Nem értik, Lázár miről akar tárgyalni

Ma találkozik Brüsszelben az Altus Zrt. ügyében Lázár János és Walter Deffaa.

Győr Ágnes
2015. 06. 02. 6:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Noha korábban Lázár János arról számolt be a sajtónak, hogy az EB-től kapott levélben Walter Deffaa főigazgató a közelmúltban „beismerte, hogy nem jártak el kellő körültekintéssel, és elmulasztották elvégezni az Altus Zrt. háttérvizsgálatát”, ilyen tartalma a levélnek – úgy tudjuk – valójában nincsen. Mi több, az igen éles hangvételű dokumentumban a főigazgató túl azon, hogy leszögezi, az Altus Zrt. kiválasztása szabályos volt, aggodalmát fejezte ki amiatt, ahogyan a szerződéssel kapcsolatos információkat eltorzították.

Reményének adott hangot egyúttal azzal kapcsolatban, hogy a Miniszterelnökséget vezető miniszter és a magyar hatóságok segítenek a jövőben korrigálni ezeket a félreértéseket. Ismeretes, az EB korábban azt a tájékoztatást adta, hogy az Altus Zrt. által vezetett nemzetközi konzorciumot a bizottság illetékes főigazgatósága nyilvános pályázat nyomán választotta ki azzal a céllal, hogy készítsen tanulmányokat az unió felzárkóztatási és regionális politikájának további alakításáról.

Gulyás Gergely fideszes képviselő múlt héten jelentette be, hogy a Fidesz kormányzati vizsgálatot kér az Altus uniós megbízása ügyében, miután a Napi Gazdaság arról számolt be, hogy emiatt a Fidesz országgyűlési frakciója a Demokratikus Koalíciónak (DK) nyújtott költségvetési támogatások felfüggesztését kezdeményezi. Gulyás a sajtótájékoztatón ugyanakkor beismerte, hogy a lap által megjelentetett elképzelések megvalósítására egyelőre nincs törvényi lehetőség. Arról is beszélt, hogy Gyurcsány Ferenc DK-elnök csak tavaly több mint 16 millió forinttal támogatta pártját, vagyonnyilatkozata szerint pedig ilyen nagyságrendű jövedelme kizárólag az Altusból származik.

Gyurcsány egy tegnapi sajtótájékoztatóján párhuzamot vont az Altus elleni kormányzati fellépés és a Haza és Haladás Alapítvány, valamint az Ökotárs és a Norvég Alap ellen „indított támadás” között, hozzáfűzve: ez a kormány nem tudja elviselni, hogy tőle független források érkeznek a magyar közéletbe. Hangsúlyozta, hogy pártját mind az Állami Számvevőszék, mind a Nemzeti Adó- és Vámhivatal rendszeresen ellenőrzi – mint minden pártot –, de rendkívüli vizsgálatnak is „áll elébe”, akár saját adóbevallását illetően is.

Az Altus Zrt. múlt szerdán közölte, hogy a cég által elnyert pályázattal kapcsolatos „valótlan állításaik” miatt beperel több fideszes politikust, köztük Lázár Jánost és Deutsch Tamást. Kifogásolták többek között a konzorcium megbízási díjának a köztudatba bedobott nagyságát, amely állításuk szerint az összegnek kevesebb mint egytizede. Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkára múlt pénteken politikustársainak védelmére kelt az M1 csatornán. Azt állította, hogy az EB közbeszerzési értesítőjében 1,5 milliárd forintos összeg szerepel az Altus Zrt. vezette konzorcium megbízásánál.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.