Élesen kritizálta az MSZP idei teljesítményét, szövetségi politikáját és fővárosi vezetését a szocialisták V. kerületi szervezete a december 13-án esedékes országos, az idei választásokat elemző pártértekezletre készített tanulmányában – derül ki a Magyar Nemzet birtokába került dokumentumból. Az Abszurd dráma három felvonásban címet viselő írás sorra veszi mindhárom voksolást. Azt írják, hogy az országgyűlési választásokra az összefogás megkésett és személyes ambíciók által tönkretett volt. A kampányt elhibázottnak tartják, mert az együttműködés céljaként végig az Orbán-kormány leváltása szerepelt egy új alternatíva bemutatása helyett, ráadásul a miniszterelnök-jelölt személye körüli huzakodás is hiteltelenné tette az összefogást. Bírálják a listaállítást is, hiszen „ennek következtében ma a párt negyedvonalbeli politikusai” ülnek az Országgyűlésben.
Az októberi önkormányzati választások kapcsán elsősorban az MSZP fővárosi, akkor már Kunhalmi Ágnes által vezetett elnökségét kritizálják. Az akkor még szövetségben lévő Együtt–PM által kikényszerített koordinált indulást politikai kollaborációnak nevezik, ráadásul hibásnak tartják több kerületi polgármesterjelölt személyét: sajátjaik közül az Újpesten vereséget szenvedő Trippon Norbert – ő egyébként a fővárosi alelnök –, illetve a XVIII. kerületben szintén alul maradt Szaniszló Sándor indulását.
Azt írják, hogy aki vitatta a budapesti vezetés döntéseit, nem indulhatott el a választáson. Így járt az V. kerületi szervezetet vezető Steiner Pál is, aki akkor lépett vissza a polgármester-jelöltségtől, amikor megüzenték neki: nem kapja meg az ajánlásgyűjtő ívek átvételéhez szükséges meghatalmazást. A belvárosi szervezet szerint a pártok közötti egyeztetéseken a budapesti MSZP-vezetés „teljesen alárendelt szerepet játszott, arctalan és súlytalan” volt. Súlyos hibának tartják az MSZP-s Horváth Csaba főpolgármesteri jelöltségétől való visszaléptetését, ahogyan Falus Ferenc támogatását is. A legnagyobb hibának azt tartják, hogy „Falus Ferenc puccsszerű leváltása” végképp lehetetlenné tette az érdemi kampányt, Bokros Lajos pedig nem volt baloldali főpolgármester-jelölt.
Szűkebb értelemben az V. kerületi jelöltek kapcsán azt kritizálják, hogy míg az Együtt-tag Juhász Péter országgyűlési jelöltségére készültek, majd a sajtóból tudták meg, hogy végül a Demokratikus Koalíció (DK) tagja, Kerék-Bárczy Szabolcs fog indulni. Az önkormányzati választáson pedig központi arculat és támogatás nélkül magukra maradtak, ráadásul újra nem az MSZP, hanem az Együtt adta a polgármesterjelöltet. Az együttes és DK-s önkormányzati képviselőjelöltek zömét alkalmatlannak nevezték.
Összegzésük szerint „belső ügyeit tekintve az MSZP 2014-ben következmények nélküli párttá vált”. A belvárosi szocialisták szerint ezért a decemberi pártértekezleten tisztázni kell: hogyan maradhatott el a tisztújítás ellenére a politikai felelősök megnevezése.
Megválaszolásra vár szerintük, hogy a budapesti és az országos vezetés Bokros főpolgármesteri jelölése kapcsán hogyan keveredhetett nyílt vitába, és miként köthetett a budapesti elnökség az „MSZP elveivel, eszméivel ellentétes szövetséget”. A belvárosi MSZP szerint a választópolgárok szemében az MSZP-nek évek óta nincs identitása, és meg kell határozni, hogy mitől baloldali, mitől szociáldemokrata, kivel szolidáris. Véleményük szerint a szövetségesekkel kötött megállapodást is értékelni kell, hiszen az Együtt–PM megbukott a koordinált indulással és a főpolgármester-jelölttel, a DK pedig – tapasztalataik szerint – nem tárgyalt őszintén. Úgy vélik, egy, az „MSZP bázisán újraszerveződő pártnak helye van a magyar politikai életben, ehhez azonban ki kell szállni a hatalomtechnika mókuskerekéből, szakítani kell a sivársággal és az egzisztenciális függés rendszerével”.