Bene László egykori országos főkapitányt, Gergényi Péter volt budapesti főkapitányt és más egykori magas rangú rendőr parancsnokokat elsősorban intézkedések, illetve felelősségre vonások elmulasztásával vádolja az ügyészség. A vádlottak többnyire tagadják bűnösségüket.
Gyurcsány Ferenc azt mondta, hogy 2006. szeptember 18-án éjjel a Szabadság téri tévészékház megtámadásakor felhívta Szabadfi Árpád országos rendőrfőkapitány-helyettest, és azt „a kérést, ha tetszik utasítást” adta a tábornoknak, hogy a rendőrség minden törvényes eszközzel védje a közrendet, a közbiztonságot, a középületeket, így a tévészékházat is. Nehéz helyzetben ez a kötelessége egy kormányfőnek – fogalmazott.
Az exminiszterelnök – miután, mint mondta, politikai viták folytak arról, hogy adott-e utasítást a rendőrségnek – leszögezte, hogy ő csak a törvényes rend fenntartására vonatkozó felszólítást fogalmazott meg, ennél részletesebb utasítást nem adott. Erről beszélt a székházostrom éjszakáján a TV2-nek adott telefonos interjúban is.
Gyurcsány Ferenc elmondta: szeptember 19-én kora hajnalban Szabadfi Árpád telefonon közölte vele, hogy nem sikerült megvédeni a tévészékházat. Reggel a nemzetbiztonsági kabinet ülést tartott, ahol a rendőrség vezetői azt kérték a kormánytól, adjon pénzt a túlórák kifizetésére, egy bevetési központra és technikai eszközökre, védőfelszerelésre.
A volt kormányfő kijelentette, hogy a titkosszolgálatok előzetesen nem jelezték, csak szeptember 19-e után rekonstruálták a történteket.
Arra a kérdésre, érdekelte-e, hogy a rendőrök miért nem tudták megvédeni a tévészékházat, a politikus úgy reagált: független testületre, a Gönczöl-bizottságra bízták a vizsgálatot. Ekkor a bíró megjegyezte, hogy annak a testületnek a függetlenségét egyes tanúk – például Balsai István volt fideszes politikus – megkérdőjelezték, mondván állami alkalmazottak is voltak a bizottságban. Erre Gyurcsány Ferenc úgy reagált: még bízik abban, hogy szétválasztható az állami szolgálat és a pártkötődés.
Arra a felvetésre, miért maradtak el a felelősségre vonások, holott a sajtó még azt is szóvá tette, hogy azonosító nélküli rendőrök békés állampolgárokat indokolatlanul bántalmaztak, a volt kormányfő arról beszélt: a Gönczöl-bizottság szakmai hibákat állapított meg, amelyek nem feltétlenül büntetőjogi természetűek. Megjegyezte továbbá, hogy egyetért azzal a megállapítással, amely szerint az intézkedő rendőrökre kell azonosító szám.
Gyurcsány Ferenc emlékeztetett arra, hogy 2007 májusában leváltotta az országos rendőrfőkapitányt, és kezdeményezte a budapesti főkapitány leváltását.
„Nem lenne jó egy olyan országban élni, ahol ilyen ügyekben a kormány kezdeményez büntetőeljárást” – jelentette ki Gyurcsány Ferenc, és többször elismételte, hogy szerinte a vádlottak nem követték el a terhükre rótt bűncselekményeket.
Arra a bírói kérdésre, miért nem küldték el a Gönczöl-bizottság jelentését a ügyészségnek, úgy reagált: annak a kormánynak „nem volt szokása az ügyészség befolyásolása”, és egyébként is az ügyészség rendelkezésére állt a jelentés.
Az úgynevezett Wikileaks-iratokra – 2006 óta az interneten milliós nagyságrendben közzétett, különböző országokból származó kormányzati és más dokumentumokra – hivatkozva a bíró felvetette, hogy akkoriban azonosító nélküli izraeli kommandósok, ügynökök voltak a magyar fővárosban. A tanú erről nem hallott, de felhívta a figyelmet azokra a szintén a Wikileaks-iratok között megismerhető, a budapesti amerikai nagykövetségről az Egyesült Államok külügy-minisztériumának küldött diplomáciai iratokra, amelyek szerint az akkor ellenzéki Fidesz elnökéhez, Orbán Viktorhoz közvetlenül kötődő körök vannak az utcai események mögött.
A 2006. október 23-ai eseményekről Gyurcsány Ferenc elmondta: az előző hetek tanulságait feldolgozva a hatóságok tudatosabban, aktívabban készültek az esetleges jogellenes cselekmények elhárítására. A Fidesz október 23-ára, az Astoriához bejelentett nagygyűlésével kapcsolatban kormánytagok írásban felhívták az ellenzéki párt vezetőségét a jelentős biztonsági kockázatra.
Erre a bíró idézett egy akkori parlamenti bizottsági ülésen elhangzottakból, amelyek szerint nem voltak tisztában ezzel a biztonsági kockázattal, mire Gyurcsány Ferenc úgy reagált: akkor tévesen tájékoztatták vagy a tájékoztatást félreértette, esetleg rosszul emlékszik.
Ügyészi kérdésre, hogy miért nem fogadta el Petrétei József rendészeti és igazságügyi miniszter lemondását, a volt kormányfő úgy reagált: ez politikai döntés, amiért a választóknak tartozik felelősséggel, nem az ügyészségnek vagy a bíróságnak.
Az ügyész szóvá tette, hogy eltűnt az október 24-ei nemzetbiztonsági kabinet emlékeztetője, az iratok között lévő miniszterelnök feliratú dosszié pedig üres.
Arra, hogy egy korábban meghallgatott tanú szerint egy kormánytag szervezte a székházostromhoz a Fradi és az Újpest szurkolóit, Gyurcsány Ferenc kijelentette: ezt kizártnak tartja. Ugyanakkor elmondta, hogy az Alkotmányvédelmi Hivatalban van két dosszié, amelyek szerint két, ma vezető funkcióban lévő kormánypárti – akkoriban ellenzéki – politikus az események szervezésben, előkészítésében aktívan részt vett.
Gyurcsány Ferenc a rendőri vezetők tárgyalássorozatának kezdetén már egyszer elment a bíróságra, és akkor inzultus érte. A keddi tárgyaláson több tucat készenléti rendőr biztosította a Fő utcai bírósági épületet, és atrocitás nem történt.
A büntetőper tanúk meghallgatásával folytatódik.
2013-ban a Fidesz szóvivője arról beszélt, hogy Gyurcsányról bebizonyosodott: visszaélt hatalmával. Hoppál Péter kifejtette, hogy a Fidesz szerint Gyurcsány Ferenc egyik államtitkárának 2013-as vallomásából bebizonyosodott, hogy a politikus 2006 őszén visszaélt hatalmával, és a törvényeket megkerülve utasította a rendőrséget a békés tüntetők megveretésére. Vélhetően Kondorosi Ferenc volt államtitkár vallomása alapján Hoppál kiemelte, Gyurcsány Ferenc minisztereit megkerülve, közvetlenül beleavatkozott a 2006-os eseményekbe, és közvetlenül utasította a rendőri vezetőket, akiket később ezért ki is tüntetett.
Idén februárban Papp Károly rendőr altábornagy tanúként azt mondta, aránytalan volt a rendőri fellépés 2006 őszén. Hozzátette: a csapaterős tevékenység alapvetően törvényes, de több ponton szakszerűtlen volt 2006-ban.