Az erdélyi értelmiségiek CEU melletti kiállása Victor Ponta volt román kormányfő múlt heti kirohanásának fényében mindenképp figyelemre méltó. Ponta ugyanis fontolgatja, hogy a magyar lex CEU mintájára kidolgoz egy ugyanilyen javaslatot, amelyet a bukaresti parlament elé terjeszt, így veszélybe kerülhet két romániai egyetem (a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem és a Partiumi Keresztény Egyetem), melyeket Magyarországról pénzelnek, és egyik esetében sem létezik kormányközi megállapodás az intézmény finanszírozásáról.
A nyílt levélben aggodalmukat fejezik ki az erdélyi értelmiségiek a tervezett magyar törvénymódosítással kapcsolatban, mert az olyan helyzetet teremt, amelyben a Közép-európai Egyetem budapesti működése ellehetetlenedik. Balog Zoltánt arra kérik, hogy vizsgálja felül és vonja vissza törvénymódosítási javaslatát. Úgy vélik, ezzel jó ügyet támogat, hiszen számukra létfontosságú, hogy benne maradjanak a nemzetközi tudományos vérkeringésben, amelynek fontos központja a budapesti székhelyű Közép-európai Egyetem.
Felhívják a figyelmet arra, hogy „az előző évszázadokban számos fiatal diák megfordult nyugati egyetemeken és tért haza Erdélybe tudásban, lélekben gazdagodva. Ők jelentős mértékben hozzájárultak a magyar tudományosság fellendüléséhez; de erdélyiségünk, illetve magyarságunk megőrzéséhez, megmaradásához is”.
Hozzáteszik továbbá, hogy a „páratlan könyvtárának olvasóiként is elmondhatjuk, hogy a Közép-európai Egyetem szakmai fejlődésük igen fontos állomását jelentette. A hazahozott tudás – akárcsak elődeink esetében – közösségi létünk garanciája, és úgy gondoljuk, ez a megállapítás a XXI. századi történelmi körülmények között nemcsak az erdélyi, hanem a többi határon túli magyar közösségre is érvényes a szóban forgó oktatási intézmény vonatkozásában is” – írják.
A szolidaritási nyilatkozat mellett a Babeș-Bolyai Tudományegyetem, a Sapientia, a Bukaresti Tudományegyetem oktatói, tudósok, értelmiségiek sorakoztak fel.