Megerősítette Steiner Pál, hogy az általa vezetett szervezet készítette az MSZP idei teljesítményét élesen bíráló, Abszurd dráma három felvonásban című – lapunk által tegnap bemutatott – tanulmányt. A szocialisták V. kerületi szervezetét vezető politikus megkeresésünkre azt mondta: véleményét – amely súlyos kritikákat fogalmaz meg például a fővárosi vezetéssel szemben – továbbra is fenntartja. Azt ugyanakkor leszögezte, hogy a dokumentum az MSZP december 13-án esedékes, az idei választásokat elemző pártértekezletére készült, így arról nem a sajtóban kíván vitát folytatni.
Trippon Norbert, az MSZP fővárosi alelnöke szerint ugyanakkor belvárosi szervezetük nem a sikerességéről híres, ennek fényében kellene kritikát is megfogalmazniuk. Lapunk kérdésére leszögezte, hogy Steiner Pálnak nagyobb esélye lett volna például polgármesterjelöltként indulni, ha az elmúlt években ellenzéki párthoz méltóan kíséri figyelemmel a belvárosi önkormányzat működését. Ám a hivatal ügyeivel kapcsolatos bírálatokat helyette az akkor még szövetségben lévő Együtt– PM politikusai fogalmazták meg. Trippon szerint az elemzésük mindössze figyelemelterelési kísérlet azután, hogy múlt vasárnap az újpesti országgyűlési időközi választáson a szocialisták győzelmet arattak.
Tóbiás József, az MSZP elnöke nem kívánt belefolyni a vitába. Egy másik témában tartott sajtótájékoztatóján emlékeztetett rá, hogy október közepén kérte párttársaitól, értékeljék az idei három választási kudarcot. Ám azt nem tartja szerencsésnek, hogy a médiában folytassák le a vitát, hiszen december 6-án választmányi ülés, míg 13-án országos pártértekezlet lesz.
Lapunk tegnap számolt be arról, hogy az MSZP V. kerületi szervezete élesen kritizálta a párt idei teljesítményét, szövetségi politikáját és fővárosi vezetését. Azt írták, hogy az országgyűlési választásra az összefogás megkésett és személyes ambíciók által tönkretett volt, ráadásul a kampányt is elhibázottnak nevezték. Abszurdnak nevezték a listaállítást is, aminek következtében – szerintük – „ma a párt negyedvonalbeli politikusai” ülnek az Országgyűlésben. Az októberi önkormányzati választás kapcsán elsősorban az MSZP fővárosi, akkor már Kunhalmi Ágnes által vezetett elnökségét kritizálták. Szerintük a pártok közötti egyeztetéseken a budapesti MSZP-vezetés „teljesen alárendelt szerepet játszott, arctalan és súlytalan” volt.
Konkrét kifogásokat emeltek az V. kerületi jelöltállítások kapcsán is. Szerintük az önkormányzati választáson a központi arculat és támogatás nélkül magukra maradhattak, ráadásul nem az MSZP, hanem az Együtt adta a polgármesterjelöltet. Szövetségeseiket bírálva kitértek arra, hogy a belvárosban az együttes és DK-s önkormányzati képviselőjelöltek zöme szerintük alkalmatlan volt, ráadásul „az Együtt által indított négy jelöltből kettő fiktív volt, csak a nevüket adták, de a kampányban – még az ajánlásgyűjtésben sem – vettek részt”. Az MSZP aktivistáit pedig – mint írták – „sokkolta” az a tény, hogy az önmagukat korszakváltó jelölteknek nevező együttes és DK-s jelöltek között három korábban SZDSZ-es politikus is volt.