Elhunyt Szabad György

Az Országgyűlés rendszerváltás utáni harmadik elnöke 90 éves volt.

MTI
2015. 07. 03. 10:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Életének 91. évében, pénteken elhunyt Szabad György Széchenyi-díjas akadémikus, aki 1990 és 1994 között volt az Országgyűlés elnöke – tájékoztatott Szilágyi Zoltán, a parlament sajtófőnöke. A Magyar Országgyűlést Szabad előtt Fodor István (1989.10.–1990.06.) és Göncz Árpád (1990.06.–1990.08.) vezette.

Szabad György 1924. augusztus 4-én született Aradon. Az érettségi 1942-es letétele után beadott felvételi kérelmeit az akkor hatályos zsidótörvény miatt elutasították, majd munkaszolgálaton is volt, innen 1944. március 15-én szökött meg. Ugyancsak szökéssel ért véget a 1945 márciusában történt kéthetes orosz kényszermunkája. 1945-től Budapesti Tudományegyetem történelem szakára járt, az ELTE-re átnevezett intézményben szerzett tanári és levéltárosi diplomát, az egyetemen oktatott a későbbiekben. 1982-ben a Magyar Tudományos Akadémia levelező, majd 1998-ban rendes tagjává választotta. Tudományos munkássága mellett közéleti szerepet is vállalt: 1945 és 1946 között a Független Kisgazda-, Földmunkás- és Polgári Párt (FKgP) tagja volt. Az \'56-os forradalom alatt az ELTE BTK Forradalmi Bizottságának tagjává választották. A forradalom leverése után zaklatták, de eljárás nem indult ellene. A politikai életbe csak 1987-ben tért vissza, amikor részt vett és felszólalt a lakiteleki találkozón. Ekkor a Magyar Demokrata Fórum (MDF) alapító tagja lett. 1989-ben megválasztották a párt elnökségébe is, amelynek munkájában 1994-ig vett részt.

1990 májusától volt az Országgyűlés alelnöke, majd három hónap múltán átvette az Országgyűlés elnöki tisztségét, amelyet az első rendszerváltás utáni ciklus végéig viselt. Az 1994-es országgyűlési választáson az MDF országos listájáról szerzett mandátumot. Az 1996-os pártszakadáskor az MDF-ből kivált Magyar Demokrata Néppártnál (MDNP) kötött ki, ’97-ben a frakció egyik helyettes vezetője lett, amely tisztséget a ciklus végéig viselt. 1998-ban indult az országgyűlési választáson, de mandátumot nem szerzett. A pártban 1999-től nem volt aktív, majd 2011-ben kilépett, azután a Fidesz rendezvényeinek vendége lett.

Kutatási területe 1956 előtt a magyar gazdaság- és társadalomtörténet volt, ezt követően a magyar polgári átalakulás korszakában előtérbe került nemzeti és demokratikus törekvéseket helyezte vizsgálatai középpontjába. Szabad György foglalkozott az önálló államiság történeti kérdéseivel, valamint a parlamentáris kormányzati rendszerre alapozandó jogállamisággal és az abszolutista törekvések közötti konfliktusokkal.

Szabad Györgyöt az Országgyűlés és a Magyar Tudományos Akadémia saját halottjának tekinti. Temetéséről később intézkednek.

In memoriam Szabad György

Magyarország polgárai, akik hazájuk sorsára sajátjukként tekintenek, megrendülten fogadják a hírt: Szabad György professzor úr, a nemzeti gondolat és az új magyar demokrácia egyik vezéralakja, a Magyar Országgyűlés korábbi elnöke a mai napon eltávozott közülünk.

 

A családtagok mögé sorakozva hajtunk fejet professzorunk, tanárunk, politikai szövetségesünk és barátunk emléke előtt.

 

Budapest, 2015. július 3.

 

Kövér László, Áder János, Orbán Viktor

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.