Örüljünk, hogy vannak olyanok, akik a XVIII. századi képzőművészet iránt érdeklődnek – mondta Lázár János a tegnapi kormányinfón. A Miniszterelnökséget vezető miniszter hozzátette: nem lát kivetnivalót abban, hogy múzeumok a raktáraikban tárolt műtárgyakat kölcsönöznek, ha minden jogszabályi követelménynek megfelel az ügylet. Szerinte elvi kérdés, hogy egy múzeum kölcsönadja-e műalkotásait.
Lázár azt is állította, körülbelül háromezer hasonló letéti szerződést kötött a múzeum, ebből csak ezerkétszáz állami kontraktus, a többit magánszemélyekkel írták alá. A Szépművészeti Múzeumtól viszont más választ kaptunk: e szerint jelenleg nem állami cégnél vagy magánszemélynél nincsenek kölcsönben műtárgyak a gyűjteményből. Hozzátették, jellemzően minisztériumok, állami és önkormányzati hivatalok, állami és önkormányzati tulajdonú cégek, bankok vannak a kölcsönzők között.
A másik érdekesség, hogy a Szépművészeti Múzeum – a Magyar Nemzeti Galéria gyűjteményét is beleértve – 1200 műtárgyat nem muzeális intézmények számára szinte kivétel nélkül ingyen adott kölcsön. Ennek oka, hogy a műtárgyak állami tulajdonban vannak, a múzeum csupán őrzi őket. Egyébként a kölcsönzés kapcsán felvetődő költségeket (biztosítás, szállítás, őrzés) a kölcsönvevő állja – közölte a múzeum.
Ismeretes, hogy a Jáksó László médiaszemélyiség és az Andy Vajna-féle TV2 új gazdasági igazgatója, Halkó Gabriella Brand Lab Tanácsadó Kft.-jének a Szépművészeti Múzeum tíz, 292,5 millió forint értékű festményt adott kölcsön három hónapra 2013-ban, képenként havi nettó 15 ezer forint plusz áfáért. Az Átlátszó.hu írta meg, hogy jogerős bírósági döntés nyomán a Szépművészeti kiadta a lapnak azt a sokáig titkolt adatot, hol tárolták Halkóék a műkincseket. A tájékoztatás szerint abban az V. kerületi lakásban, ahol gyakran feltűnik Habony Árpád, és amelyet hivatalosan Habony volt anyósa bérel az V. kerületi önkormányzattól.
Az ügyletnek egyébként az a – nem sokkal a szerződéskötés előtt elfogadott – törvénymódosítás ágyazott meg, amely lehetővé tette, hogy az állami tulajdonban lévő műtárgyak ne csak köz- és magánintézményekhez, de magánszemélyekhez vagy gazdasági társaságokhoz is kerülhessenek. Az Index kiderítette, hogy a módosítást két fideszes képviselő, L. Simon László és Gyimesi Endre nyújtotta be.
Nem szeretnék önökön keresztül senkit sem győzködni – zárkózott el az Átlátszó értesülésének kommentálásától Jáksó László. A médiaszereplő azt is elismerte, valóban a Szerb utcai ingatlanban zajlott a forgatás. Ennek némiképp ellentmond, amit a cég másik tulajdonosa, Halkó Gabriella állít. Kérdésünkre, hogy miért a belvárosi lakásba vitték a festményeket, azt válaszolta: „Mert ott lett volna a forgatás.” Válasza alapján arra lehet következtetni, hogy a forgatás elmaradt. Megkérdeztük ezért Jáksót, megtekinthetjük-e a kérdéses produkciót, amire a médiaguru azt felelte: nem szeretné bizonygatni a történteket. Halkó Gabriella szerint ugyanakkor a szerződést azért bontották fel 2014-ben, mert a „forgatási szerződés meghiúsult”.
Az ATV Híradójával közben az Emberi Erőforrások Minisztériuma azt közölte, a „miniszter az ügyben vizsgálatot rendelt el, és írásbeli figyelmeztetésben részesítette Baán László főigazgatót”.