Nincs pénz kézmosóra: ezért hal meg sok beteg

Minden harmadik kórházi fertőzést elkerülhetnénk megfelelő kézhigiénével.

MNO
2016. 03. 01. 11:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minden harmadik kórházi fertőzést elkerülhetnénk megfelelő kézhigiénével – írja a Napi.hu. A portálnak nyilatkozó, Angliából hazatért ortopédsebész, a Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezetének (ReSzaSz) alelnöke, Hegedűs Zsolt elmondta, az ehhez szükséges alkoholos kézfertőtlenítő egységnyi költségének 10-20-szorosát megspórolhatnánk az antibiotikum-kasszán, a tragikus következményekről, az emiatt bekövetkező halálozásról, szövődményekről nem is beszélve. Hegedűs szerint az az alapvető probléma, hogy az alkoholos gélt ugyanabból a kasszából fizetik a kórházak, amelyből az izzót és a festékpatront. Véleménye szerint, ha az intézmény választásra kényszerül, hogy sötétben gyógyítson, ne adjon nyomtatott zárójelentést, vagy a gélt hagyja ki, az utóbbit fogja választani.

A budapesti kórházak több mint fele alapszintet ért el a kézhigiéné biztosításában egy, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által kidolgozott önértékelési rendszer szerint (kettő közülük éppen csak átcsúszott az alsó határon), míg az EU átlag 16 százalék – számol be a Napi.hu. Közepes besorolású a budapesti fekvőbeteg-ellátók 48 százaléka szemben a 60 százalékos uniós átlaggal, s egyetlen kórházban sem biztosítják a kézhigiénét haladó szinten Budapesten, míg az EU-átlag 27 százalék. Hegedűs egy felmérést idézve elmondta, hogy az orvosok és szakdolgozók 40-60 százalékban mosnak csak kezet, miközben a kórházi fertőzések 80 százaléka az elégtelen kézmosás vagy a kézmosás hiányának következménye, s amelyek 50-70 százaléka lenne megelőzhető a kézhigiénés protokollok betartásával.

A ReSzaSz alelnöke szerint a jelentési fegyelem is erősítésre szorul, hogy valós adatokat kapjunk. Mint ismert, a Clostridium difficilével (bélfertőzés) fertőzött 6500 betegből Magyarországon 1500 nem hagyta el a kórházat élve 2014-ben, ez a szám más országokban, például az Egyesült Királyságban 44-50 százalék.

A helyzetet tovább nehezíti, hogy bár a vészharangot legalább négy éve kongatják az egészségügyben dolgozók, a hivatalos állásfoglalás szerint az adatok értelmezése rossz csupán. Múlt csütörtöki RTL-műsorban az ÁNTSZ kórházhigiénés főosztálya vezetőjének szájából az is elhangzott, hogy 2015-től vált kötelezővé a kórházak számára, hogy az adatgyűjtés során kitöltsék, vajon a halálozás összefügg-e a fertőzéssel vagy sem. Az ÁNTSZ szerint a nyilvánosság rendben van, az adatok elérhetők és értelmezhetők. Szerintük Európában nálunk van a legjobb figyelőrendszer.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.