Magyarország kész a szabadkereskedelmi egyezmény vétójára

„Ha olyan mértékben sérti a magyar érdekeket, akkor nem fogjuk aláírni.”

BLM
2015. 01. 07. 9:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára szerint többek között ilyen, a vétóra okot adó kérdés a génmódosított termékektől való mentesség, amelyet az alaptörvény is rögzít. „Hogy ha olyan mértékben sérti a magyar érdekeket, akkor nem fogjuk aláírni, hát ez teljesen nyilvánvaló, de nem csak mi vagyunk így ezzel, a németek is így vannak ezzel” – fogalmazott Mikola István.

A kilátásba helyezett vétó nem jelent garanciát az LMP társelnöke szerint. Schiffer András is a Hír TV háttérműsorának vendége volt, ahol azt mondta: ki kell állni, és világosan le kell szögezni, hogy az Egyesült Államok és az Európai Unió között tervezett szabadkereskedelmi megállapodás teljes mértékben ellentétes Magyarország érdekeivel.

„Orbán Viktor és a kormány tagjai 2014-ben több olyan kijelentést tettek, hogy a szabad kereskedelem önmagában jó, önmagában hasznos. Itt van világnézeti különbség köztünk. A szabad kereskedelem főként egy gyengébb perifériális, félperifériális ország számára, de az az igazság, hogy hosszú távon az egész bolygó számára is pusztulást jelent. Egy friss amerikai kutatás szerint, ha ez az egyezmény megköttetik az USA és Európa között, az az egész Európai Unión belül 600 ezer munkahely megszűnésével jár” – mondta az LMP társelnöke.

Ismert, Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője nemrégiben arról beszélt, hogy a kormányra nehezedő külföldi nyomásgyakorlás mögött a szabadkereskedelmi egyezmény terve áll, amelynek előnyeiről és hátrányairól „őszintén kellene beszélni”, a megállapodást nem lehet „ráerőltetni” Közép-Európára. Úgy látszik azonban – folytatta –, az Egyesült Államok nagykövetségei nem akarnak nyílt vitát, „ki akarják erőszakolni” a megállapodás ratifikálását minden európai államban.

Hozzátette: egy rossz szabadkereskedelmi egyezmény ugyanolyan következményekkel járna Magyarországnak, mint egy rossz IMF-megállapodás. Hozzátette ugyanakkor, a tervezett egyezménynek vannak előnyös pontjai, hiszen hozzáférhetővé teszi az amerikai piacot az exportképes magyar vállalatok számára, „csak ügyelni kell arra, hogy az egyezmény potenciális előnyeit ne nyomják agyon a várható hátrányok”.

Mint azt a Magyar Nemzet megírta, a tervezet egyik legvitatottabb pontja, hogy országokat is beperelhetnének a jövőben azok a multinacionális vállalatok, amelyek kevesebb profitot tudnak termelni egyes kormányok piac- és fogyasztóvédő intézkedései miatt. Csath Magdolna közgazdász szerint kimondottan gyanús, hogy nagyon titkolják a tervezet részleteit, még az európai parlamenti képviselők elől is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.