Mint mondta, a meghívása áll, és az amerikai ügyvivő jelezte: engedélyt kér a részvételre. A külügyi bizottság vezetője beszámolt arról is, hogy André Goodfriend jelezte, mindenképpen szeretne találkozni vele, de ő bízik benne, hogy a bizottság vendége is lesz az amerikai diplomata a közeljövőben, és megvitathatják a két ország közötti kapcsolatokat, így a kitiltási ügy aktuális helyzetét is.
A beutazási tilalom által érintettekkel kapcsolatos kérdésre Németh Zsolt azt mondta, ő is csak Vida Ildikó NAV-elnök nyilatkozatára tud támaszkodni.
Magyarország a régiók Európája mellett áll ki, és mind az unióban, mind pedig az Európa Tanácsban ennek eszméje mellett lép fel – mondta Németh Zsolt a rendezvényen. A politikus egyeztetett Izsák Balázzsal, a Székely Nemzeti Tanács elnökével, majd azt követően úgy nyilatkozott, hogy az SZNT olyan szervezet, amely az elmúlt években újra meg tudta erősíteni az erdélyi autonómiamozgalmat.
A szervezet a közelmúltban elindított egy európai polgári kezdeményezést, hogy az unió kohéziós politikája fokozottan támogassa a kulturális jellegzetességekkel rendelkező régiókat – emlékeztetett. Felidézte: az Európai Bizottság sajnálatos módon ezt a kezdeményezést elutasította, ezért az SZNT pert indított az Európai Unió bíróságán. Ennek sikere érdekében a magyar kormány beavatkozott a perbe a nemzeti tanács oldalán, miközben a bizottság oldalán Románia, Szlovákia és Görögország avatkozott be.
Németh Zsolt kiemelte, hogy az SZNT által folytatott küzdelem az erdélyi magyarság érdekein túlmutatóan arról szól, hogy Európa a régiók Európája lesz-e vagy pedig „a brüsszeli bürokrácia és a nemzetállami nacionalizmusok centralizációja fogja jellemezni” a kontinenst. Magyarország a régiók Európája mellett áll ki, és mind az unióban, mind pedig az Európa Tanácsban ennek eszméje mellett lép fel – mutatott rá.
A külügyi bizottság vezetője arra is kitért, hogy az új román elnök személye új esélyt teremt arra, hogy „a lassan három éve stagnáló magyar–román kapcsolatokat” újra fejlődési pályára lehet állítani, ami az erdélyi magyaroknak is alapvető érdekük.
Németh Zsolt a Székely Mikó Kollégium ügyével kapcsolatban azt mondta, hogy a napokban született bírósági ítélet „a román igazságszolgáltatás részéről alig leplezett puccskísérlet”, hogy leállítsák az egyházi ingatlan-visszaszolgáltatást és az egyházakon keresztül megfélemlítsék az erdélyi magyarságot. A temesvári forradalom huszonötödik évfordulójához közeledve mindez sajátos megvilágításba helyezi az elmúlt negyed évszázadot – vélekedett.
A ploiesti-i táblabíróság szerdai jogerős ítélete érvénytelenítette a kommunizmus idején államosított sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium visszaszolgáltatását a református egyháznak, és felfüggesztett börtönbüntetést szabott ki a visszaszolgáltatást 2002-ben a törvényeknek megfelelően elrendelő tisztségviselőkre.
Izsák Balázs a sajtótájékoztatón kijelentette: az általa vezetett szervezet Székelyföld autonómiájáért küzd a jog és a demokrácia eszközével, és ebben a küzdelemben rendkívül fontos Magyarország támogatása. A székelyföldi autonómia megteremtésének feltétele, hogy felhőtlen, kölcsönös bizalomra épülő kapcsolat legyen Magyarország és Románia között, valamint az erdélyi magyar közösség és a román többség között – magyarázta.