„Bár kormányülés nem volt, van miről beszélnünk” – közölte Kovács Zoltán. Lázár János hozzátette: február 1-jén lesz az első kormányülés.
Lázár elsőként az extrém hidegről beszélt, és segítséget ajánlott a hajléktalanok ellátásában részt vevő önkormányzatoknak és szervezetnek. Kiemelte: a következő napok hideg időjárásra tekintettel arra szeretné kérni a hajléktalanokat, hogy menjenek be a hajléktalanszállókra. „A kormány 9600 hajléktalanellátót működtet”, ezt 1500-zal megnöveltek, és készek a kapacitásokat bővíteni – hangsúlyozta.
Az ország földgázellátásával kapcsolatban azt mondta, egy új számítási módot alkottak, így a korábbiakhoz képest jelentősebb tartalékok állnak rendelkezésre.
Lázár emellett közölte: Magyarországon a bevándorlással kapcsolatos legfontosabb teendő, hogy felkészüljön arra, ha Törökország a vállalt kötelezettségeit nem tudja teljesíteni, az ország nem szolgáltathatja ki magát ennek a helyzetnek. Lázár János azt is mondta, hogy a Belügyminisztérium „gőzerővel dolgozik” az idegenrendészeti őrizet visszaállításán.
Kérdésre válaszolva közölte: nincs szó a sorkatonai kötelezettség visszaállításáról, azonban meg fogják tárgyalni a Magyar Honvédség fejlesztési koncepcióját.
Arról is beszélt, hogy 2017 fontos év lesz a külpolitikai viszonyokban, és Magyarország készül erre. „Megváltozik a világ”, a multilaterális együttműködések helyett bilaterális együttműködés kezdődik, és nagy jelentősége lesz annak, hogy két ország egymással miben fog megállapodni. „Egy fair brexitben vagyunk érdekeltek” – fűzte hozzá.
Kitért arra is, hogy február 2-án Budapestre látogat Vlagyimir Putyin, és Szijjártó Péter jövő héten ennek előkészítése érdekében Moszkvába utazik, a megbeszéléseken pedig egyebek mellett gazdasági és társadalompolitikai kérdések lesznek napirenden.
Az Európai Csalás Elleni Hivatal a 4-es metró beruházásáról szóló jelentésének beszerzését indítványozzák a Fővárosi Közgyűlés jövő szerdai ülésére benyújtott előterjesztésben kormánypárti fővárosi képviselők, akik szerint szükség lehet az Alstom-bizottság már befejezett vizsgálatának folytatására. Azt javasolják, a Fővárosi Közgyűlés kérje fel Tarlós István főpolgármestert és az Alstom metrókocsik beszerzését vizsgáló ideiglenes bizottság elnökét, Borbély Lénárdot, hogy kíséreljék meg a 4-es metróépítésre vonatkozó Olaf-jelentés beszerzését, és ennek kapcsán vizsgálják meg, hogy indokolt-e a bizottság munkájának folytatása. (MTI)
Donald Trump pénteki beiktatása is szóba került. Lázár János kérdésre válaszolva közölte: a nagykövet fogja képviselni az eseményen az országot.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter kiemelte: ma délután megteszi a büntetőfeljelentést a 4-es metróról szóló Olaf-jelentés ügyében. A 76 milliárdos bírsággal kapcsolatban a fővárosnak meg kell tennie észrevételeit. A kár azonban a bírság sokszorosa, vélhetően olyan visszaélésekre is sor került, melyeket az Olaf-jelentésnek csak részben sikerült feltárni – fogalmazott. Úgy véli, elképzelhető, hogy az Olaf nyilvánosságra hozza majd a jelentést az észrevételi szakasz lezárása után.
A miniszter szerint „nemzetközi baloldali bűncselekményről” van szó, és a jelentésből kiderül, hogy szinte minden nagy közbeszerzési elemnél volt csalás.
A Professzorok Batthyány Köre által megfogalmazott bírálatok ügyében elmondta, a miniszterelnök válaszolni fog a jelentésre, és készen állnak arra, hogy a Professzorok Batthyány Körével személyesen is találkozzanak. Kérdésre válaszolva közölte, ha Magyarországon intézményi korrupció lenne, véleménye szerint nem lenne tele az államkassza.
Jelenleg a kormány nem foglalkozik az olimpia rendezés elleni népszavazás ügyével, most megvárják, hogy mi lesz az eredménye az aláírásgyűjtésnek – mondta el a miniszter.
A szerbiai focicsapat támogatásával kapcsolatban azt mondta, valóban adtak határon túli sportegyesületeknek támogatást. Nem egyedüliként ez a csapat kapott, négy másik sportszervezet is – fűzte hozzá.
Lázár János azt nem kommentálta, hogy Szeged polgármestere, Botka László lett az MSZP miniszterelnök-jelöltje. „Én egy szomszéd városban voltam tíz évig polgármester”. „Nem egy politikai gyékényen árulunk” – mondta. Kiemelte, hogy Szeged és Hódmezővásárhely között sohasem alakult ki jelentős együttműködés, de a békés együttélés fennállt, így nem szeretne sem most, sem a jövőben véleményt alkotni.
A Veszprémben üresen álló volt gyermekkórház épületével kapcsolatban közölte: össze fogják gyűjteni az összes önkormányzati igényt, de „állami tulajdon csak törvénnyel kerülhet önkormányzatokhoz”. Veszprém egy nagyváros, és számíthat arra, hogy az igényt komolyan vesszük – fűzte hozzá.
Kitért arra is: Miskolc polgármestere kérte, hogy ne épüljön börtönkórház a városban.
Arra az újságírói felvetésre, hogy káosz alakult ki az éttermekben az áfaszabályozás miatt, közölte: az áfacsökkentéssel kapcsolatos jelentést márciusban fogják megkapni, ám ő káoszról nem beszélne.
Kérdésre válaszolva azt is elmondta, nincs tudomása arról, hogy Arthur Finkelstein a kormány tanácsadója lenne.
Azzal kapcsolatban, hogy milyen módon kívánják normalizálni a helyzetet a gyámhivatali dolgozók létszámának tekintetében, a miniszter közölte: kollégák áthelyezésére és felvételére is lehetőség nyílik majd. A bárányhimlő elleni oltásról pedig azt mondta, meg fogják vizsgálni a kötelezővé tétel lehetőségét.
Arra a felvetésre, hogy a Miniszterelnökség öt festményt vásárol közel bruttó 360 millió forintért a tárca Várba költözésével összefüggésben, kiemelte: azért kellett erre költeni, mert „amelyek itt a falon láthatók, egy sem a miniszterelnökségé, hanem a parlamenté”. A Miniszterelnökség tulajdonában csak az a pár kép van, amit az elmúlt években vásárolt, és ha valaki egy kormányzati épületbe megy, akkor elvárható, hogy a nemzet hagyományai, kultúrtörténeti öröksége megnyilvánuljon – mondta. Lázár János egyébként úgy véli, a költségek „nem szálltak el”. A festményvásárlásokra külső szakértő bevonásával kerül sor, és mindenképpen magyar témájú alkotást, magyar festő munkáját veszik meg – hangsúlyozta.