Pénteken aláírta Áder János a plakáttörvényt, és elrendelte a kihirdetését – az erről szóló nyilatkozat a parlament honlapján jelent meg. A köztársasági elnök ezzel zöld jelzést adott a településkép védelméről szóló – valójában a Jobbik hirdetési felületeit beszántó – törvénymódosításnak.
Az államfő jóváhagyásáról szóló dokumentumot a 24.hu találta meg. A Fidesz bevallottan a Jobbik propagandatevékenységét akarja visszaszorítani az általa csak lex csicskának nevezett törvénymódosítással. Mivel a plakáttörvényt kétharmados többséggel nem tudták korábban elfogadtatni, a változtatást egy olyan törvénybe – a településkép védelméről szóló szabályozásba – gyúrták bele, amelynek a módosításához elég volt a kormánypárt egyszerű, feles többsége is.
Áder János első körben már visszaküldte megfontolásra az általa technikai szempontból értelmezhetetlennek nevezett – a kétharmados részek nélkül elfogadott – módosító javaslatot, de politikai-alkotmányos kifogásokat nem emelt ellene. Második körben viszont elfogadta a felestörvény-módosításokat anélkül, hogy alkotmányossági vizsgálatot kért volna. A plakáttörvény ilyetén áterőltetése ugyanakkor minden valószínűség szerint alkotmányba ütközik, hiszen a pártok finanszírozásáról szóló, kétharmadot igénylő szabályozást írt felül feles többséggel.
A Jobbik már jelezte: ha Áder aláírja a törvényt, megfosztási eljárást kezdeményeznek vele szemben, amire még nem volt példa a rendszerváltás óta. A radikális jobboldali párt és a Párbeszéd egyúttal jelezte, hogy Alkotmánybírósághoz fordulnak a döntés miatt – a kezdeményezést az MSZP is támogathatja. Ahhoz, hogy az Áder által aláírt módosítás az alkotmánybírák elé kerüljön, ötven parlamenti képviselő aláírására lesz szükség.
Az LMP együttműködik a Jobbikkal az alkotmányossági vizsgálat ügyében, olyannyira, hogy segítenek megfogalmazni is az alkotmányossági normakontrollról szóló beadványt, a frakció pedig aláírja majd a kérelmet - tudtuk meg Szél Bernadettől, a párt társelnökétől.
Úgy tudjuk, a Párbeszéd mellett az Együtt parlamenti képviselője, Szabó Szabolcs is aláírhatja a Jobbik alkotmánybírósági felülvizsgálatot kérő kezdeményezését. „Eszmei-politikai kérdésekben általában nem értünk együtt velük, de ez egy olyan téma, amelyet képviselőnk is támogatni tud” – mondta a Magyar Nemzetnek Rácz Krisztina, az Együtt szóvivője.
Lapunknak az MSZP sajtófőnöke, Nyakó István azt mondta, minden szocialista képviselő aláírja majd a Jobbik alkotmánybírósági kezdeményezését.
A Jobbik másik, Áder János jogfosztásáról szóló kezdeményezésével kapcsolatban azonban már óvatosan fogalmaztak a megkérdezett pártok: egybehangzóan azt válaszolták, hogy még nem kaptak felkérést a jogfosztás támogatására, ha pedig érkezik ilyen, elnökségük megvitatja a felvetést.
A Fidesz nem titkolt célja, hogy a módosítással megakadályozza a Jobbik kampányát Simicska Lajos (lapunk tulajdonosa) hirdetőfelületein a választási időszakon kívül. A településkép-védelmi törvénybe az utolsó pillanatokban belegyúrt módosítás ezeket a pontokat tartalmazza:
A kormánypárti képviselők folyamatosan oligarcha által irányított, felvásárolt pártnak nevezték nyilatkozataikban a Jobbikot, mondván, a párt jelentős engedményt kapott a listaárból a lapunk tulajdonosa, Simicska Lajos érdekeltségébe tartozó közterületi reklámcégektől a „Ti dolgoztok. Ők lopnak” feliratú hirdetései után.
A Fidesznek ugyanakkor a 2010-es választási hajrában még nem jelentett különösebb lelkiismereti problémát, hogy a Jobbiknál is olcsóbban, a piacilag egymilliárdos ár helyett 23 millió forintból plakátolhatott a Simicska érdekeltségébe tartozó Mahir Cityposternek – ráadásul úgy tűnik, hogy 1300 plakátot számla nélkül helyezhetett ki annak idején. A kormánypárti plakátkedvezményről elsőként lapunk írt, később a 24.hu tételesen bemutatta az engedményeket.
A 24.hu úgy tudja, hogy a Fidesz csak harmad akkora ráfordítást jelentett le az Állami Számvevőszéknek a 2010-es országgyűlési választás kültéri reklámjairól, mint amekkora összeg a Mahir Cityposterrel kötött, 2010. március-áprilisi időszak számláján valójában szerepel.
A kormánypárt a választások után leadott kampánykiadásai elszámolásában azt állította, hogy betartotta a törvényes előírásokat, és mindent egybevéve 404 millió 721 ezer forintot költött a választásra. Ez azt jelentette, hogy alatta maradt a törvény alapján kalkulált 404 millió 838 ezer forintos keretnek, és még maradt is 117 ezer fel nem használt forintja.
A részletesebb elszámolásból azonban az derül ki, hogy a „plakát” rubrikában, amely az ÁSZ-nál a teljes outdoor hirdetési területet magában foglalta, mindössze 35 millió 682 ezer forintot tüntetett fel a párt, ami lényegében a harmada az amúgy is nagyon jutányosan számlázott közterületi költségeknek. 63 millió forintnak nyoma veszett - írja a portál.