visszaélések meg kell ismételni a választást. A kormánypártok tehát hiába szereztek többséget, a 21 tagú képviselő-testületben tizenkét mandátumot, a kerületi önkormányzati képviselőválasztás eredményét a mai napig nem tudták megállapítani. Október 12-én Ferencz István, a DK helyi vezetője tizenöt szavazattal előzte meg a választókerület fideszes jelöltjét Csabafi Róbertet, azonban egy órával az urnazárás előtt kitört a botrány. Az eredmény ellen végül sikeresen kifogást emelt kormánypárti jelölt szerint az említett szavazókörben ugyanis este hat óra után „csoportosan jelentek meg választópolgárok, és közülük akadt olyan, aki a vele megjelenőket a szavazófülkében állva, és ott huzamosabb ideig tartózkodva »instruálta«, illetve szavazott helyettük”. A helyi választási bizottság október 16-án semmisítette meg az említett szavazókör eredményét, és írt ki új választást 2014. november 9-re, mert igazoltnak látta a fideszes jelölt beadványában írtakat. Ezek között szerepelt, hogy „kiemelkedően durva jogsértés történt”, többek között sérült a választás tisztasága, a választásban való részvétel önkéntessége is.

Információnk szerint az ügyben feljelentés is született, s a „csoportos szavazást” végző család „feje” elismerte, hogy a „szocikra” kellett voksolniuk. A városrészben egy belső egyezség nyomán közös jelölteket indított az MSZP, az DK, az Együtt–PM, az MLP és a Szociáldemokraták, és így – a függőben lévő mandátummal együtt – hét képviselői helyett kaparintottak meg. Amennyiben tisztességes versenyben jövő vasárnap a Fidesz–KDNP jelöltje nyer, plusz még egy listás mandátummal biztosíthatja be jelenleg is meggyőző többségét.

Időközben a Pécsi Ítélőtábla végzése nyomán az is eldőlt: a Baranya megyei Kéthelyen nem kell megismételni a választást, így jogerőssé vált az október 12-i választási eredmény.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.