Goodfriendék kitérnek a válaszadás elől

Párhuzamba állíthatóak a magyarországi események a cseh kormánybuktatással? – kérdezte volna a köztévé az ügyvivőtől.

MNO
2014. 11. 13. 19:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A prágai kabinetet gyakorlatilag puccsal buktatták meg, egy korrupciós ügyre hivatkozva – állította Hájek, aki szerint Magyarországra is hasonló forgatókönyvet dolgozhattak ki.

Ezzel kapcsolatban kereste volna meg az amerikai nagykövetséget még szerdán a köztévé; idézték Hájek mondatait, és azt kérdezték volna az ügyvivőtől, hogy a prágai események párhuzamba állíthatóak-e a magyar történésekkel, valamint hogy lehet-e alapja az amerikaiakkal kapcsolatos figyelmeztetésnek.

Mint a köztévé csütörtök esti híradójában elhangzott, Goodfriendék az interjúkérésre szerda este azt írták, csütörtökön válaszolnak részletesen; csütörtökön pedig a cseh nagykövetségre küldték őket a kérdéseikkel. „Tisztelettel kérjük, hogy a Cseh Köztársaság ügyeinek kommentálásáért forduljanak a Cseh Köztársasághoz” – írta a nagykövetség szóvivője.

Ismert, Hájek korábban kiemelten óvatosságra intette a magyar kormányt; mint mondta, „az Orbán-kormány most ugyanolyan engedetlen, mint amilyen a Necas-kormány volt”, amely nem volt hajlandó verseny nélkül engedni nyerni az amerikaiakat egy atomerőmű-tendernél; ráadásul a cseh kormány megbuktatásakor még nem volt ukrán válság, az USA és az EU érdekeltségei „a duplájára, háromszorosára nőttek”, mi több „az Orbán-kormány sokkal függetlenebb döntéseket hoz, mint annak idején Necas. Ez elég, hogy elkezdődjön egy folyamat, amely megbuktatja a magyar kormányt” – sorolta. Mint elmondta, a budapesti tüntetéseket az Orbán-kormány megdöntésére dolgozták ki; a forgatókönyv pedig ugyanaz, mint Csehországban: kirobbantanak egy kitalált korrupciós ügyet, ami évekig húzódik, de nincs eredménye, a kormány viszont közben belebukik.

Goodfriend először október közepén beszélt korrupciógyanúról és kitiltásokról, azonban sem konkrét ügyet, sem neveket nem említett. Mint korábban a sajtó megírta, ez része lehet az amerikai nyomásgyakorlásnak, a hallgatás pedig azt szolgálja, hogy minél szélesebb körre vetüljön a gyanú árnyéka – pont, mint a cseheknél.

Korrupciós botrányra hivatkozva, gyakorlatilag puccsal buktatták meg a cseh kormányt, méghozzá amerikai megrendelésre, mert Prága megpróbálta megakadályozni Washington befolyásszerzését az országban, többek között azzal, hogy nem engedte verseny nélkül nyerni a silány amerikai pályázatot egy atomerőmű-bővítési tenderen – emlékezett vissza a tavalyi történésekre Petr Necas akkori kormányfő szóvivője a Magyar Nemzetnek adott interjújában. Petr Hájek rámutatott: nyilvánvaló a párhuzam az akkori cseh és a magyar történések között, hiszen Budapesten is van amerikai nagykövetség, az utcai tiltakozások élén egy amerikai diplomata áll. Az egykori cseh bennfentes ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy ha Magyarország sikeresen szembeszáll Washingtonnal, azzal elhozhatja a reményt egész Közép-Európának is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.