A jövő évi választásig nem fognak hozzá a történészek a mágnesszalagokon tárolt kommunista titkosszolgálati múlt feltárásához – értesült a Népszava. A kormány ugyanis 2018. júniusig adott határidőt a Nemzeti Emlékezet Bizottságának (NEB) koordinálni a katonai és polgári titkosszolgálatokat abban, hogy felülvizsgálják, pontosan mely adatállományok titkosítását lehet feloldani és átadni kutatási célra az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának.
A lap megkeresésére a NEB közölte, hogy a kormány szabta számukra a határidőt. A kérdésre, hogy mit is jelent valójában a titkosszolgálatok koordinálása, már nem válaszolt a bizottság. Annyit azonban elárultak, hogy a rájuk vonatkozó törvény szerint ők kezdeményezhetik a titkosítás feloldását.
A most közzétett kormányhatározat szerint az egykori belügy három – a G jelzetű, a rendszer ellenségeire vonatkozó operatív adatokat tartalmazó, a H jelzetű, beszervezett hálózati személyek, illetve ügyeik adatbázisát felölelő és a K jelzetű, kémelhárításra vonatkozó – adattárát vizsgálnák át a szolgálatok. A Népszava ugyanakkor emlékeztet, a mágnesszalagokon tárolt információk már így sem tekinthetők a pártállam titkosszolgálati múlt teljes adatbázisának, mivel számos adatállományt a szolgálatok már jóval korábban töröltek az elektronikus adathordozókról.
A lap megjegyzi, az egyes szakmai vélekedések szerint a szalagokon rögzített titkosszolgálati adatokból viszonylag könnyen, mindössze néhány nap alatt leszűrhetők lennének azok az információk, amelyek a ma is szolgálatban lévő nemzetbiztonsági tisztekre, hálózati személyekre vonatkoznak.