A miniszter az év legnagyobb feladatának a katonai életpályamodell bevezetését nevezte, de mint mondta, a bővülő források felhasználásával folytatni kell a hadfelszerelés modernizációját, az elavult eszközök cseréjét, kiemelt figyelemmel a helikopterbeszerzésre. Utóbbi kapcsán elmondta mintegy 30 szállítóhelikopter beszerzését tervezik, aminek forrásigénye nagyjából 172 milliárd forint. A beszerzés megkezdése már csak a kormányzat döntésére és a forrás hozzárendelésére vár.
Hende Csaba az értekezlet szünetében tartott sajtótájékoztatón elmondta, hogy előző nap Colleen Bell új budapesti amerikai nagykövet bemutatkozó látogatásán a nagykövet felvetésére szóba került Magyarország helikopterállományának megújítása is.
Hende Csaba a legfontosabb feladatok között felsorolta még, hogy a kormányzati munkatervezés keretében honvédelmi szakpolitikai programot kell kidolgozni, segíteni kell a magyarországi hadiipar fejlesztését, továbbá alaposan elő kell készíteni a 2016-ban ismét megrendezendő nemzetközi repülőnapot. Mindemellett folytatni kell a Magyar Honvédség nemzetközi szerepvállalását, különösen az új afganisztáni misszióban, ősztől a balti légtér védelmében, a NATO gyorsreagálású erőiben, valamint a V4–EU harccsoportban. Elmondta továbbá, hogy a Magyar Honvédség készen áll arra, hogy – elsősorban Bosznia-Hercegovinában – új feladatokat is vállaljon.
Hende Csaba elmondta, hogy a Magyar Honvédség jelenleg három földrész tizenkét országában vesz részt missziókban. Hozzátette, hogy az afrikai missziók többségének mandátumát meghosszabbították, a Sínai-félszigeten viszont idén tavasszal befejezik munkájukat a magyar katonák. A miniszter a múlt évről azt mondta: alapvetően megváltozott a nemzetközi biztonsági helyzet, példaként említette az ukrán konfliktust, az Iszlám Állam előretörését, valamint a megnövekedett illegális migráció problémáját.
Az elmúlt esztendő legfontosabb eseményének pedig a szeptemberi walesi NATO-csúcsot nevezte, amelynek legfontosabb üzenete az volt, hogy vége a gazdasági válság által hozott leépítéseknek, a védelmi szféra mindenhol felértékelődött. A miniszter emlékeztetett Magyarország csúcson tett vállalásaira, mint például a pápai bázisrepülőtér fejlesztése, továbbá hogy Litvániában lövészszázaddal, más parancsnokságokon törzstisztekkel segíti a Magyar Honvédség a szövetség munkáját. Hende Csaba továbbá kiemelte, hogy a Katonasuli program folyamatosan bővül: már 62 középiskolában tanítják a katonai alapismereteket.
A honvédelmi miniszter beszédében kiemelte, hogy Magyarország gazdasági helyzete évről évre erősödik, így a honvédelemre is több jut. Hende Csaba azt mondta: tavalyhoz képest idén a honvédelmi kiadásokra szánt költségvetés növelésével, valamint az illetményemelésre tervezett forrással együtt mintegy 20 milliárd forinttal több jut a honvédelmi feladatokra, ez mintegy 8,2 százalékos növekménynek felel meg.
A katonai életpályamodell és az ahhoz kapcsolódó illetményfejlesztésről elmondta: idén júliustól átlagosan 30, majd a következő négy évben 5-5, összességében átlagosan 50 százalékkal növelik a katonai illetményeket. Ennek részleteiről a miniszter elmondta: a csapatoknál szolgálók nagyobb, „az íróasztalnál ülők” kisebb mértékű emelésre számíthatnak. Mindemellett a jövőben egy kedvező közszolgálati lakástámogatási rendszer és egy közszolgálati biztosító felállása is segíti majd a katonák életét.