Kaáli Géza professzor, a Kaáli Intézet alapítója szerint nagy szükség van a külföldi donorspermára, mert a hazai minták alacsony száma nem elég az igények kielégítésére. – Legalább 7-800 mintára van szükség, ehhez pedig 100 donorra, ami azért sem könnyű, mert tíz jelentkezőből általában egy felel meg – mondta. Arra is kitért, a vizsgálatok egy-egy donor esetében hosszú időt vesznek igénybe, akár nyolc hónapba is beletelik, mire azt lehet mondani egy mintára, hogy felhasználható, minden vizsgálaton megfelelt. A jelentkezőknek az utazás költségeit finanszírozzák, ami nyolc hónap alatt körülbelül 50-60 ezer forintot jelent. Egy mintát Magyarországon összesen négy sikeres terhességhez lehet felhasználni, ha ez létrejött, a maradékot meg kell semmisíteni. Kaáli Géza szerint a meddő párok felénél a férfi az oka annak, hogy nem születik gyermekük, ilyenkor sok esetben csak az segít, ha a pár donorspermát vesz igénybe.
Mint ismeretes, az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) tavaly nyáron tiltotta meg a külföldi donorsperma behozatalát, mivel a hatóság szerint a dán minta nem olyan biztonságos, mint a magyar, hiszen riasztás érkezett arról, hogy genetikailag hibás hímivarsejtek érkeztek Magyarországra. Az Országos Tisztifőorvosi Hivatal szerint a legnagyobb hazai sejtbank, a Krio Intézet jogellenesen járt el, amikor a külföldi behozatal mellett döntött, ezért büntetőfeljelentést is tettek ellenük. A dán intézet egyébként, ahonnan korábban a mintákat vásárolták, a világ egyik legnagyobb sejtbankja, és nem kizárólag dán mintákkal dolgoznak.
Idén január 1-jétől annyiban módosult az egészségügyi törvény, hogy most már reprodukciós intézetek és kutatóhelyek mellett működési engedéllyel bíró ivarsejtbankok számára is lehetővé teszik a gyűjtést és tárolást, ám ez csak itthon adott mintákra igaz. Azt még nem tudni, kik élnek majd a lehetőséggel. Kerestük a Krio Intézetet, hogy megtudjuk, a jogszabályváltozás után tervezik-e magyar minták gyűjtését. Takács Zsuzsanna ügyvezető igazgató kifejtette: a hatósági eljárás óta a donorprogramot leállították, és azt a jövőben, a hatóság döntésétől függetlenül sem szeretnék újrakezdeni. Korábban említette: azért van szükség a külföldi spermára, mert nem megfelelő és elegendő a hazai minta, tavaly ugyanis a 153 donorból mindössze kettő volt alkalmas.
Lapunkat az ÁNTSZ a tiltóhatározat ellenére arról tájékoztatta: kifejezetten bátorítják, hogy minél több meddő pár számára nyíljon meg a lehetőség a gyermekvállalás előtt, akár úgy is, hogy a mesterséges megtermékenyítéshez donortól származó hímivarsejtet vesznek igénybe. Ám szerintük a folyamat egyik kulcseleme, hogy a donor csak személyesen teheti meg a felajánlását, így garantálható, hogy a megfelelő vizsgálatokat elvégezzék, dokumentálják. Mint írták, a külföldről behozott hímivarsejtekkel továbbra sem végezhető mesterséges megtermékenyítés Magyarországon.
Az ügyben kerestük az Emberi Erőforrások Minisztériumát is, szerettük volna megtudni, mi történik akkor, ha a szükségleteket nem tudják fedezni pusztán hazai mintákból, és tervezi-e a kormány, hogy komolyabban támogatja a lombikprogramokat, de a kérdéseinkre lapzártánkig nem érkezett válasz.