Az LMP szerint szakpolitikai szinten lehetne foglalkozni az óraátállítás eltörlésével, amit a napokban az egyik jobbikos képviselő vetett fel. A párt szóvivője, Gál József lapunknak azt mondta, hogy a téli és a nyári időszámításnak, vagyis az órák évente kétszeri átállításának nincs sok értelme, és a kérdést energiapolitikai szempontból is meg lehetne vizsgálni. Az MSZP-nél a Magyar Nemzetnek azt mondták, hogy a párt elnöksége és frakciója egyelőre nem tárgyalta a kérdést, de rövidesen napirendre veszik, és ezután alakítják ki álláspontjukat.
A hét elején Kepli Lajos (Jobbik) nyújtott be javaslatot az óraátállítás megszüntetéséről a parlamentnek. Felvetette, hogy az ország egész évben maradjon a nyári időszámításban, ami szerinte leginkább a mezőgazdaságot segítené, de fontosak a tervezett intézkedés élettani hatásai is. Hasonló kezdeményezést már tavasszal is tett Kepli, akkor azonban ezt a fejlesztési tárca elutasította. Fónagy János államtitkár azt mondta, az áttérés azzal járna, hogy nem lennénk egy időzónában a legfontosabb kereskedelmi partnereinkkel. A mostani felvetés ügyében kerestük az államtitkárt, de lapzártánkig nem tudtuk elérni.
– Az időszámítási dilemma ügyében politikai indítványnál meggyőzőbb lenne egy tudományos tényekkel és műszaki adatokkal alátámasztott tanulmány – mondta lapunknak a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) főtitkára. Dávid Ferenc szerint érdemes lenne a Magyar Tudományos Akadémia bevonásával készíteni egy alapos kutatást az óraállítás témájában, és ha az lesz a konklúzió, hogy a magyar vállalkozások számára előnyös volna egész évben a nyári időszámításban maradni, érdemes lépni, főként ha ez energiamegtakarítással és a közérzetünk javulásával jár. De a VOSZ főtitkára emlékeztetett rá: 1980 óta elfogadta a magyar társadalom, hogy évente kétszer órát állítunk, ezért az ennek eltörlése mellett szóló érveknek sziklaszilárdaknak kell lenniük, hiszen egy ilyen döntés évtizedekre szól.
Kérdésünkre a Mavir Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. közölte: becsléseik szerint az óraátállítással a magyar fogyasztók évente négy-öt milliárdot takaríthatnak meg villamosenergia-költségeikből. Mindez környezetvédelmi szempontból is rendkívül előnyös, hiszen az alacsonyabb fogyasztás kevesebb károsanyag-kibocsátással is jár.
– A gyerekek szempontjából az óraátállításnak nincsen akkora jelentősége – erről már Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke beszélt lapunk kérdésére. Mint elmondta, tapasztalata szerint a diákok könnyen és gyorsan alkalmazkodnak a változáshoz. Ugyanakkor lapunk megkeresésére egy anyuka, akinek kisebb gyermekei vannak, úgy nyilatkozott: náluk nehézséget okoz az óraátállítás. Például emiatt nehezebb lefektetni a gyerekeket, akik így másnap kimerültebbek lesznek. Ezért az anyuka szerint érdemesebb lenne a nyári időszámításban maradni.