A közmédia stratégiai céljainak megfelelően arra törekszik, hogy meghatározó és exkluzív tartalmai elsősorban saját sugárzott és online felületein jelenjenek meg – ezzel magyarázta az MTVA lapunk kérdésére, miért tagadták meg a Hír TV-től, hogy rendelkezésükre bocsássák Orbán Viktor szokásos rádióinterjújának felvételeit. A Hír TV nemrégiben jelezte: „újabb szintre lépett a hazai szabad sajtó korlátozása”, az MTVA nem bocsátja többé rendelkezésére a Kossuth rádió műsorának felvételét. A közmédia annak ellenére tagadta meg a kérést, hogy a felvétel felhasználását a kormánybarát hangot megütő TV2-nek engedélyezte.
A Magyar Nemzet érdeklődésére a közmédia sajtóosztálya elmondta: stratégiai céljuk nem érinti a csatornák közötti úgynevezett hírcsererendszert (ez azt jelenti, a televíziós csatornák segítik egymás munkáját azzal, hogy kérésre rendelkezésre bocsátják felvételeiket – a szerk.), híranyagaik „szerkesztett formában” továbbra is a partnereik rendelkezésére állnak. Ennek megfelelően a Kossuth rádió 180 perc című műsorában élőben sugárzott Miniszterelnöki (utóbbi szót a sajtóosztály érezte fontosnak nagy kezdőbetűvel írni – a szerk.) interjúkat is ezen a rendszeren keresztül bocsátják érdeklődő partnereik rendelkezésére. Azt is hangsúlyozták, az MTI híranyagait továbbra is ingyenesen lehet felhasználni.
E választ követően lapunk további kérdéseket küldött az MTVA-nak. Többek közt azt szerettük volna megtudni, mely sajtóorgánumok számítanak a közmédia partnereinek; a Hír TV akkor részesülhet-e az MTVA anyagaiból a jövőben vagy sem? Arra is kíváncsiak voltunk, az, hogy csak szerkesztett formában hajlandó továbbítani felvételeit a közmédia, nem sérti-e szerintük a sajtó szabadságát. Érdeklődésünk ellenére lapzártánkig nem kaptunk választ az évente több tízmilliárdnyi közforintból fenntartott MTVA-tól.
A vasárnapi volt az első ünnep, amelyről „nem tudott tudósítani az a napilap, amelyik a forradalom vérbe fojtásával született, és végig gátlástalanul kiszolgálta a megtorlást, a terrort és utána a kommunista egypárti diktatúrát”. Erről Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője beszélt tegnap a parlamentben a Népszabadságra utalva. Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára pedig egy ellenzéki interpellációra válaszolt azzal: a sajtószabadság „köszöni, jól van”. Colleen Bell, az Egyesült Államok budapesti nagykövete a Hír TV-nek adott interjúban beszélt arról, hogy aggasztja az amerikai külügyet a Népszabadság megszüntetése, amelynek tágabb hatásai lehetnek. A diplomata úgy véli: egyre kevesebb az ellenzéki hang a magyar médiapiacon. (MN)