Bőnyben, a tragikus lövöldözés helyszínén a Terrorelhárítási Központ (TEK) maszkos, fegyveres tagjai lezárták a 2200 lelkes falu főutcáját, a Szabadság utat. Mint ismeretes, a fegyvertartás miatt házkutatásra érkező rendőrjárőröket a bőnyi családi ház tulajdonosa, a 76 éves Gy. István nem engedte be, és többször rájuk lőtt. Egy rendőr elhunyt, járőrtársát a férfi lábon lőtte. A tűzpárbajban megsebesült az elkövető is, őt a győri kórházba szállították. A rendkívüli események miatt a falu zár alá került.
„E napon az ügyfélfogadás szünetel” olvasható az önkormányzat bejáratánál. Mindez nem a történtek miatt van kiírva, mert itt minden szerda ügyfélmentes nap. A polgármesteri hivatal szobáiban a rendvédelmi erők technikai bázist alakítottak ki. Közben a terrorelhárítók, miután végeztek a családi ház és az ott található fegyverarzenál leltározásával és a nyomok rögzítésével, a falu Szőlőhegy és Hodály nevű másik település részére vonulnak, ahol Gy. István „hungarista kiképzőtábort” működtetett.
Lám, az élet ezzel a szomorú eseménnyel tette fontossá a falu krónikájában ezt a napot. Muraközi László polgármester délután kettő körül ért be a hivatalba.
– Félévente kardiológiai kivizsgálásra járok Győrbe. A professzor mindig azt mondja, hogy azt az átkozott mobilt be ne vigyem a rendelőbe. Ezért a telefonomat már korábban leraktam az öltözőszekrénybe. A szívemmel minden rendben van, ám, amikor 13 óra körül elővettem a telefonomat, 43 nem fogadott hívás volt rajta.
Muraközi László nem tud arról, a faluban többektől hallott feltételezésről, hogy két évvel ezelőtt Gy. István már lövöldözött volna a falu főutcáján. Azt viszont tudja, hogy azóta, hogy Gy. 1989-ben beindította a Magyar Nemzeti Arcvonalat, a titkosszolgálat figyelte. Ez a szervezet legutóbb tavaly hívta fel a figyelmet magára, amikor videójában a migránsáradat ellen a fegyveres védekezés lehetőségét hangoztatta.
Muraközi László közölte, a férfi fegyverarzenáljáról sokan beszéltek, de azt hitték, hogy azok ártalmatlanítottak. Egy egykori egyetemista csoporttársától a polgármester azt is megtudta, hogy Magyarország egyetlen tengeralattjárója Bőnyben található, Gy. hozatta ide és rakatta le a földjén.
A polgármesteri hivatal irodáiban TEK-es férfiak és egyenruhás rendőrnők a monitorokat figyelik, míg társaik a falu három pontján nyomokat rögzítenek. „Minél nehezebb vagy, annál nehezebb elrabolni! Ezért egyél sütit” – olvasható az egyik hölgy számítógép-monitorjának hátsó felén. Őt az édesanyja azzal hívta fel szerda délelőtt, hogy mivel a televízióban bemondták, mindenki zárkózzon be a házába Bőnyben, ő azonnal menjen le a pincébe.
A Nyárfa Vendéglőben, amelyben nevével ellentétben már négy hónapja nem főznek, óriáskivetítőn nézik a helybeliek a híreket, amelyben elsőként a falujuk szerepel. Sok minden előkerül itt a beszélgetésekből, melyekről a híradások nem szólnak. Gy. István egyik fia öt évvel ezelőtt halt meg gyógyíthatatlan betegségben, amibe nem tudott belenyugodni az idős ember. Rendszeresen veszekedett a feleségével és a szerda reggel is egy ilyen nézeteltéréssel kezdődött. Ekkor csengettek be a járőrök, akikre egyből tüzelt.
Az önkormányzat melletti vegyesboltban arról számoltak be, hogy a hetvenhat éves férfi nem volt mosolygós, vidám ember, de nagyon jól el lehetett beszélgetni vele. Egyébként ebben a boltban már délre elfogyott a felvágottak nagy része és a péksütemények mindegyike, mert a rendőri erők több mint 100 tagja itt vásárolt be tízóraira. Az önkormányzat előtt, amikor a TEK-esek utolsó csoportja autóikkal oszlopba fejlődött, egy kamion araszolt el velük szemben, az oldalán hatalmas felirat: „Végy tíz darab tanyasi tojást”.
És az élet a legnagyobb forgatókönyvíró. Délután háromkor a Nyárfa Vendéglőben már mindenki a Koroncó–FTC meccset nézte az óriáskivetítőn, és a kultúrházban is megtartották a tervezett, „Sör, virsli, ajándékok” szlogennel meghirdetett véradó napot.
Csak egy rendőr nem megy már haza a családjához.