A kormány hatmilliárd forint átcsoportosításáról döntött a 2016-os költségvetésben a Mezőhegyesi Ménesbirtok Zrt. feltőkésítésére a Paks II. Atomerőmű Fejlesztő Zrt. tőkeemelése jogcím terhére – szemlézi az MTI a hétfői Magyar Közlönyben közzétett határozatot.
A kormányhatározat végrehajtásáért a nemzetgazdasági miniszter és a Miniszterelnökséget vezető miniszter felelős. Az idei költségvetésben a változtatásokat azonnal végre kell hajtani, a 2017. éviben január 1. a határidő.
Az Országgyűlés az idén nyáron fogadott el törvényt arról, hogy Mezőhegyesen az állami ménes fejlesztésével, a Mezőhegyesi Ménesbirtok Zrt. földjeit is felhasználva, az állam mintagazdaságot hoz létre. A kormány a mostani, hatmilliárd forintos ráfordítással már összesen nyolcmilliárdot költ a projektre, mivel eleve több mint kétmilliárd forintért vásárolta vissza a 2004-ben privatizált Mezőhegyesi Ménesbirtok Zrt.-t. Ezt összevonták a már korábban is állami tulajdonú Ménes Kft.-vel, és megalapították a mezőhegyesi Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaságot. A kormány Európa legszínvonalasabb állami tulajdonú mezőgazdasági vállalkozását ígéri.
Az intézkedést már a bejelentéskor sokan támadták, az ellenzéki politikusok szerint ugyanis Simonka György fideszes képviselő strómanokon keresztül több száz hektárt szerzett meg bérletbe vagy tulajdonba. Az Együtt ezért májusban azt kérte a Miniszterelnökségtől, hogy fossza meg Simonkát és lekötelezettjeit
a korrupt módon szerzett földektől.
Később a szocialisták azt kifogásolták, hogy a parlament törvénye szerint 8000 hektárnyi eladásra kínált állami föld után 1,2 milliárd forintos kártalanítást fizet a magyar állam a földpályázatok győzteseinek. „Ezek közt a szereplők közt van a helyi postás, aki a Fidesz elnöke, ő 8,2 millió forintot fog kapni, miközben nagyjából 200 ezer forintja áll ebben a történetben. Simonka György képviselő unokatestvére, aki szintén oda van egy fiktív lakcímre bejelentve, 21 millió forintot fog kapni” – fejtette ki akkor Gőgös Zoltán országgyűlési képviselő.