Túlbiztosított házőrség

Nem csak sokkolót, gázspray-t is vettek egy MSZP-közeli cégtől.

2015. 05. 19. 4:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Országgyűlés Sajtóirodájának tájékoztatása szerint a Milipoltól mintegy 3,5 millió forint értékben szerezték be a spray-ket 2012 és 2014 között. S hogy senki se mondhassa, a házőrség nem bánik „kesztyűs kézzel” a rendbontókkal, 3,78 millió forintért kesztyűket is vásároltak a cégtől. Az Opten cégadatbázisa szerint a Milipol egyszemélyi tulajdonosa Székely Herbert. Róla azt lehet tudni, hogy az alvilági leszámolás áldozatául esett Fenyő János munkatársa volt, és a liechtensteini Setara alapítvány kuratóriumi tagjaként részben ő felelt a sajtómágnás halála után a cégekért kapott 14-15 milliárd forintért. Székely felügyelőbizottsági tagja volt annak a Zöld Újság Rt.-nek, amelynek az elnök-vezérigazgatói székében korábban Forró Tamás, a K&H Bank-ügyben első fokon felfüggesztett börtönbüntetésre ítélt újságíró ült. Ismeretes, a Kulcsár-ügyként elhíresült botrány kapcsán korábban új eljárást rendeltek el, amely jelenleg is zajlik.

A Milipol korábban Combat Kft. néven vált ismertté, ám 2011-ben a tulajdonosi szerkezet átalakulásával egyidejűleg nevet változtatott. Az átalakulás előtt Székely Herbert mellett Wéber János is a cég ügyvezetője volt. Székelyhez hasonlóan egykor ő is jó kapcsolatokat ápolt az MSZP vezető köreihez tartozó személyekkel. Wéber a rendőrség terrorelhárító egységénél szolgált, mielőtt vállalkozó lett, és több vonalon is kapcsolható a szocialistákhoz. Együtt tevékenykedett például egy betéti társaságban Hagyó Miklós egykori szocialista főpolgármester-helyettes szóvivőjével, Horváth Évával. A Combat régebbi tulajdonosa, Németh Árpád is szocialista politikusok holdudvarához sorolható.

Bár a Combatot alapvetően MSZP-közeli cégként ismerték, amely sok milliárd forintért szállíthatott a honvédségnek és a rendőrségnek a balliberális kormányok alatt, a jelek szerint a jobboldali kormányok idején, immár új néven is jó üzleteket köthetnek. A társaság több mint hetven nemzetközi céget képvisel Magyarországon, és a Belügyminisztérium, a Honvédelmi Minisztérium és más fegyveres szervek közbeszerzéseinek szinte állandó résztvevője.

Ismeretes, a Blikk egy hete írt arról, hogy a házőrség 10,1 millió forintért vásárolt Taser X26-os sokkolókat. Ezek a készülékek öt-hat méter távolságig hatásosak. Két kis tű alakú lövedéket mélyesztenek az áldozat bőre alá, amelyek dróton keresztül ötvenezer volt feszültségű áramot vezetnek a testbe. A vastag ruházat sem véd meg a sokkhatástól, és kivételesen ritka esetekben halált is okozhat. Arról, hogy pontosan hány darabot rendelt a Ház, biztonsági okokból nem nyilatkoztak, ám az tudható, hogy egy készülék ára kétszázhetvenezer forint. Tehát több tucat készüléket kaphatott a házőrség. A tízmilliós vételárban benne vannak a cserélhető fejek és a kiképzés költsége is.

A sajtóirodán lapunkkal azt közölték: bár a sokkolók beszerzésére az országgyűlési törvény lehetőséget adott, azonban a parlamenti ülés rendjének fenntartására a házőrség kényszerítő eszközként kizárólag testi kényszert alkalmazhat. A beszerzés indoka az volt, hogy követni szeretnék „azt a nemzetközi téren egyre erősödő trendet, ami a rendészeti felhasználású kényszerítő, illetve védekezésre képtelen állapotot előidéző eszközök között előtérbe helyezi a nem halálos fegyvereket”. Hozzátették: a sokkoló rohamos elterjedésének oka, hogy az arányosság követelményeinek tágítását jelenti, azaz a lőfegyverhasználatot megelőző újabb lehetőséget ad a rendvédelmi szerveknek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.