Kitiltási botrány: vádat emelt a főügyészség

Az amerikai kitiltási botránnyal kapcsolatos ügyben emelt vádat a Fővárosi Főügyészség.

MTI
2015. 12. 18. 11:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ibolya Tibor elmondta: 2014. október 21-én rendelte el a Nemzeti Nyomozó Iroda a nyomozást, miután egy nappal korábban megjelent a témában egy újságcikk, és annak alapján egy magánszemély feljelentést tett. A fővárosi főügyész az ügy lényegéről szólva emlékeztetett arra, hogy Magyarországon nagyon elterjedtek az áfacsalások, ez pedig sérti a nem áfacsaló cégek üzleti érdekeit. A Bunge Zrt. ezért 2012-ben megbízta az egyik kommunikációs ügynökség vezető tanácsadóját, lobbizzon az állami szerveknél az étolaj áfájának csökkentéséért.

A lobbista korábbról már ismerte a T. V. monogramú budapesti férfit, aki egy információs technológiai és biztonsági szolgáltatásokat nyújtó cég ügyvezető igazgatója volt, és azt állította, hogy széles körűek a kormányzati kapcsolatai. A férfi 2014 májusában egy találkozón azt állította a lobbistának, hogy kétmilliárd forintért eléri hivatalos személyeknél – konkrétan Heim Pétert, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. elnökét nevezte meg –, hogy az áfa mértéke 27-ről 5 százalékra csökkenjen.

A lobbista – tudva, hogy az üzlet biztosan nem jön össze – átadta az üzenetet a Bunge Zrt.-nek, amely elhatárolódott az ajánlattól. A lobbista 2014 júniusában az amerikai nagykövetséget is tájékoztatta az ajánlatról, amelyről ő sem tudta, hogy valótlan – hiszen T. V. nem is ismerte Heim Pétert.

Ibolya Tibor hozzátette: miután a lobbista értesítette az Egyesült Államok nagykövetségét a korrupciós ajánlatról, a külképviseletet arra kérte őt, juttassa el azt az üzenetet a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz, hogy amennyiben nem javul a korrupciós ügyek felderítésének hatékonysága Magyarországon, Washington lépéseket fog tenni.

Az Egyesült Államok nagykövetsége a vádlottat kitiltotta területéről, automatikus vízumjogosultságát visszavonta – mondta a fővárosi főügyész.

Washington tavaly ősszel korrupciógyanúra hivatkozva beutazási korlátozást vezetett be egyes magyar állampolgárokkal szemben.

Arra a kérdésre, hogy emiatt tiltották-e ki Vida Ildikót, a NAV akkori elnökét is az USA-ból, Ibolya Tibor azt mondta: ha így is történt, az Egyesült Államok nagykövetsége „jóhiszeműen járt el”. Mint mondta, az amerikaiak úgy sejtették, hogy a NAV nem lép fel elég hatékonyan az áfacsalással szemben, ezért döntöttek a kitiltásokról. Mivel Vida Ildikó volt a NAV elnöke, feltehetően „azt gondolták, az egyik, akit ki kell tiltani, Vida Ildikó” – mondta.

Arra a felvetésre, hogy tájékoztatják-e az ügyről az amerikai követséget, és jelzik-e, hogy Heim Péter nem érintett a korrupciós ügyben, a fővárosi főügyész nemmel felelt. Megjegyezte ugyanakkor, hogy ha Heim Péter ki van tiltva az Egyesült Államokból az ügy miatt, akkor „az lenne a méltányos, ha ez megváltozna”. Ibolya Tibor hangsúlyozta: sem személyes, sem egyéb kapcsolat nem mutatható ki a vádlott és Heim Péter között.

A Fővárosi Főügyészség december 11-én nyújtotta be a vádiratot a Fővárosi Törvényszékhez, a szabadlábon védekező T. V.-t vesztegetést állítva elkövetett befolyással üzérkedéssel vádolják, amelyet kettőtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel sújthat a bíróság.

A fővárosi főügyész a sajtótájékoztatón elmondta: attól, hogy például a Bunge lobbistája, a piac többi résztvevője vagy az Egyesült Államok azt észleli, hogy nem lépnek fel hatékonyan a korrupció ellen, „még nem biztos, hogy a valóságnak megfelel”. Példaként említette, hogy a főügyészségen 2013-ban indult egy kétmilliárdos, étolajjal és cukorral kapcsolatos áfacsalási ügy, amelyben tizenhét embert gyanúsítottak meg, de ez a nyomozás tart még.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.