Ha úgyis lesz törvény, miért kellett népszavazás?

Orbán és Kósa a közjogi következményekről beszélt, Vona kritizált. Kora délutáni összefoglaló.

MNO
2016. 10. 02. 12:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legtöbb vezető politikus már a délelőtt folyamán leadta a szavazatát, az ellenzékiek pedig természetesen távol maradtak az urnáktól. Orbán Viktor újságíróknak azt mondta, hogy szerinte az a vasárnapi kvótanépszavazás legfontosabb kérdése, hogy több lesz-e a nem szavazat, mint az igen. A kormányfő közölte: ha így lesz, vagyis a nemek győznek, akkor annak – érvénytelenség esetén is – lesz közjogi következménye. A miniszterelnök igennel válaszolt arra a kérdésre, hogy az igenek győzelme esetén lemond-e. 

Kósa Lajos is arról beszélt a szavazóhelyiségből kifelé, hogy a népszavazásnak a részvételi aránytól függetlenül mindenképpen lesz közjogi következménye. Ha a nemek győznek, akkor a parlament jogalkotásba kezd, amivel megakadályozza, hogy „illegális, kötelező betelepítési kvóta legyen Magyarországon” – mondta, hozzátéve, hogy „ha az igenek lesznek többségben, akkor pedig lemond a kormány és a Fidesz-frakció”.

A délelőtt folyamán szavazott Áder János államfő, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, valamint a szintén a nem szavazat mellett kampányoló Vona Gábor is. A Jobbik elnöke a népszavazás érvényességét nevezte az egyetlen tétnek, szerinte ha nem lesz érvényes a referendum, akkor több mint 10 milliárd forintot egy közvélemény-kutatásra költött el Magyarország. Megismételte: ebben az esetben Orbán Viktornak le kell mondania. Az érvénytelenség másik következményeként jelölte meg, hogy az ország Brüsszel kezébe ad egy aduászt azzal, hogy nem utasította el a kvótákat. Ezért vett részt és szavazott nemmel – indokolta. Az érvényességet firtató kérdésre azt mondta, szerinte az a határon lesz. 

Közben sorra lepték el az internetet a népszavazó kormánypárti politikusok képei: már túl van a szavazáson a Voldemort nagyúrként elhíresült, uniós pénzek miatt botrányba keveredett fideszes Mengyi Roland, de szavazott már Nyitrai Zsolt parlamenti képviselő és Hende Csaba egykori honvédelmi miniszter is. A népszavazós önreklámot eddig talán Tuzson Bence kormányzati kommunikációért felelős államtitkárnak sikerült leginkább túltolnia, aki élőben közvetítette Facebook-oldalán azt, ahogyan leadja szavazatát. Nem sokkal maradt el mögötte Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkár, aki pedig Nem feliratú fülbevalóban ment el voksolni – jelezte munkatársunk.

Az ellenzéki pártok vezetői közül csak Fodor Gábor ment el voksolni, a Liberálisok az igen szavazat mellett kampányoltak.

Borsod megyei tudósítónknak több helyi lakos is elmondta: a kiszolgáltatottság népszavazása a mai. A segélyből és a közmunkából élők nem mernek távol maradni, mert attól tartanak, elveszítik a településvezetők jóindulatát. Információk szerint a polgármesterek egy része pedig attól fél, pályázati pénzektől esik el, ha nem hozza a településük az érvényességhez szükséges részvételi arányt. A jelek szerint nem az a kérdés, hogy igennel vagy nemmel szavaznak a polgárok, hanem az, hogy elmennek vagy sem. Olyan szavazóval nem találkoztunk eddig, aki igennel voksolt.

Egy helyi férfi szerint nekik nem kell félniük a migránsoktól, mert úgysem náluk robbantanának, hanem a nagyvárosokban. A romagyilkosságokat egyébként sem migránsok követték el – tette hozzá. A társai azonban rögtön letorkollták, mondván, nem hiányzik nekik, hogy a falu üresen álló házaiba idegeneket telepítsenek. Többen megjegyezték azt is, hogy a kampányra fordított pénzt inkább az egészségügyre kellett volna költeni – közölte tudósítónk a helyszínről.

Az ország számos pontján tartózkodó tudósítóink szerint komoly rendzavarás vagy választási csalás nem zavarta meg a szavazást.

Velence 4-es számú szavazókörzetében a szavazatszámláló bizottság egyik tagja viszont olyan öltözéket viselt, amely alkalmas volt a szavazópolgárok akaratának befolyásolására, így a bizottság egyhangú döntése értelmében a bizottsági tagnak át kellett öltöznie.

Kiskunmajsán a bizottság egy megbízott tagja betegen jelent meg, napközben az állapota rosszabbodott, ezért orvoshoz kellett vinni. 8 óra 10 perckor távozott a szavazóhelyiségből.

A főváros XV. kerületében a szavazóhelyiség melletti közterületen gyanús csomagot találtak, ott a tűzszerészi átvizsgálás alatt szünetelt a szavazás. Szekszárd 29-es szavazókörzetében darázsrajzás miatt rövid időre fel kellett függeszteni a szavazást, ám az áttelepülést követően már mindenki le tudta adni a voksát. 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.