Más is kiválthatja a beteg helyett az e-receptet

Hamarosan minden patikában kötelező lesz az új, elektronikus rendszer használata.

Kuslits Szonja
2017. 06. 21. 10:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

November 1-jétől már minden patikában kötelező lesz az e-receptes rendszer használata. Az elektronikus vény egyik előnye az lehet, hogy a háziorvos így láthatja, a beteg valóban kiváltotta-e a gyógyszerét, és az is kiderül majd, ha egy páciens több orvosnál íratja fel ugyanazt a tablettát. A felírt receptekről, beutalókról, kórtörténetről és a kapcsolódó leletekről a betegek is tájékozódhatnak az erre a célra létrehozott lakossági portálon, amelynek eléréséhez ügyfélkapus belépési azonosítóra és érvényes tajszámra van szükség.

A legfrissebb, lapunk által megismert rendelettervezet szerint az orvosnak novembertől papíralapú vényt csak akkor kell írnia, ha az e-recept kiállítása nem lehetséges, például mert házhoz ment a doktor a pácienshez. Kiderült az is: az e-recept esetén a gyógyszerbeszerzés időtartamára, de legfeljebb két munkanapra a vény „foglalt” státusba tehető. Ez idő alatt más gyógyszertár a felírt gyógyszert ugyanerre a vényre nem adhatja ki. A foglalt státuszból a beteg kérésére kerülhet ki az elektronikus vény.

Arra kérdésre, hogy mi történik az e-receptes rendszerben azokkal, akik például ágyhoz kötött betegek, és korábban a családtagok váltották ki a receptjeiket, Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke azt mondta: az új rendszerben sem lesz elérhetetlen ez az opció.

– A jelenlegi tesztidőszakban a betegek a programban részt vevő orvosnál az e-recept mellett papíralapú felírási igazolást is kapnak, és ezt később is kérhetik majd. Amennyiben a beteg nem tud elmenni a gyógyszertárba, ezzel az igazolással más is kiválthatja a szükséges orvosságot – fejtette ki Hankó Zoltán.

Az új rendszer másik előnye, hogy ha a beteg elveszítené a papíralapú igazolást, akkor is hozzájuthat a gyógyszerhez, hiszen a rendszerben pontosan szerepel, hogy az orvos mit és mikor írt fel neki. Ehhez azonban személyesen kell igazolnia magát, például személyi igazolvánnyal és tajszámmal. Ebben a helyzetben viszont másnak már nincs lehetősége megvásárolni a szükséges gyógyszert. A papíralapú igazolást egyébként 2018. december 31-ig minden esetben megkapják a betegek, utána kérni kell majd az orvost, ha ilyet szeretne a páciens.

Kovács Zalán, a zirci Szent Bernát Gyógyszertár szakgyógyszerésze arról beszélt lapunknak: már közel egy hónapja tesztelik a patikában az e-recept új rendszerét, egyelőre nem ütköztek problémába. A betegek csak annyit vettek észre, hogy plusz egy vonalkód szerepel a kapott receptjükön. Mint mondta, eddig nem panaszkodtak, még örültek is neki, milyen modern rendszert vehetnek igénybe.

– Fontos előnye az e-receptnek, hogy a kezelőorvos akkor is látja, milyen gyógyszert váltott ki a betege, ha azt nem ő írta fel. Tájékozódhat tehát arról is, a szakorvosok milyen gyógyszeres kezelést írnak elő a betegeinek, és ehhez alkalmazkodva kezelheti őket – avatott be tapasztalataiba Kovács Zalán.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.