Jelenlegi formájában nem tudja elfogadni az ingyenes gyermekétkeztetés kiterjesztéséről szóló törvényjavaslatot a Magyar Önkormányzatok Szövetsége, ezért önálló törvénytervezetet készít, és még a héten eljuttatja a kormánynak. – Bár korábban írásban eljuttattuk véleményünket a tervezetről, javaslatainkat nem építette bele a kormányzat a törvényjavaslatba, ezért saját törvénytervezetet készítünk a gyermekétkeztetés ingyenességének kiterjesztéséről – mondta lapunknak Gémesi György, a szövetség elnöke. A politikus – aki egyben Gödöllő polgármestere is – kifejtette: csak a rászorultsági alapon járó ingyenességet tudják támogatni, az egy főre jutó nettó 90 ezer forintos jövedelmi korlát azonban nem az, ebbe a gyerekek 90 százaléka beletartozik. A szövetség a saját maga által kidolgozott törvénytervezetben ezért azt javasolja a kormánynak, hogy sávos rendszert alakítson ki: javaslatuk szerint nettó 50 ezer forint egy főre jutó jövedelem alatt járna ingyen a gyermekeknek az étkezés, 70 ezer forint egy főre jutó jövedelemig pedig féláron kapnák a gyermekek a tízórait, az ebédet és az uzsonnát. Az önkormányzatok elképzelése szerint 90 ezer forintig mindenki annyit fizetne, amennyit jelenleg, nettó 120 ezer forint egy főre jutó jövedelemhatár felett azonban már a rezsiköltséget is meg kellene fizetni.
Gémesi leszögezte: azzal sem értenek egyet, hogy a nagycsaládosoknak automatikusan ingyen járjon az étel függetlenül attól, hogy a családnak mennyi a jövedelme, szerinte minden gyereket egyenlő mércével kellene mérni. A Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke teljesen elfogadhatatlannak tartja a törvényjavaslatnak azt a részét, amely szerint a szülők önbevalláson alapuló jövedelemnyilatkozatát sem előzetesen, sem utólag nem ellenőrizhetné a település jegyzője. Gémesi úgy véli, ennek elfogadása esetén akár a száz százalékot is megközelítené az ingyen menzát igénylők száma, aminek így semmi köze nem lenne a rászorultság elvéhez. A szövetség szerint környezettanulmány elvégzésére volna szükség, ezzel lehetővé válna azok kiszűrése, akik a papírok szerint keveset keresnek, ám valójában nem szorulnak rá a térítésmentes étkezésre.
Ismeretes, az emberi erőforrások minisztere kedden nyújtotta be a gyermekvédelmi törvény módosítására vonatkozó törvényjavaslatot, amely a legtöbb gyermek számára ingyenessé tenné a bölcsődei és óvodai étkeztetést. A javaslat szerint 2015. szeptember 1-jétől már nemcsak a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult gyermekek ehetnének ingyen az óvodákban és a bölcsődékben, hanem a három vagy több gyermeket nevelő családok gyermekei, a tartósan beteg és fogyatékos gyermekek és testvéreik, valamint azoknak az egy-, illetve kétgyermekes családoknak a gyerekei is, amelyekben az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a kötelező legkisebb munkabér nettó összegének 130 százalékát (ez az idén 89 408 forint). A jogosultság megállapítása a szülő önbevallásán alapul majd.
Novák Katalin, az Emmi család- és ifjúságügyért felelős államtitkára tegnap bejelentette: egymilliárd forint keretösszegű pályázatot írt ki a kormány az önkormányzatoknak, ebből egyebek mellett óvodáik, bölcsődéik főzőkonyháinak, tálalóinak vagy étkezőinek fejlesztésére kaphatnak vissza nem térítendő támogatást. A beruházásokhoz 5–50 százalékos önerő szükséges, az önkormányzat adóerő-képességétől függően. A pályázati elbírálásnál előny, ha az önkormányzatok a szeptembertől kötelező óvodáztatás, tehát új gyermekek megjelenése miatt kérnek támogatást, Novák szerint ősztől emiatt körülbelül 25 ezerrel több gyerek jelenhet meg a rendszerben. A pályázatokat elektronikusan és papír alapon is be kell nyújtani; az előbbi határideje május 29., utóbbié június 1., a támogatást 2016. december 31-ig kell felhasználni.