Felmondták a szerződéseket a baptisták

Több településen is felmondta a Baptista Szeretetszolgálat a házi segítségnyújtásra vonatkozó szerződést.

MTI
2015. 09. 03. 20:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Révész Szilvia elmondta: a MÁK intézkedése a fővároson kívül 11 megye 273 települését, országosan körülbelül 9000 ellátottat és 1200 dolgozót érint. Hozzátette: a szeretetszolgálat intézményeinek 29 településsel, az érintett települések mintegy 10 százalékával volt ellátási szerződése.

A kommunikációs igazgató kitért arra, hogy több helyen a gondozók a finanszírozás felfüggesztése után is folytatják a munkát: jelenleg a gondozottak negyedét, 2000-2500 idős embert lát el ily módon körülbelül 400 gondozó.

Szólt arról, hogy a szeretetszolgálatnak akad olyan intézménye, ahol a tartalékokból meg tudják oldani az ellátást, máshol tiszteletdíjas társadalmi gondozókkal vagy önkéntesekkel látják el ezt a feladatot. Azokon a településeken, ahol nem tudják folytatni a gondozást a szeretetszolgálat munkatársai, az önkormányzatokhoz és más egyházi vagy civil ellátókhoz fordulhatnak az ellátásra szorulók – jegyezte meg.

Révész Szilvia kiemelte: az önkormányzat bármennyi időst elláthat, nincs jogi akadálya, hogy átvegye az ellátottakat és a gondozónőket. Hozzátette: a szeretetszolgálat több főállású munkatársa már más ellátóknál dolgozik és továbbra is ellátja a gondozottjait. Mindent megtesznek azért, hogy az ellátottak minél hamarabb új önkormányzati, civil vagy egyházi fenntartóhoz kerüljenek és a gondozók helyzete is rendeződjön – emelte ki.

Révész Szilvia kérdésre elmondta: mintegy évi 2 milliárd forintra tehető a csaknem 9 ezer idős ember ellátása 1200 dolgozót számolva, az összeg mintegy 90 százaléka bér és járulék, 10 százaléka dologi kiadás.

A MÁK intézkedése Jász-Nagykun-Szolnok megyében például 891 ellátottat és 128 gondozót érint, 42 gondozó a finanszírozás felfüggesztése ellenére is ellát körülbelül 330 gondozottat. A megyében a Baptista Szeretetszolgálat kenderesi és karcagi telephelyekkel rendelkezik.

Pádár Lászlóné, Kenderes polgármestere (Fidesz–KDNP) az MTI-nek elmondta: az önkormányzat 2012. január 1-jén kötött szerződést a Baptista Szeretetszolgálat Regionális Szolgáltató Központtal a szociális étkeztetés, a házi segítségnyújtás, az idősek klubja nappali ellátás, a tanyagondnoki szolgálat, a gyermekjóléti szolgálat és a családgondozás ellátására. Elmondása szerint a településen dolgozó 37 gondozónő és a mintegy 270 gondozott közül többen fordultak hozzá a kialakult bizonytalan helyzet miatt. A polgármester szükségesnek nevezte a gondozottak felülvizsgálatát, mert úgy véli, hogy ennek következtében az ellátásra szorulók száma akár a felére is csökkenhet. Beszámolt arról is, hogy a minisztériumhoz fordult, mivel véleménye szerint országos problémáról van szó, az ezt követő információk birtokában a karcagi kistérségi társulás soron kívüli ülést tart majd – fűzte hozzá.

A Baptista Szeretetszolgálat másik Jász-Nagykun-Szolnok megyei telephelyének, Karcagnak a polgármestere, Dobos László (Fidesz–KDNP) az MTI-nek elmondta: az önkormányzat nem kötött feladatellátási szerződést a szeretetszolgálattal, amelynek 25-30 alkalmazottja mintegy 180 gondozottat látott el a városban. Hozzátette: a településen a karcagi kistérség családsegítő központjához fordulhatnak az ellátásra szorulók, ahol szükség esetén további gondozókat is felvehetnek.

A támogatás felfüggesztését az indokolta, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Közép-magyarországi Regionális Bűnügyi Igazgatósága 2015. július 31-én nyomozást rendelt el költségvetési csalás bűntett gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen – tájékoztatta a Magyar Államkincstár az MTI-t. A Baptista Szeretetszolgálat fellebbezését a kincstár megkapta, a Budapesti és Pest Megyei Igazgatóság felterjeszti azt a központ részére, amelynek ezt követően 60 nap áll rendelkezésre az elbírálásra – közölték.

A Pestisrácok.hu augusztus 25-én számolt be arról, hogy augusztus 6-án az államkincstár leállította a szeretetszolgálat feladatellátásának finanszírozását és a leadott elszámolást fiktívnek minősítette, majd különösen jelentős értékre elkövetett költségvetési csalás gyanúja miatt feljelentést tett az adóhatóságnál ismeretlen tettes ellen. A cikk szerint a baptista egyház alapítványa 3,2 milliárd forinttal nem tudott hitelt érdemlően elszámolni.

A cikk arról is beszámolt, hogy az állami támogatás megszűnése miatt a szeretetszolgálat augusztus közepén mintegy 800 házi gondozót bocsátott el. A munkavállalóknak átadott levél szerint csoportos leépítés történt, ugyanakkor a dolgozókkal olyan papírt írattak alá, amely szerint közös megegyezéssel szűnik meg a munkaviszony, így végkielégítést sem kapnak.

Erre reagálva a szeretetszolgálat az MTI-hez eljuttatott közleményében korábban azt írta: a feljelentés okát nem ismerik, de az ellenőrzés során mindenben együttműködnek a hatóságokkal, és fenntartói biztost neveztek ki az államkincstári ellenőrzéssel érintett, önállóan működő és gazdálkodó intézményekhez. Ugyanakkor kiemelték: az ellátás 10 százalékát érintő vizsgálat ellenére a felfüggesztés országos kiterjesztését túlzónak és indokolatlannak, illetve jogszerűtlennek is tartják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.