Az interjúban a politikus közölte: a társelnöki posztról június 1-jével, parlamenti mandátumáról augusztus 31-ével mond le, majd ügyvédként dolgozik tovább. Párttagságát viszont megtartja.
Schiffer András szerint ez a parlamenti ciklus élesen megmutatta, ha nincs meg a szellemi erőtér, amely stabilitást adna egy rendszerkritikus politikának, a párt nehezen tud áttörni.
„Az látszik, hogy egy ilyen szellemi erőtérnek a megépítését a napi daráló és a választási ciklus kényszerei egyszerűen akadályozzák”
– jelentette ki.
Hozzátette: 2018–19-ben nem akar indulni egyik választáson sem. „Brüsszelbe soha nem akartam kimenni, önkormányzati választáson meg soha nem is jelöltettem magam” – fogalmazott a politikus. Kijelentette ugyanakkor, hogy az LMP körüli szellemi erőtér felépítésén is dolgozni szeretne a jövőben. Közéleti szerepvállalását várhatóan egy alapítványon keresztül képzeli el.
Schiffer András szerint szomorú valóság az, hogy a környező országokban nemcsak a rendszerkritikus, hanem egyáltalán a társadalmi mozgalmak – szakszervezetek vagy akár egyházi mozgalmak – jóval erősebb lábazatokon állnak.
„Ebben az országban egy nyüves általános sztrájk nem volt a rendszerváltozás óta”
– fogalmazott.
Arra a kérdésre, hogy részt venne-e valamilyen pártmédia-építésben, azt válaszolta: jogilag egy párthoz kötődő médiában nem lát sok fantáziát. „De amikor szellemi erőtérről beszélek, beleértem azt is, hogy legyen meg az a média is, [ ] amely egyébként egy rendszerkritikus párt gondolkodására nyitott. Az elmúlt egy évben azért kellett verekedni, hogy a mi álláspontunkat magáért mérje meg a nyilvánosság.”
„Akit érdekel a politika valamelyest, az láthatta, hogy amit egy párt megtehet, azt az LMP megtette. De van, amit már nem tud egy párt megtenni. És én azt látom, nekem ebben van feladatom. Azt már sikerült átvinnünk, hogy az LMP mit utasít el az elmúlt huszonöt évből. Amit nem sikerült, hogy mire mond igent a következő huszonöt évre. És ez az, aminek a feltételeit pártpolitikával, parlamenti keretek közt nem biztos, hogy meg lehet teremteni. Ezen szeretnék tehát a jövőben változtatni” – fogalmazott.
Kérdésre válaszolva sikernek nevezte, hogy „megtörték azt a vastörvényt”, miszerint nincs új pártnak helye a magyar politikában. Hozzátette, hogy számos kérdés egyáltalán nem vagy sokkal kisebb hatásfokkal került volna be a főáramú közbeszédbe az LMP nélkül.
Schiffer András kiemelte, hogy sem az LMP pártalapítványában nem kíván tevékenykedni, sem a megüresedő alkotmánybírósági hely nem érdekli. Mint mondta, „végig azt képviseltem az elmúlt években, hogy elfogadhatatlan, ha egy párt vezetéséből és főleg a parlamentből vagy az EP-ből akarnak valakit behekkelni akár saját párttársai, akár az ellenfelei az Alkotmánybíróságba. Mindenben szeretném tartani magam ahhoz, amit törvényhozóként kezdeményeztem, tehát teljesen kizárt” – fogalmazott.
Azzal kapcsolatban, hogy mikor döntötte el, visszavonul, elmondta: „Inkább háttérbe húzódást mondanék. Nem volt egyetlen ilyen pillanat. Érzékeltem már 2014-ben is, sőt már előtte is, mivel jár, hogy ez a szellemi erőtér nincs készen. [ ] Van egy egyszerű és objektív oka, miért most: ciklusfelezőn vagyunk. Amikor friss mandátuma van az embernek, nem illik visszaadni. Viszont ha egy párt legismertebb arca már a kampányhoz közeledve jelentené be, hogy köszöni szépen, de nem kéri, az meg merénylet lenne a párt ellen. Úgyhogy márciusban kezdtem el, kezdhettem el a hátralépést komolyan átgondolni, és mostanra futott ki.”
Azzal kapcsolatban, ha valódi veszélyét látja, hogy az LMP akár a Fidesszel, akár a mostani baloldallal szövetséget akar kötni a jövőben, közbeavatkozik-e, közölte: kizártnak tartja, hogy ilyet tegyen az LMP. „De ha a sors úgy hozza, nyilván sarkalatos kérdésekben fenntartom magamnak a jogot, hogy a véleményemet elmondjam.”
Az interjúban arról is megkérdezték a politikust, mennyi pénztől esik el azzal, hogy lemond. Közölte, hogy társelnökként nem vett fel pénzt, sőt az eltelt hat évben „gyakorlatilag egyetlen fillér költségtérítést nem vettem fel, a taxit, vidékre, ha vonattal mentem, a vonatjegyet, saját zsebből fizettem”.
Kijelentette, hogy a képviselői fizetéssel sincsen tisztában, mivel nem használ bankkártyát, hanem bankfiókban veszi fel a pénzt, amely „olyan 850 ezer forint szokott lenni”. Hozzátette: ügyvédként valamivel jobban keresett 2010-ben, anyagilag „nincs kétségbeesve”, hogy visszamegy ügyvédnek.
Az MTI kedd hajnalban kereste telefonon Schiffer Andrást, de nem tudta elérni.
Az LMP reagálása Schiffer András interjújára
„Schiffer András döntését az LMP sajnálja, de tiszteletben tartja és tudomásul veszi. Az LMP a következő időszakban az LMP alapszabályának és a parlamenti képviselőcsoport frakciószabályzatának megfelelően hoz döntést a társelnöki poszt, a képviselői mandátum és a frakcióvezetői tisztség betöltéséről. Az LMP országos elnöksége és parlamenti képviselőcsoportja szerdán együttes ülést tart, majd ezt követően tájékoztatja a nyilvánosságot a következő időszak lépéseiről.
A Lehet Más a Politika nem marad ugyanaz Schiffer András nélkül, de ugyanazért dolgozik, mint eddig vele közösen. Az LMP célja továbbra is az, hogy alternatíva legyen az elmúlt évtizedek politikai zsákutcájával szemben.” (MTI–OS)