Balog Zoltán meglepődött az Európai Bizottság döntésén

Az EB kötelezettségszegési eljárást indított hazánk ellen a roma gyerekek iskolai szegregációja miatt.

MTI
2016. 05. 27. 17:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Balog Zoltán levélben arra reagált, hogy az Európai Bizottság csütörtökön kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen a roma gyerekek iskolai szegregációja miatt.

A miniszter levelében azt írta: véleménye szerint az Európai Bizottság és Magyarország között hosszabb ideje tartó párbeszéd során (amelynek legutóbbi állomása a Frans Timmermansszal május 17-én folytatott „pozitív hangvételű brüsszeli egyeztetés” volt) magyar részről többször tanúbizonyságot tettek együttműködési készségükről, törekvésükről a Bizottság aggályainak kezelésére.

A tárcavezető felidézte: a május 17-ei találkozó előtt levélben tájékoztatta az alelnököt és Vera Jourová igazságügyért, fogyasztóvédelemért és esélyegyenlőségért felelős uniós biztost a törvényi szintű magyar módosító javaslatokról, amelyekkel többek között az egyenlő bánásmódról szóló 2003-as törvény módosítására tett javaslatot azért, hogy annak ne lehessen az egyenlő bánásmód elvével ellentétes értelmezése.

Személyes találkozásukkor pedig – fűzte hozzá – Palkovics László oktatási államtitkárral közösen ismertették a tervezett módosítások részleteit, és megerősítették, hogy nyitottak a törvénymódosítások szövegéről további szakértői egyeztetésekre.

A miniszter közölte: emellett bemutatták a szegregáció elleni küzdelemhez és a minőségi oktatás követelményeinek megerősítéséhez kapcsolódó megkezdett és tervezett kormányzati intézkedéseket, amelyek elősegítik, hogy továbbfejlesszék a minőségi alaptantervi, nemzetiségi és vallási oktatást, amely mentes a hátrányos megkülönböztetés minden formájától, és azt, hogy ehhez a gyermekek, köztük a roma gyermekek is hozzáférhessenek.

Balog Zoltán levelében úgy fogalmazott: azért is áll értetlenül a Bizottság döntése előtt, mivel az alelnök a találkozón hangsúlyozta: „nem érdeke a konfrontáció ebben az ügyben”, a magyar félhez hasonlóan a megoldást szeretné megtalálni. A miniszter szerint ennek legjobb módja a párbeszéd érdemi folytatása.

Közölte: az ország természetesen megvizsgálja a kötelezettségszegési eljárást megindító levélben felvetett kérdéseket, aggályokat, és az eljárás menete szerinti hatvan napon belül megküldi a hivatalos választ, amely reményeik szerint meghozza az ügy mielőbbi megnyugtató rendezését és eloszlatja a Bizottság kételyeit, hogy Magyarország elkötelezett a romák integrációja mellett.

A miniszter jelezte, véleménye szerint a magyar együttműködési szándék „egyértelmű jelének kimutatása” ellenére megindított eljárás „nem járul hozzá” a Bizottság és az ország közötti bizalom erősítéséhez, ami pedig közös érdek lenne.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.