A kitörésre emlékeztek a budai Várban

A szélsőjobboldali szervezetek rendezvényén az antifasiszta ellentüntetők is megjelentek.

MTI
2016. 02. 13. 18:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A megemlékezést a Magyar Nemzeti Arcvonal, a Pax Hungarica Mozgalom és a Hungária Skins szervezte.

A felszólalók, Retkes Tamás író, történész, a Magyar Nemzeti Arcvonal és a Pax Hungarica Mozgalom, valamint a szlovák Slovenská Pospolitos (Szlovák Testvériség) képviselői a kitörésben részt vevő német és magyar katonák hősiességét éltették. A rendezvény több száz résztvevőjének többsége valamilyen második világháborús magyar vagy német, illetve ezekre emlékeztető egyenruhát öltött, illetve korabeli katonadalok szóltak a hangszórókból.

A kifeszített transzparensek között a Fehér Magyar Egység molinóján a „Szabad nemzeti és szociális Magyarországot” felirat szerepelt, egy másik transzparensen pedig a „Blood C18 Honour Hungary” felirat. Többen a Magyar Nemzeti Arcvonal lobogóit, illetve nyilaskeresztes zászlókra emlékeztető lobogókat emeltek a magasba.

A rendezvény a magyar és a német himnusszal vette kezdetét, utóbbit az 1945 előtt érvényes szöveggel szólaltatták meg. A demonstráció végén a részt vevő szervezetek megkoszorúzták a kitörésben elhunytak erre az alkalomra felállított, ideiglenes emlékművét, egy keresztre helyezett rohamsisakot.

A megemlékezést antifasiszta ellentüntetők 100 fős csoportjának ellendemonstrációja kísérte. Ők dobolással, dudálással, a többi között a „Nácik, haza!” és a „Mocskos nácik!” rigmus skandálásával zavarták a beszédeket. A két felet vaskordon és rendőrsorfal is elválasztotta.

A demonstráció befejezését követően „emléktúrára” indultak a résztvevők. Az emléktúra két részből áll. Egy rövidebb, 12 kilométeres emlékmenetből, amely során öt katonasírt, egykori légvédelmi állásokat, berobbantott bunkerbejáratokat érintenek. Ugyanakkor a nagy, csaknem 50 kilométeres emléktúra a Mány határában álló Kitörés emlékműnél ér véget, ahol a túlélők 1945-ben elérték a német vonalakat.

1945. február 11-én 19 ezer többségében német katona, valamint magyar katonák, nyilasok, csendőrök, civilek kíséreltek meg kitörni a szovjet csapatok által körülzárt budai Várból a német arcvonalak felé. Alig 800-an érték el a céljukat, a többiek nagyrészt a szovjet fegyverek áldozatává váltak.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.