Könnygáz, vízágyú, katonai helikopter – összefoglaló a déli határról

A szerb rendőrök tétlenül nézték az eseményeket, nem avatkoztak közbe.

MTI
2015. 09. 16. 16:21
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A határ szerb oldalán a szerb rendőrök tétlenül nézték az eseményeket, nem avatkoztak közbe. A határra több mentőautó érkezett, hogy az összetűzés esetleges sérültjeit ellássa.

A migránsok „Kinyitni, kinyitni!” és „Németország, Németország!” felkiáltásokkal követelték a magyar hatóságoktól, hogy nyissák ki a kapukat.

A délután során a migránsok kisebb-nagyobb csoportja időnként skandálásba, fütyülésbe és a szerb–magyar határon felállított kerítés döngetésébe kezdett. A határ felett helikopterek köröztek, az átkelőt nem lehetett látni a meggyújtott gumiabroncsokból felszálló füst miatt. Az átkelő kapuját a migránsok korábban ledöntötték, ezért többsoros rendőrsorfal helyettesíti.

Horgoson egyre többen döntenek úgy, hogy inkább elindulnak Horvátország felé, és megpróbálnak ott bejutni az Európai Unióba. Míg kedden körülbelül ötven migráns határozott úgy, hogy igénybe veszi a Magyarkanizsára induló autóbuszt, addig szerdán már öt-hat busz indult el a szerb–horvát határon fekvő Sid irányába.

Zágráb átengedi Horvátországon a migránsokat, és segíteni fog nekik, hogy eljussanak Nyugat-Európába – közölte Zoran Milanovic miniszterelnök. Jelenleg 1500 migránst tudnak fogadni naponta, amennyiben ez a szám növekszik, a kormány újabb erőforrásokat mozgósít – mondta a belügyminiszter.

Ranko Ostojic közölte, hogy délutánig 350 ember lépte át illegálisan a határt Szerbiából Horvátországba, most arra várnak, hogy nyilvántartásba vegyék, majd továbbszállítsák őket Zágrábba, Sziszekre és Kutinára, a befogadóállomásokra.

„Úgy tűnik, hogy a menekültek megpróbálják tranzitországnak használni Horvátországot” – mondta, majd hozzátette: szigorúan betartanak minden európai uniós rendeletet és törvényt.

A horvát állami vasúttársaság bejelentette, hogy szerelvényt indítottak útnak Zágrábból a horvát–szerb határ menti Vinkovciba, hogy elszállítsák onnan a menedékkérőket.

Az osztrák rendőrség szerda reggel 7 órakor megkezdte a határellenőrzést a magyar–osztrák határátkelési pontokon.

A Budapest–Bécs közötti autópályán Nickelsdorfnál (Miklóshalmánál), a Kópháza–Deutschkreuz közötti úton, valamint a Bucsu–Schachendorf közötti határ osztrák oldalán folynak ellenőrzések. Az osztrák rendőrség azt közölte, hogy napközben további tíz átkelőre kiterjesztette az ellenőrzést, közöttük Köpcsény (Kittsee), Pomogy (Pamhagen), Kelénpatak (Klingenbach), Rőtfalva (Rattersdorf), Rábakersztúr (Heiligenkreuz) és Bónisfalu (Bonisdorf) településekre.

A rendőrség közlése szerint az ellenőrzést folyamatosan kiterjesztik, mértékét pedig az aktuális menekültáradat határozza majd meg, és tekintettel lesznek arra is, hogy ne alakuljanak ki nagy torlódások az utakon.

Az osztrák hatóságok szerdán határellenőrzést vezettek be a Szlovéniával közös határon is. Johanna Mikl-Leitner belügyminiszter kijelentette: miután az osztrák–magyar határon jelentős mértékben enyhült a helyzet, mostantól az osztrák–szlovén határt kell ellenőrizni.

A határellenőrzés bevezetése után sem küldenek vissza migránsokat Magyarországra az ottani állapotok miatt, azonban Ausztria tartja magát a dublini egyezményhez – mondta.

A tárcavezető szerint a határellenőrzés szabályos beutazást tesz majd lehetővé, a cél az, hogy mindenkit regisztráljanak.

Mikl-Leitner elmondta azt is, hogy megállapodásuknak megfelelően Németország még nem küldött vissza menekülteket Ausztriába. Kijelentette továbbá, hogy mindenki, aki Ausztriában akar benyújtani menekültkérelmet, természetesen megteheti, de a legtöbb migráns Németország vagy Svédország felé akar továbbutazni.

Szlovénia határellenőrzést vezet be a Magyarországgal közös határán – jelentette be Miro Cerar szlovén miniszterelnök.

Szlovénia megerősítette határait, mozgósította a rendőrséget és helikoptereket rendelt a szlovén–magyar és a szlovén–horvát határra – közölte Sefic Bostjan államtitkár Lendván.

A belügyminisztérium illetékese elmondta, már biztos, hogy regisztrációs központot hoznak létre a városban. Egyelőre nem tudni, hány migránsra kell számítani – mondta. Újságírói kérdésre, hogy Szlovénia hány menekültet tud fogadni, azt válaszolta: „attól függ, mennyien jönnek”.

„A jelenlegi kapacitás 5-7 ezerre tehető, de mindenkiről gondoskodni fogunk” – mondta. A tömeg pedig szerinte csökkenni fog, hiszen ezeknek az embereknek nem Szlovénia az úti céljuk.

Szlovénia teljesíteni fogja schengeni kötelezettségeit, és a migránsokat szervezetten csak akkor szállítja másik országba, ha az adott állam kifejezetten jelzi, hogy befogadja őket – szögezte le az államtitkár.

Victor Ponta román miniszterelnök kijelentette: „az európai politikusokhoz csatlakozva elítéli Magyarország szégyenletes magatartását migránsügyben”, ahányszor az indokolt lesz, függetlenül attól, hogy Budapest ezen megsértődik vagy sem.

A román kormányfő Magyarországot bíráló megjegyzéseire reagálva Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kijelentette: hazugságspirálba keverték magukat a román politikusok: közös megoldásról beszélnek, miközben ellenséges viselkedésükkel és hazugságaikkal teljesen ellehetetlenítik ezt az együttműködést.

Szijjártó Péter szerint talán az okozhatja a román politikusok frusztrációját, hogy a mostani helyzetben könnyen kiderülhet, fel vannak-e készülve a schengeni tagságra és meg tudják-e védeni a határaikat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.