Újra bővült a nemzetbiztonsági ellenőrzés alá vont személyek listája, ugyanis a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumnak (NFM) a hétfői Magyar Közlönyben megjelent rendelete szerint már a Szerencsejáték-felügyelet számos alkalmazottja is alá kell hogy vesse magát az átvilágításnak. Az Alkotmányvédelmi Hivatalnak a komplett elnöki kabinetet ellenőriznie kell, de a vizsgálat egészen az osztályvezetői szintig kiterjed. Szintén válaszolniuk kell a biztonsági kérdőív kérdéseire az online szerencsejáték-szervezést felügyelő munkavállalóknak, valamint a gazdasági, a személyügyi és az informatikai feladatokat ellátó dolgozóknak is.
Még júliusban döntötte el a kormány, hogy önálló hivatallá szervezik az eddig a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) részeként működő Szerencsejáték-felügyeletet, irányítója pedig a nemzetgazdasági helyett a nemzeti fejlesztési miniszter lett. Vezetőjét ugyanakkor még nem nevezték ki.
Így jelenleg még mindig a NAV egyik főosztálya végzi el a feladatát: blokkolni próbálja az illegális szerencsejáték-oldalakat, amelyek esetleg zavarhatnák Andy Vajna hagyományos, illetve online kaszinóinak vagy a Szerencsejáték Zrt. játékainak forgalmát.
A nemzetbiztonsági ellenőrzés az Alkotmányvédelmi Hivatal alaptevékenysége, és csak az érintett személyek előzetes, írásbeli hozzájárulásával folytatható le. Ha az illető megtagadja, akkor az adott állást meg sem kaphatja.
Jelenleg már se vége, se hossza a vizsgálandók listájának. Valamennyi miniszter és kabinetjének munkatársai, állami cégek vezetői, politikai tanácsadók, közbeszerzési eljárásokban részt vevő szakfőosztályok, kormányhivatalok vezetői, rendőrségi vezetők, nagykövetek, a parlament nemzetbiztonsági és honvédelmi bizottságának tagjai, az Országos Vízügyi Főigazgatóságtól a Magyar Államkincstárig számos pozíció, de még a járási hivatalvezetők sem ússzák meg az átvilágítást. Ez akár telefonos lehallgatást is jelenthet, de alapvetően egy kérdőívet kell kitölteni, ami még az esetleges homoszexuális viszonyra is rákérdez. A korábbi C típusúnak megfelelő kérdőív kíváncsi a házastársra és a foglalkozásra, a gyermekek adataira, a lakcímre, az iskolai végzettségre, a jövedelmi viszonyokra, ingó és ingatlan tulajdonra, cégtulajdonra, külföldi kapcsolatokra, valamint az alkohol- és kábítószer-fogyasztási szokásokra is. Az adatokat folyton frissíteni kell, az ellenőrzés célja pedig az, hogy felderítsék az esetleges kockázatokat, a gyenge pontokat, ahol az adott személy tevékenysége esetleg befolyásolható, támadható. Ha nincs semmilyen kockázat, akkor 45 napon belül megadják az engedélyt a jogviszony betöltéséhez. Mindenképpen érdekes, hogy míg például a Magyar Nyelvstratégiai Intézet valamennyi munkatársát nemzetbiztonsági ellenőrzés alá vonják, addig a köztársasági elnök, a miniszterelnök, az alkotmánybírák, a házelnök, a parlamenti képviselők és a legfőbb ügyész esetleges zsarolhatóságát nem lehet vizsgálni.