Elsőként mesepark épül az állatkertben

Novembertől alakítják ki Vuk udvarát, Mekk mester házát és Dr. Bubó rendelőjét.

2015. 10. 12. 10:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Három hét múlva kezdődnek az egykori Vidám Park helyén, valamint az eddig a látogatóktól elzárt területeken a Mesepark kivitelezési munkálatai – mondta lapunknak Persányi Miklós, a Fővárosi Állat- és Növénykert főigazgatója. Felidézte: itt, ezen a másfél hektáros területen épülhet fel a 2700 négyzetméteres Mesevár, amely a közelmúlt magyar meséihez köthető állatokat mutatja be játékosan. Az interaktív kiállításon főszereplők lesznek Vuk, Gombóc Artúr, Mekk mester és a többiek hasonmásai, a Madárkórház emeletén pedig Dr. Bubó rendelőjébe léphet majd be a „következő”. Az új felfogású elvarázsolt kastélyként működő Mesevár környékén a tervek szerint a régi mesterségeket mutatják be. Lesz itt parasztudvar, gyereklovarda, póniistálló, tengerimalac-város, nyuszitanya, több állatsimogató és madárröpde, és ideköltöznek a kicsik kedvenc játszóterei, így a Tündér Ilona-játszótér vagy a Manófalva is.

– A létesítményeket jövőre, az állatkert megnyitásának 150. évfordulójára szeretnénk átadni – fűzte hozzá a főigazgató. A 25 milliárd forintos állami támogatással és fővárosi finanszírozással legkésőbb 2019-ig megépülő Pannon Park, illetve az odatervezett biodóm kialakítását megelőzi ez a fejlesztés, amely a Belügyminisztérium 500 milliós forrásával és a már három éve megkezdett közműmunkálatokkal együtt 1,8 milliárd forintba kerül.

Mint arról még a nyáron beszámoltunk, a Holnemvolt Park háziállatainak java része is ideköltözik. Ezen a részen, ahol a műemlék körhinta is áll, a hajdani vurstli, illetve a kis Vidám Park hangulatát szeretnék felidézni. A négy éven belül megvalósuló Pannon Park, benne az egzotikus biodóm pedig XXI. századi színvonalon, élő állatok között, hazánk évmilliókkal ezelőtti világába vezetné vissza a látogatókat.

Persányi Miklós a napokban megjelent, az állatkert kiemelt jelentőségű fejlesztéséről szóló kormányrendelet módosításával kapcsolatban kiemelte: az nemcsak egyszerűsíti az engedélyezési eljárást, hanem megvalósítja azt a tervet is, hogy az együttesen 18 hektárosra bővülő területen megduplázódjon a zöld felületek nagysága.

Egyrészt a beruházással összefüggésben nem kell beszerezni építészeti-műszaki tervtanácsi véleményt, nincs szükség településképi véleményezési, illetve bejelentési eljárásra sem. A Meseparkot is érintő területen található egy kis közterület, a Varannó utca, amelynek használatáról már megszületett az egyezség a fővárosi és a zuglói önkormányzat között. A jelenlegi bürokratikus eljárások miatt rögzítették, hogy az érintett ingatlanokat rendezettnek kell tekinteni akkor is, ha azok építési szabályzat szerinti kialakítása még nem történt meg. Ugyanakkor a módosítás szigorítást is tartalmaz: a fejlesztési területeken történő fakivágásokat legkésőbb a beruházás végéig, azaz a használatbavételi engedélykérelem benyújtásáig pótolni kell.

Ehhez kapcsolódik az a valótlannak bizonyult múlt heti sajtóhíresztelés, amely szerint a Városliget megújítása helyett a Nyugati pályaudvar mögötti rozsdaövezetben építenék fel az új múzeumi negyedet. Baán László, a Liget Budapest projekttel kapcsolatos feladatok ellátásáért felelős miniszteri biztos lapunkkal közölte: mindebből csak annyi igaz, hogy a fejlesztés kiegészül a Nyugati pályaudvart és a Városligetet összekötő terület zöldsávvá alakításával. A Városliget zöld felülete összességében több tízezer négyzetméterrel bővül.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.