Leválasztják a fizetős magánellátást

Szét kell választani az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által támogatott, valamint a magánellátást.

Gidró Kriszta
2015. 01. 31. 5:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Térben és időben is szét kell választani a közfinanszírozott kórházakban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) által támogatott, valamint a magánellátást – jelentette ki Zombor Gábor, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) egészségügyért felelős államtitkára lapunk kérdésére.

Mint arról tegnap beszámoltunk, Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter egy hódmezővásárhelyi lakossági fórumon arról beszélt: a kormány tervei szerint a közpénzből felújított kórházakban az OEP-kassza terhére csak állami szereplők nyújtanak szolgáltatást. A kabinet álláspontja az, hogy az egészségügy nem üzlet, abban nincs helye profitérdeknek. – A kormány ráadásul eddig mintegy 500 milliárd forintnyi közpénzt költött az egészségügyi intézmények felújítására, és „nem szabad hagyni, hogy azt magáncégek szétlopják” – fogalmazott Lázár János.

Új egészségházat és mentőállomást adtak át tegnap Mezőtúron. A kétszázmillió forint értékű beruházás javarészt uniós támogatásból valósult meg.

(MTI)

Zombor Gábor leszögezte, nem a magáncégek által, az OEP finanszírozásával, az állam helyett végzett tevékenységeket szüntetnék meg. Ekkor ugyanis a betegellátás érdekében szerződik az OEP a magántulajdonú cégekkel a feladatellátásra. – Ezek jellemzően a képalkotó diagnosztikai eljárások, vagy például a művesekezelés – mondta. Be kell fejezni viszont azt a több kórházban is kialakult gyakorlatot, hogy az OEP által finanszírozott kezelésért pluszpénzt kérnek a betegektől, ha a páciens gyorsabban akar sorra kerülni, vagy jobb körülményeket szeretne. Kérdésünkre az államtitkár közölte, ez nem vonatkozik a VIP-kórtermekre, vagy például arra, ha valaki speciális étkezést kér, mert ezek nem részei a beteg ellátásának.

Zombor az önálló orvosi egyetemekről szóló elképzelésről azt mondta: szólnak érvek az önálló intézmények mellett, mint ahogyan  voltak érvek az összevonás mellett is. Az államtitkár közölte: önálló intézményként egyetlen nagy orvosi egyetemet tud elképzelni, ahol egységes a képzési rendszer, a kutatási irányítás és egységes elvek alapján működnek a klinikai központokkal. Stratégiai célnak nevezte a hazai orvosképzés fejlesztését. Az államtitkár szerint a felsőoktatási szakemberek, rektorok, kormányzati szereplők bevonásával ez a kérdés rövidesen eldől.

Zombor Gábor tegnap átadta a hódmezővásárhelyi kórház 896 millió forintból felújított központi épületét. Hangsúlyozta, a hazai egészségügy történetében kevés példa volt olyan mérvű fejlesztésre, mint amilyen 500 milliárd forint uniós és nemzeti forrásból valósul meg az ország 160 helyszínén. A politikus példaértékűnek nevezte a makói és a hódmezővásárhelyi kórház két éve folyó együttműködését, amely az erőforrások hatékony felhasználásával nagyobb terület kiszolgálását teszi lehetővé.

A vásárhelyi kórház felújításának költségeiből 782 millió forintot fedezett az EU-támogatás, a fennmaradó részt a központi költségvetés biztosította. Az elmúlt másfél évben központi betegirányító rendszert alakítottak ki a felújítás során akadálymentesített épület aulájában. A fejlesztés egyik leglényegesebb eleme a tíz munkahelyes központi sterilizáló, amely az országban is egyedülálló módon, elektronikusan dokumentált formában teszi nyomon követhetővé a steril eszközök felhasználását. Az egység a hódmezővásárhelyi kórház mellett alkalmas a makói intézmény igényeinek kiszolgálására is.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.